Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9814
Rozpoczętych wątków : 6159
Odpowiedzi : 24039
Wspieramy

Ergo :: Common Dream

Common Dream jest jednym z niewielu polskich zespołów, które używają syntezatorów i komputerów, a także jednym z dosłownie kilku, które próbują swych sił w muzyce electro-synth-pop. Zespół, walcząc przez lata z niewiarygodnie brutalną polską rzeczywistością, dążył do nagrania płyty w tak popularnym na Zachodzie i w Ameryce stylu electro-synth-pop. Muzyków i ich utwory można znaleźć w zagranicznych magazynach znacznie częściej niż krajowych. I nic się nie zmienia w tej kwestii nawet na kilka dni przed datą wydania płyty.

Oficjalnie nazwa Common Dream istnieje od kwietnia 1996 roku. Wcześniejsze lata stały pod znakiem nazwy Oxygene, która była użyta tylko podczas kilku konwentów fanów Depeche Mode w Polsce. Oxygene grało głównie covery DM, ale zdarzały się też ich własne kompozycje. Nazwa zespołu została zmieniona z powodu skojarzeń z płytami J. M. Jarre’a.

Trzech facetów z Tarnowa, zafascynowanych elektronicznymi dźwiękami zakłada zespół, a są nimi Konrad Niedojadło, Tomasz Rozowski i Dawid Niedojadło. Ich aktywność muzyczna rozwija się bardzo dynamicznie. 8 czerwca 1996 występują w Krakowie jako support na koncercie zespołów German Machinery Records - Dance Or Die i Static Icon. Pod koniec tego roku grupa przechodzi kryzys. Konrad opuszcza zespół. Złe czasy dobiegają końca w roku 1997 roku, kiedy to zespół wchodzi w kontakt z Davidem Linem z amerykańskiej wytwórni Strangers Thoughts (obecne Synthpop Records). Po otrzymaniu materiału demo Lin decyduje się zamieścić „World of Your Dreams” na składance „Synthpop: the Next Generation” obok takich zespołów jak Neuropa, Red Sector One i Agnes Poetry. Rok 1998 to rok ciężkiej pracy nad nowym materiałem i współpraca z niemieckim magazynem „Synthetics”, oferującym dystrybucję demo Common Dream w Niemczech. W pierwszym numerze „Synthetics” ukazuje się recenzja demo, a w końcu pierwsza płyta demo, zatytułowana „Electroskies” zostaje wydana w 1999 roku. W marcu zostaje ona rozesłana do różnych magazynów i wytwórni w Niemczech, USA, Finlandii i Szwecji. Pochlebne recenzje „Electroskies” ukazują się w europejskich magazynach muzycznych – Prospective, E-lectric, Synthetics. Ostatni z nich prócz recenzji w marcowym numerze w grudniu zamieszcza utwór Common Dream „Taken Aback” na swojej składance. Inny utwór „Hate & Love” zostaje wydany na „Modern Entertainment Sampler Volume II” wraz z utworami Psyche, Dynamic Monsters czy Equatronic.

Rok 2000 zaczyna się od pracy nad coverem piosenki Depeche Mode „If You Want” i nową wersją „With Might and Main”, mających się ukazać na składance utworów polskich artystów niezależnych „MODE.IN.POLAND”. Prócz nagrań zespół gra kilka koncertów w Polsce. We wrześniu ukazuje się ich pierwsze pełnowymiarowe demo CD-R „Virgo”. Znajduje się na nim 11 utworów i 5 remixów, nagranych przez różnych wykonawców niezależnych z Polski. Pozytywne recenzje płyty pojawiają się w wielu magazynach muzycznych i zinach internetowych, takich jak E-lectric, Re-flexion, Prospective. Pod koniec tego roku Commn Dream przygotowuje się do podpisania kontraktu z polską niezależną wytwórnią płytową Black Flames z Poznania. Decyzja ta owocuje już w grudniu, kiedy to Common Dream nagrywa w Ziyo Spectrum Studio cover piosenki The Cure „Bloodflowers” na mający się ukazać polski trybut dla The Cure – „A Tribute to The Cure” (Black Flames Rec.). Jeszcze przed ukazaniem się tego albumu, 1 marca Common Dream podpisuje kontrakt płytowy z polską wytwórnią Black Flames Records na dwa albumy i single.

Grupa zostaje zauważona w Polsce. Pośród koncertów granych w tym okresie, jest również występ w Bolkowie na Castle Party – festiwalu, na którym grały takie sławy jak Das Ich, Endraum czy Legendary Pink Dots.

Praca nad debiutanckim singlem i albumem zespołu poprzedza nagrywanie klipu w Krakowie w lipcu 2001 roku. Reżyseruje go Patryk J. i Wojtek Z. – członkowie zespołu My Favourite Eye. Następnie muzycy udają się do Ziyo Spectrum Studio w Tarnowie i mimo chwilowych problemów zdrowotnych Konrada nagrywają utwór z singla „Someone Could”. A przed końcem roku tytułowy utwór ląduje na konsolach liderów europejskiej sceny synthpop – No Comment, Colony 5, Obsc(y)re i legendy alternatywnego popu tego okresu, polsko-kanadyjskiego duetu Psyche. W grudniu Common Dream pojawia się na dwóch występach w Niemczech jako wsparcie niemieckiego zespołu Melotron i projektu Wave in Head.

Rok 2002 rozpoczyna się kolejnymi koncertami z Melotron, ale tym razem w Polsce (w Łodzi i Krakowie). Podczas tych występów zespół gra już swój nowy materiał. W marcu dobiegają końca prace nad singlem i albumem „Gravity”, wyprodukowanymi przez Krisa Krupę. Przez kolejny rok data premiery zarówno singla, jak i albumu jest odkładana. W końcu, w styczniu 2003 roku Black Flames Label wydaje w Polsce „Someone Could”. Na płycie prócz siedmiu wersji tytułowego utworu i „Bloodflowers”, słuchacze znajdą dział multimediów, a w nim videoklip i zdjęcia promocyjne zespołu. Na przełomie kwietnia i maja singiel ukazał się w Europie. Dystrybucją zajmuje się niemiecka wytwórnia Indigo, mająca swój udział w wydawnictwach takich zespołów jak Wolfsheim, De/Vision, Deine Lakaien czy też Distain.
Album „Gravity”, na który składa się 11 utworów utrzymanych w stylu electro-pop wychodzi na światło dzienne w czerwcu 2003 roku. Dystrybucja w Europie spoczywa na barkach wspomnianego już wcześniej Indigo, a w Ameryce zajmuje się tym jeden z największych promotorów muzyki synth-electro-pop – A Different Drum Records!

Komentarzy: 0 08.10.05 - 20:29

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture