FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Diary of Dreams - Nigredo (2004)
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 31-10-2004, 23:09    Post subject: Diary of Dreams - Nigredo (2004) Quote selected Reply with quote

Diary of Dreams - Nigredo

Adrian Hates uraczył nas kolejnym długograjem z krainy snów. Nigredo to najnowszy krążek Diary of Dreams, który premierę miał 25 października. Specjalnie wybrałem się do naszych zachodnich sąsiadów, aby go zakupić i przy okazji odświeżyć moją znajomość z Adrianem z Castle Party 2003, gdyż w jednym ze sklepów podpisywał płytę – specjalna limitowana edycja zawierająca 15 utworów.

Ale przejdźmy do samej muzyki. Adrian jak zwykle nie zawiódł. Jego genialne wyczucie klimatu i umiejętność manipulowania uczuciami poprzez muzykę i niebanalne teksty dała o sobie znać po raz kolejny. Nigredo jest mocniejsza pod względem muzycznym od swojej poprzedniczki Freak Perfume (nie wliczam Dream Collector gdyż to składak). Na początek zaczynający się dosyć enigmatycznie i nieco flegmatycznie „Dead Letter”, który jednak przeradza się w czasie trwania w dosyć mocny utworek, z niesłychanie rozbudowaną warstwą perkusji. I to już będzie nam towarzyszyć przez resztę płyty, gdyż na całym albumie położony jest duży nacisk na perkusję co sprawia, iż płyta jest tak mocna. Przyczynia się też do tego gitara Gaun:A która podbija perkusję i nadaje ostrzejszego charakteru całości. Dalej idąc usłyszymy „Giftraum” – utworek znany z singla o tym samym tytule promującego płytę. Następne utwory utrzymane są w podobnym klimacie, który wzbudza niepokój, jakiś podskórny dreszcz. Słuchając tej płyty można odnieść wrażenie, że cos się czai w ciemnościach. Słuchając jej w nocy mam chęć głębiej wejść pod kołdrę, aby nie zostać wypatrzonym. Choć zdaję sobie sprawę z tego iż to tylko senne majaki, to jednak tak sugestywnie przedstawione, że zaczynam w nie wierzyć. Następne utwory „Kindrom”, „Reigh of Chaos”, „Charma Sleeper” czy “Tales of the Silent City” wzmagaja tylko nerwowe podniecenie. Można odnieść wrażenie, że jestem w bardzo finezyjny I wysublimowany sposób torturowany; powoli, metodycznie I w bardzo pięknej formie. Bo muzyka Diary of Dreams jest przepiękna, pełna emocji, tęsknoty i... strachu. Takie mam wrażenie, że Adrian opisując swoje sny wyzbywa się strachu związanego z nimi i przenosi go na słuchacza. Tylko prawdziwy mistrz jest w stanie manipulować w tak genialny sposób świadomością! I po sporej dawce beatów przenosimy się nagle za sprawą „Portrait of a Cynic” w znacznie spokojniejsze miejsce tej fascynującej opowieści. Jednakże nie oznacza to wcale, że ten przepiękny koszmar się zakończył. Wręcz przeciwnie – im bardziej łagodnieją dźwięki tym napięcie zdaje się wzrastać, oczekując podświadomie powrotu czegoś nienazwanego. I doczekujemy się tego już w kolejnych utworach: „UnMensch”, „The Witching Hour” i „Psycho-Logic”, a w tym ostatnim można nawet wyczuć panikę, co udziela się również słuchającemu. „Krank-Haft” i „Cannibals” to można powiedzieć muzyczny powrót do Freak Perfume, ale nie znaczy to wcale, że nudny i zapętlony, bo zagrane są te utwory w nieco inny sposób, odpowiadający klimatowi właśnie Nigredo. Na zakończenie zostawił Adrian coś, co po prostu przeszło moje najśmielsze oczekiwania – „Mask of Shame” – utwór tak piękny, majestatyczny, przepojony boleścią, smutkiem i nostalgią. To zdecydowanie najmocniejszy punkt tego doskonałego skądinąd albumu. Ten kawałek leciał u mnie przez długi czas, powtarzany wciąż dzięki genialnej funkcji „repeat” w odtwarzaczu. Tak kończy się oficjalna wersja Nigredo. W limitowanej wersji płyty są jeszcze dwa utwory, nazwane „Untitled 1” i „Untitled 2” – pierwszy to po prostu 6 sekund ciszy, natomiast drugi zaskoczy chyba wszystkich fanów Diary of Dreams. Polecam!

Nigredo to dobry album; nawet mogę powiedzieć, że bardzo dobry. Wnosi cos nowego do muzyki Diary of Dreams, która wciąż żyje i ewoluuje. I co najważniejsze – wciąż zachowała swój unikalny charakter i klimat. Bo nikt nie potrafi tak zaczarować słuchacza jak Adrian Hates... Gorąco polecam tę płytę – jest po prostu świetna!


8/10



Diary of Dreams - Nigredo.jpg
 Description:
 Filesize:  22.29 KB
 Viewed:  6176 Time(s)

Diary of Dreams - Nigredo.jpg




Last edited by Myst on 27-06-2005, 01:12; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 03-11-2004, 00:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

no niepowiem ostatnio slucham ciagle tego cd... jest naprawde niezly
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Diary of Dreams - Nigredo (2004)

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group