FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » czy twórcy istnieją?
Goto page « Previous  1, 2, 3  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 13-05-2004, 20:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
własnych przyjemności

To nie ma nic wspolnego z "przyjemnosciami" w jakielkowiek postaci.

Quote:
Ale skaczesz po, ten tego, punktach widzenia zupełnie jak ja hehe

Punt widzenia zalezy od miejsca siedzenia. Dlatego czasem przemieszczam sie z miejsca na miejsce.

[ Dodano: 13-05-04, 21:22 ]
plays "Wumpscut - Pest" - from "Embryodead - Evil Is Ruling Over My Existence"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 20:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Punt widzenia zalezy od miejsca siedzenia


----> patrz mój pierwszy post na tym forum :]

moje credo ;P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Devineresse


Offline 



Joined: 06 May 2004
Posts: 35
Location: Warszawa

PostPosted: 14-05-2004, 00:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Powołam się na moją doktorkę od poetyki "Wszystko co teraz powstaje w literaturze już kiedyś było. Jeśli któreś z państwa pisze, to musi zdawać sobie sprawę, że korzysta z archetypów bohaterów, toposów, środków stylistycznych... i te pe, które już były. Nihil novum, proszę państwa"

Sama piszę. Łudzę się czasem, że napisałam coś, czego jeszcze nie było... Po czym ktoś mi mówi "Ten tekst przypomina mi..."

A osobiście sądzę, że to wszystko zależy od punktu siedzenia, tudzież leżenia... zwłaszcza jeśli chodzi o literaturę, ze szczególnym uwzględnieniem poezji, bo tyle będzie sposobów patrzenia na świat...

Podsumowując: każdy może być twórcą, i nikt nim nie jest....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Atramentowy


Offline 



Joined: 29 Apr 2004
Posts: 37
Location: Wonderland

PostPosted: 18-05-2004, 11:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

jako tffórca;P moge tylko dodac słowa pewnego greckiego filozofa Filodemusa. Bedzie to parafraza, bo nie pomne oryginalnej wypowiedzi: nie chodzi o to aby stworzyć coś nowego, lecz o to aby coś znanego przedstawić tak, aby nabrało to nowej wartości. Użyć takich środków, aby coś znanego stało sie zupełnie czyms nowym :) Czego życze niektórym kapelom, tffórcom itd :)=
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
DakKon


Offline 



Joined: 15 Apr 2004
Posts: 137
Location: Łódź

PostPosted: 18-05-2004, 15:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Devineresse wrote:
Sama piszę. Łudzę się czasem, że napisałam coś, czego jeszcze nie było... Po czym ktoś mi mówi "Ten tekst przypomina mi..."


jak ktos ci cos powie takiego na twoje dzielo to naprawde pozazdroscic. Wedlug mnie ludzie czesto reaguja tak na cos naprawde dobrego( rowniez na podstawie obserwacji mam takie wnioski)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 18-05-2004, 15:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wracając nieco do zasadniczego wątku: moim zdaniem o kreacja (tworzenie) czegokolwiek ma sens już wtedy, kiedy choćby jedna osoba po zapoznaniu się z dziełem, stwierdzi, żebyło warto. Oznaxza to, że nawet najgorszy, najmniej udany plagiat jest sztuką, jeśli znajdzie chociaż jednego odbiorcę i coś mu "da". Oznacza to niestety, że nawet takie gnioty jak HH, czy nieszczęsne DiscoPolo można nazywać sztuką na równi z Betovenem, Mozartem itp. Nie musi być odkrywcze, ważne, żeby znalazło odbiorcę.
Back to top
View user's profile Send private message
Atramentowy


Offline 



Joined: 29 Apr 2004
Posts: 37
Location: Wonderland

PostPosted: 19-05-2004, 01:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Częściowo bym sie zgodził Małe, ale trzeba rozróżnić co jest dziełem, a co tylko produktem za którym ludzie szaleją. To jush trudne, bo to dość subiektywna sprawa. Dla każdego co innego jest dziełem a co innego produktem :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 19-05-2004, 08:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

No właśnie właśnie. Fakt - liczy się indywidualne spojrzenie. A i owszem. Ale dla mnie osobiście nie wszystko co mi się podoba jest sztuką. Przyznaję się, że czasem mi wpadnie w ucho jakiś szajs, kołacze się tam przez jakiś czas a później wypada. Przez ten krótki czas powiedzmy byłam odbiorcą, ale zdawałam sobie sprawę, że to nie sztuka.

A tak poza tym zauważyłam, że ludzie,którzy idą po najmniejszej linii oporu i słuchają po prostu tego co im się podaje na tacy, czyli tej wszechobecnej sieczki, praktycznie wcale nie używają słowa sztuka. Bardzo często muzyka to dla nich po prostu jedna z wielu rozrywek. Nie zwracają na nią szczególnie uwagi. Zatem ani oni nie podchodzą do tego jak do sztuki, ani ja - jedyny pozytywny element w odniesieniu do tego chłamu ;P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Devineresse


Offline 



Joined: 06 May 2004
Posts: 35
Location: Warszawa

PostPosted: 19-05-2004, 09:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

DakKon wrote:
Devineresse wrote:
Sama piszę. Łudzę się czasem, że napisałam coś, czego jeszcze nie było... Po czym ktoś mi mówi "Ten tekst przypomina mi..."


jak ktos ci cos powie takiego na twoje dzielo to naprawde pozazdroscic. Wedlug mnie ludzie czesto reaguja tak na cos naprawde dobrego( rowniez na podstawie obserwacji mam takie wnioski)


Hmmm... No takiej opcji pod uwagę nie wzięłam... Ciekawa teoria...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 21-05-2004, 22:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hm, tak mi się właśnie ni z tego ni z owego nasunął tekst piosneczki takiej jednej Bogini - Björk - the modern things

All the modern things
Like cars and such
Have always existed

They've just been waiting in a mountain
For the right moment

Listening to the irritating noises
Of dinosaurs and people
Dabbling outside

All the modern things
Have always existed
They've just been waiting

To come out
And multiply
And take over

It's their turn now ...

[ Dodano: 22-05-04, 10:02 ]
hieh ;P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
DeadMoon^


Offline 



Joined: 16 Apr 2004
Posts: 196
Location: Rzeszow/Zd-Wola

PostPosted: 23-05-2004, 02:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Atramentowy wrote:
Częściowo bym sie zgodził Małe, ale trzeba rozróżnić co jest dziełem, a co tylko produktem za którym ludzie szaleją. To jush trudne, bo to dość subiektywna sprawa. Dla każdego co innego jest dziełem a co innego produktem :)


I zgadzam się całkowicie... Gusta i rozumienie rzeczy sprawiają, że każdy w indywidualny sposób znajduje tę różnicę...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Rucok-San


Offline 



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 150
Location: Danzig

PostPosted: 27-06-2004, 18:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Co tu sie duzo wypowiadac na Slowackiego tez mowili ze gnioty pisze, a potem "... bo slowacki Wielkim Poeta byl..." to sa roznice pokoleniowe, my a przynajmniej grono tutejsze metalofcy, goci i inna otoczka nienawidzi klip klopa a oni tak samo sie o nas wypowiadaja a potem bedziemy jak te stare pryki i sie smiali z tej calej kabaly i jeszcze uslysze ze: " te moje kapele metalowe to sa zajebiste czemu ja tego wczesniej nie sluchalem??!!" albo bede mowil tak jak moj dziadek ze: "ta hop bec muzyka jest kiczowata, takie murzynskie lajno z ameryki..." hehehehe:P

Hehe moze ja troche zamieszalem ale do rzeczy, uwazam ze o kazdym mozna powiedziec tworca kto sie czyms zajmuje i robi to z zamilowaniem, nie wazne jak sie o nim mowi byle by tylko kochal to co robi... nawet o takim Peji, czy innym czlekoksztaltnym...
Back to top
View user's profile Send private message
Kawa


Offline 



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 24
Location: Namysłów

PostPosted: 14-12-2004, 19:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jasne że istnieją. Jak śmiesz w to wątpić ;) Może nie wymyśli się już nic nowego, ale zawsze można dążyć do doskonałości. Zresztą wszystko co nowe opiera się na tym co już dawno odkryte.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 18-12-2004, 11:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

No cóż, śmiem nie śmiem... łotewer ;) Ciekawie jest obserwować takie tematy jak ten, gdzie wszystko rozbija się o interpretację i dyskusja może pójść w różne kierunki. Właśnie na tym ten temat polega - jak interpretujecie pojęcie "twórca" :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tuchna


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 37
Zodiac: Gemini
Joined: 16 Jun 2004
Posts: 96
Location: Kraków

PostPosted: 05-02-2005, 10:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Małe wrote:
Wracając nieco do zasadniczego wątku: moim zdaniem o kreacja (tworzenie) czegokolwiek ma sens już wtedy, kiedy choćby jedna osoba po zapoznaniu się z dziełem, stwierdzi, żebyło warto. Oznaxza to, że nawet najgorszy, najmniej udany plagiat jest sztuką, jeśli znajdzie chociaż jednego odbiorcę i coś mu "da". Oznacza to niestety, że nawet takie gnioty jak HH, czy nieszczęsne DiscoPolo można nazywać sztuką na równi z Betovenem, Mozartem itp. Nie musi być odkrywcze, ważne, żeby znalazło odbiorcę.

Czy papier toaletowy też jest sztuką? - odbiorców jest co niemiara

Wypadałoby chyba poszukać trochę innych wyznaczników sztuki - mhh mógłby to być kolejny temat dyskusji. Można by było powiedzieć że takimi wyznacznikami są przeżycia emocjonalne, intelektualne - tylko czy są one obiektywne (cóż wypadało by poprosić o definicję przeżyć...)

wracając do początków tematu
Czy w 'historyczności nowości' (ładnie to opisałą Saga na początku tematu) nie leży właśnie zasada tworczości. Poprzez swoje zakorzenienie coś staje się dziełem jako wytwór (praca) Jednostkowego Człowieka, nie jest wytworem przypadku, ale ciężką świadomą pracą. Każde dzieło rozwija się najpierw w Tworcy, a im dłuższy ten okres (wszczególności 'dłuższy jakościowo') tym i piekniejsze narodziny. W Sztuce nie istnieją przypadki tylko 'Swiadome Przypadki' - Przypadek mosi być zauważony aby pełnił swą rolę.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Skype Name
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page « Previous  1, 2, 3  Next »
Forum Index » Sztuka » czy twórcy istnieją?

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group