FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Obraz roku 2005
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 07-09-2005, 23:38    Post subject: Obraz roku 2005 Quote selected Reply with quote

Szykuje się wydarzenie roku :). We wrześniu zostanie odsłonięty obraz prof.Macieja Swieszewskiego pt Ostatnia wieczerza .Tak tak , włąsnie TA wieczerza,ale nasza polska :).Obraz jest ogromny , 5 x 9 m.Wielkie płótno budzi w Polsce wielkie kontrowersje, bo część apostołów ma twarze współczesnych polskich polityków. Najwięcej plotkuje się o tym, czyją twarz ma Judasz :))."Ostatnia wieczerza" ,wg artysty jest obrazem inspirowanym Ewangelią, matematyką, gnozą ,kabałą, ma odwołania i symbole hinduskie oraz buddyjskie.
Ciekawe jak Polacy się odniosą do 'dzieła'???

ps.Fragmenty obrazu zostały przedstawione w 'Polityce',nr36,10.09.2005 ,ciekawych zachęcam do obejrzenia...Niestety nie znalazlam w/w obrazu w sieci jeszcze....
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
PePe
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Gemini
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 623
Location: Rybnik

PostPosted: 08-09-2005, 10:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Twarze wspolczesnych politykow? Wiec juz mnie ten obraz nie interesuje i tez nie ma dla mnie wartosci artystycznej.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 08-09-2005, 11:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

oczywiście Polacy uznają to za świętokradztwo, tak jak wszystkie wariacje na temat religii, jakie powstały... przypominam o tym, jak odebrano rzeźbę przedstawiającą papieża przygniecionego krzyżem...

nasz naród nie jest gotowy do dyskusji o religii, mamy bardzo dogmatyczne podejście do tego tematu i jakakolwiek odmienna interpretacja, czy wypowiedziane zdanie spotka się z protestem/linczem/napiętnowaniem/obrzuceniem błotem/wyszydzeniem itd.

ale gratulacje dla artysty za odwagę, sama chętnie zobaczę ten obraz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Teodoryk


Offline 



Joined: 08 Sep 2005
Posts: 7

PostPosted: 08-09-2005, 12:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jest to całkowicie niepotrzebne , skandal tani w zamyśle , a wycieranie sobie gęby Judaszem żałosne . Kolega profesor jakże mu tam Maciej Swierszczewski bez straty dla sztuki ( ???????? ) moze śmaiało zamalowac to dzieło farba koloru dowolnego - postuluję czarną . Bedzie kontrastowac z ramami . Politycy niech zostana w swoim własnym brudnym swiecie , gdzie jest nadzieją w narodzie zostaną w końcu sami . Polecam serwis : RACJONALISTA.pl tym którzy interesuja sie religia , zas zależy im na" tropieniu absurdów , , przesądów , głupoty itp. ...."
Aha przemyślałem i dodaję , nie jest to \żadne wydarzenie roku , nawet nie tygodnia , ale kochana prasa i TV nada temu " Z N A CZ E N I E "
Back to top
View user's profile Send private message
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 08-09-2005, 20:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam nadzieję,ze osoby wypowiadajace się widziały rzeczony obraz , wcale ni ejest taki zły. POlitycy na nim są ,ale nie ci z pierwszych stron gazet , jacyś lokalni ,trójmiastowi :) , oraz filozofowie i inni intelektualiści, przypuszczam ze mniej znani ogołowi. Wcale obraz n a tym nie traci,zapewniam.

Dzięki Perfect Witch za rozsądną wypowiedź , zgadzam się całkowicie i takze chciałabym zobaczyć obraz 'na żywo " :)))


Teodoryk wrote:
a wycieranie sobie gęby Judaszem żałosne
( tu sobie pojadę ,eh...ale najbardziej nie cierpię wypowiedzi w stylu wyżej zaprezentowanym....sorry)
Ciekawa naprawdę interpretacja hahahaha. Judasz akurat pasuje jak najbardziej do tego obrazu i nikt nie "wyciera sobie nim gęby". Absurdem jest to co piszesz Teo, aczkolwiek tzrzeba uszanować Twoje zdanie.Zwyczajnie , ludzie są ciekawi kto będzie Judaszem...... A gadaanie zę politycy to bagno ,zło jest tak wyswiechtane i ząlosne,ze jak już chcesz ponarzekać na nich to wysil się trochę na bardziej konstruktywną krytykę.
I nie jest to zadna ząłosna prowokacja, jak Michał Anioł malował sąd ostateczny w kaplicy sykstyńskiej byla ta sama sytuacja - znanych sobie współczesnych umieścił w piekle , na dodatek nagich.... :). To raczej ostatnia wieczerza na miarę naszych czasów....i tak uważam nalezy ją postrzegać.

Co do serwisu Racjonalista - tak...interesująca teoria spiskowa..... podważają tam wszytsko co się da , każdy tak może ....:)

Nie twierdzę ,ze obraz ów to wielkie dzieło ,ale jak na mierne polskie warunki , to interesujące wydarzenie .

ps.zdaję sobie sprawę ,zę wygłaszam ostre sądy i jeśli ktoś poczuł się urazony to proszę o re-post :) ,ale nie osobisty, a jedynie dotyczący tematu. W koncu każdy moze i powinien mieć swoje zdanie.
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 09-09-2005, 14:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Aaricia_de_Goth wrote:
jak Michał Anioł malował sąd ostateczny w kaplicy sykstyńskiej byla ta sama sytuacja - znanych sobie współczesnych umieścił w piekle , na dodatek nagich.... :). To raczej ostatnia wieczerza na miarę naszych czasów....i tak uważam nalezy ją postrzegać.


Tylko że Michał Anioł nie kopiował dzieł innych artystów, a u nas się to niestety często zdarza. Opieranie się na czyichś dziełach, dodatkowo dziełach sławnych, jest dla mnie przejawem braku pomysłowości i inwencji.
Niemniej obraz postaram się zobaczyć z czystej, ludzkiej ciekawości.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 12-09-2005, 12:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Aaricia_de_Goth wrote:
Szykuje się wydarzenie roku :). We wrześniu zostanie odsłonięty obraz prof.Macieja Swieszewskiego pt Ostatnia wieczerza .Tak tak , włąsnie TA wieczerza,ale nasza polska :).Obraz jest ogromny , 5 x 9 m.Wielkie płótno budzi w Polsce wielkie kontrowersje, bo część apostołów ma twarze współczesnych polskich polityków.

hmm mnie to ani ziebi ani parzy, tylko ze w naszym kraju najlatwiej artyscie wzbudzic rozglos za pomoca "dziela" oddzialywujacego na uczucia religijne, w naszym specyficznym kraju nie jest to trudne i ja nie spodziewam sie czegos wyjatkowego po tym obreazie. po prostu najprostszy chwyt majacy na celu nadanie rozglosu danemu tworcy.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
rathnait


Offline 

Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 09 Sep 2005
Posts: 5

PostPosted: 12-09-2005, 14:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

dla mnie to to kolejna nizbyt pewnie ciekawa prowokacja... zobaczyć można... ale żeby nie mieć własnych kocepcji tylko "ściągać" z dzieł "wielkich" to przykre...
Back to top
View user's profile Send private message
Teodoryk


Offline 



Joined: 08 Sep 2005
Posts: 7

PostPosted: 12-09-2005, 18:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Aaricia_de_Goth wrote:


Nie twierdzę ,ze obraz ów to wielkie dzieło ,ale jak na mierne polskie warunki , to interesujące wydarzenie .


Hej A i właśnie w tym problem to WYDARZENIE na "polskie warunki, może wreszcie przestańmy im nadawać znaczenie a pojawi sie sztuka!!!!!!!!!!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 13-09-2005, 13:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja sięzgadzam z Ergo i Athe - wielce mnie to nie obeszło, po co kopiować dawne dzieła na nową modłę? Dla zabawy, poklasku, rozgłosu, skandalu? Jeżeli tak, to ja dziękuję ślicznie. Pan mógłby namalować coś własnego mimo wszytsko. Widziałem zdjęcie tego obrazu w gazecie i... No nic wielkiego. Po prostu. No chyba że rozmiarami patrzeć.
Back to top
View user's profile Send private message
Nag


Offline 



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 29

PostPosted: 17-10-2005, 17:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Niektórzy z was traktuja Świeszewskiego jak, jakiegoś nowatora. On nie musi niczyjej uwagi zwracać, bo jest twórcą szanowanym, od kilku dziesięciu lat.
Polecam jego obrazy mają niesamowity nastrój, dużo w nich krzyży i błaznów. Lubię serię stosunków płociowych, malowanych tak psychodelicznie, że ożywają w oczach.
Mnie zainteresowało, że po okresie czystej formy, świeszewski powrócił do przedstawień figuralnych.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
szary9


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 35
Zodiac: Scorpio
Joined: 13 Oct 2005
Posts: 135
Location: Wiocha koło Poznania

PostPosted: 12-11-2005, 22:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Heh padło pytanie po co kopiować dawne dzieło. Na pewno jest to jakiś środek artystyczny - ma to jakiś cel jak podobieństwo wiersza : "Przesłanie pana X" jana Polkowskiego do wiersza "Przesanie pana Cogito"... a fakt że nie przychodzi mi do głowy jaką funkcje pełni ów środek może wynikać z tego, że nie widziałem obrazu i poki co troche glopio mi o nim cokolwiek pisać opierając sie jedynie na tym co przeczytałem:P
Back to top
View user's profile Send private message
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 13-11-2005, 12:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ależ tu nie chodzi o kopiowanie , gdyby malarz skopiował to wygladałoby to tak samo jak u Leonarda , tyle ze namalowane nowymi farbami :). A tu jest nawiązanie , wzorowanie się celowe na dziele, ale z treściami zupełnie innymi.:)

[ Dodano: 13-11-05, 12:45 ]
http://ww2.tvp.pl/images/2005/11/11/313511/img200.jpg obraz :)
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
shadow666


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 13 Sep 2006
Posts: 15

PostPosted: 19-11-2006, 09:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

hmmmm... chcialambym zobaczyc ten obraz...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Sztuka » Obraz roku 2005

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group