FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Rozmowy » Humor » PRZYPOWIEŚĆ O PODATKACH - PRZECZYTAJCIE
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 25-09-2008, 15:34    Post subject: PRZYPOWIEŚĆ O PODATKACH - PRZECZYTAJCIE Quote selected Reply with quote

Załóżmy, że każdego popołudnia 10 znajomych wybiera się wspólnie na obiad do restauracji. Rachunek za cały obiad wynosi 100 zł. Ponieważ cała dziesiątka nie zarabia po równo, a wręcz przeciwnie -- mają bardzo zróżnicowane zarobki, postanowili, że rachunek będą płacić w następujący sposób:
* Czterech najbiedniejszych nie zapłaci nic.
* Piąty od końca pod względem dochodów zapłaci 1 zł.
* Szósty -- 3 zł.
* Siódmy -- 7 zł.
* Ósmy -- 12 zł.
* Dziewiąty -- 18 zł.
* Dziesiąty, najbogatszy z nich wszystkich -- 59 zł.

Tak sobie postanowili.
Ale pewnego dnia właściciel restauracji oznajmił im:
-- Jesteście takimi dobrymi klientami, że obniżę wam cenę za 10 obiadów o 20 zł.

Więc posiłek kosztował ich 80 zł. Ale ciągle chcieli płacić rachunek w ten sam sposób. Więc 4 najbiedniejszych ciągle jadłoby za darmo.
Pozostałych 6 policzyło, że obniżka, 20 zł, podzielona na 6 daje 3,33 zł, jeśli więc każdemu płacącemu oddać te pieniądze, to właściwie piąty i szósty dostaliby pieniądze za zjedzenie posiłku.

Właściciel restauracji, widząc, że panowie mają problem z podzieleniem kwoty obniżki, zaproponował im, żeby każdy z płacących dostał zwrot proporcjonalny do tego, ile wcześniej płacił. I tak:

* Czterech najbiedniejszych ciągle jadło za darmo.
* Piąty, teraz nie płaci nic, tak jak poprzednich czterech.
* Szósty teraz płaci 2 zł, zamiast 3 zł (obniżka o 33%).
* Siódmy -- 5 zł, zamiast 7 zł (obniżka o 28%).
* Ósmy -- 9 zł, zamiast 12 zł (obniżka o 25%).
* Dziewiąty -- 14 zł, zamiast 18 zł (obniżka o 22%)
* Dziesiąty -- 49 zł, zamiast 59 zł (obniżka o 16% ).
Pierwszych czterech ciągle je za darmo, a z pozostałej szóstki każdy skorzystał i je taniej niż poprzednio. Jednak kiedy wyszli z restauracji zaczęli porównywać, ile każdy zyskał:
- Dostałem tylko złotówkę z 20 zł -- powiedział Szósty -- ale Dziesiąty dostał połowę, 10 zł!
- Właśnie! Ja też dostałem tylko złotówkę -- przytaknął mu Piąty -- To niesprawiedliwe, że on dostał 10 razy więcej niż ja!
- To prawda! -- dodał Siódmy -- Czemu on dostał 10 zł, a ja tylko 2 zł? Bogaci dostają najwięcej!
- A my nic nie dostaliśmy -- zaczęła krzyczeć pierwsza czwórka -- Ten system wykorzystuje najbiedniejszych!

Cała dziewiątka otoczyła Dziesiątego i dotkliwie go pobiła.

Następnego dnia znów przyszli na obiad. Ale Dziesiąty się nie pojawił. Kiedy przyszło do płacenia rachunku, zorientowali się, że pomimo obniżki ceny, nie są w stanie zapłacić nawet połowy rachunku!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 30-09-2008, 12:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

hehe dobre to :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 30-09-2008, 16:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja na tę przypowieść mam tylko jedną odpowiedź - więcej matematyki w szkołach + obowiązkowa matura z tego przedmiotu. I może wtedy przynajmniej udałoby się ograniczyć ekonomiczną niekompetencję (głupotę? ciemnotę?) w tym pięknym kraju...
Back to top
View user's profile Send private message
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 02-10-2008, 13:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

według mnie to nie jest kwestia matematyki, bo ten przykład to matematyka z 4 klasy podstawówki.
to kwestia logicznego myślenia które zanika przez zbyt długie bierne spędzanie czasu przed telewizorem i granie na kompie cały dzień
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
D-Vision


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 36
Zodiac: Scorpio
Joined: 20 Jun 2006
Posts: 308
Location: Głubczyce

PostPosted: 02-10-2008, 14:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

bestia wrote:
według mnie to nie jest kwestia matematyki, bo ten przykład to matematyka z 4 klasy podstawówki.
to kwestia logicznego myślenia które zanika przez zbyt długie bierne spędzanie czasu przed telewizorem i granie na kompie cały dzień


Zgadzam się w 100%. I bardzo współczuję wszystkim, którzy będą znów przechodzić koszmar obowiązkowej matmy Mucho, bo to, że nakaże się komuś pisać egzamin z danego przedmiotu, raczej nie zmieni podejścia i stosunku tej osoby do tego tematu. Niczego nie da się zrobić na siłę. Jestem za to zwolennikiem zmiany systemu i sposobu nauczania, szczególnie w liceach. Dużo zależy też od indywidualnego podejścia nauczycieli, bo dla wielu arkana matematycznych zadań są "oczywiste i jak tego można nie rozumieć", podczas gdy mi właśnie nigdy nie wystarczało poznać i zapamiętać regułę, wzór, działanie - próbowałem je zawsze ZROZUMIEĆ, chciałem wiedzieć dlaczego, po co i w jaki sposób. Najczęściej pytania te pozostawały bez odpowiedzi (ostatnie klasy liceum to zresztą, tak jak usłyszałem kiedyś od znajomej matematyczki "skutki uboczne innych działań, które poznajemy wcześniej i musimy się ich uczyć, choć w praktyce większość nie ma żadnego zastosowania, a już na pewno dla przeciętnego człowieka).

Dobra, żeby nie kończyć takim oficjalnym tonem to coś głupiego (ale w temat) na koniec ;)

Trzech gości w hotelu zadzwoniło po room servis i zamówiło dwie duże Pizze. Delivery boy wkrótce je dostarczył razem z rachunkiem na $30,00. Każdy z gości dał mu banknot $10,00 i chłopak wyszedł. Na razie wszystko jasne. Kiedy delivery boy daje kasjerowi te $30,00 ten mówi mu, że zaszła pomyłka. Rachunek powinien być tylko na $25,00, a nie na $30,00. Kasjer daje chłopakowi pięć banknotów $1,00 i mówi mu żeby zaniósł je z powrotem trzem gościom, którzy zamówili pizze. Na razie wszystko OK. W drodze do ich pokoju chłopak wpada na pewną myśl. Przecież oni nie dali mu napiwku, więc kalkulując iż i tak nie da się podzielić tych $5,00 na trzy równe części, on zatrzyma sobie $2,00 jako napiwek, a im zwróci $3,00 . Jak dotąd wszystko all right. Chłopak puka w drzwi i jeden z gości otwiera. Chłopak wytłumaczył jaka zaszła pomyłka i daje mu $3,00 po czym odchodzi ze swoimi $2,00 napiwku w kieszeni.


Teraz zaczyna sie zabawa!
Wiemy, że $30-$25=$5 Co nie?
$5-$3=$2 Prawda? No to w czym jest problem? Wszystko się zgadza?

Niezupełnie. Odpowiedzcie na to:
Każdy z trójki gości dał początkowo $10,00.
Każdy dostał z powrotem $1,00 reszty. To oznacza, że każdy zaplacił $9,00 co pomnożone przez 3 daje $27,00.
Delivery boy (czyli "chlopak") zatrzymał sobie $2,00 napiwku. $27,00 plus $2,00 równa się $29,00.

Gdzie do jasnej jest jeszcze jeden dolar?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 14-10-2008, 15:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

dobra zagadka i pewnie ma to związek z tym, że 2+2 tak naprawdę nie równa się 4
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
D-Vision


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 36
Zodiac: Scorpio
Joined: 20 Jun 2006
Posts: 308
Location: Głubczyce

PostPosted: 15-10-2008, 13:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

bestia wrote:
dobra zagadka i pewnie ma to związek z tym, że 2+2 tak naprawdę nie równa się 4


No ja akurat znalazłem inne rozwiązanie i wydaje mi się poprawne, ale może i w tym coś jest? :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 16-10-2008, 15:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

a jaka?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
D-Vision


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 36
Zodiac: Scorpio
Joined: 20 Jun 2006
Posts: 308
Location: Głubczyce

PostPosted: 16-10-2008, 16:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ewentualnie pm bo zepsuję ludziom zabawę ;)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 07-11-2008, 12:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

kolejna zagadka : ^^
jest autobus, w autobusie jest siedmioro dzieci, kazde z tych dzieci ma siedem plecakow, w kazdym plecaku jest 7 duzych kotow, kazdy duzy kot ma 7 malych kotkow :)
a teraz pytanie: ile jest nog w autobusie? :)

wojtek
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
Elbereth


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 37
Zodiac: Aquarius
Joined: 05 Aug 2006
Posts: 38
Location: Starachowice/Warszawa

PostPosted: 08-11-2008, 21:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Byle nie zapomnieć o kierowcy :P .
Tak więc - bardzobardzo dużo + 2 ;)

(przy takich zagadkach jak te tu wyłazi, że jestem głąbem ;) )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 09-11-2008, 12:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

bez kierowcy ;)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Rozmowy » Humor » PRZYPOWIEŚĆ O PODATKACH - PRZECZYTAJCIE

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group