FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Fantasy...i nie tylko.
Goto page 1, 2, 3  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragoria


Offline 



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 11

PostPosted: 26-06-2004, 15:16    Post subject: Fantasy...i nie tylko. Quote selected Reply with quote

Ledwo co się tu wprowadzilem, a już taki burdel robię można by rzec...
Na pewno więszkość z Was spotkało się z literaturą fantasy... Może stworzymy ranking naszych ulubionych dzieł i bohaterów? Niech więc może ja zaczne. Są to pozycje, którym w jakiś sposób udało się wpłynąć na mój światopogląd, bądź po prostu mnie urzekły.

1. Saga o wiedźminie A. Sapkowskiego, z postaci chyba Jaskier jest mi najbliższy,
2. Trylogia o Rapsodii i postać Achmeda,
3. Obie części "Achai" i postać Zaana,
4. "Diuna" F. Herberta i postać Poul'a,
5. Trylogia o Morganie, a szczegolnie "Harfista na wietrze" i tytułowa postać.

Myślę, że zbyt długich list nie warto tworzyć, później zatraca się znaczenie wartości.

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
DeadMoon^


Offline 



Joined: 16 Apr 2004
Posts: 196
Location: Rzeszow/Zd-Wola

PostPosted: 26-06-2004, 16:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

;>

1. Sillmarillion - J.R.R. Tolkien - Beren&Luthien oraz Maedhros
2. Saga O Wiedźminie - A. Sapkowski - Regis za "są w życiu takie chwile kiedy nie można się nie napić" oraz Yarpen Zigrin za całokształt ;>
3. III-logia "Lyonesse" - Jack Vance ("Lyonesse", "Zielona Perła", "Madouc") - Glyneth & Aillas
4. Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien - Theoden
5. Piknik Na Skraju Drogi - A.& B. Strugaccy
6. III - logia "Zima Świata" - Michael Scott Rohan - Keryn Kermorvan
7. "Blask Fantastyczny" - T. Pratchett = Rincewind & ŚMIERĆ
8. "Tam Gdzie Mieszka Zły" - C. D. Simak - Sękaty
9. Saga "Czarna Kompania" - Glenn Cook - postacie Jednookiego i Goblina
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 26-06-2004, 17:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

1. Diuna - F. Herbert ( wszystkie czesci )
2. Rozne dziela P.K. Dicka
3. Rozne dziela H.P Lovecrafta
4. Rozne dziela Silverberga
5. Niezwyciezony - S. Lem
6. Powrot z gwiazd - S. Lem

Zadna z nich moze nie zmienila mojego swiatopogladu ( no moze oprocz Diuny), ale wyryly sie na dluzej w mojej pamieci.

[ Dodano: 26-06-04, 18:58 ]
No coz... mysle ze SF tez mozna by tu dorzucic :]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Rucok-San


Offline 



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 150
Location: Danzig

PostPosted: 26-06-2004, 21:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hmmmm jak bylem w 8 klasie podstawowki to sie zakochalem we "Władcy Pierscieni", drugi raz go przeczytalem w 2 klasie liceum ale jak wyszedl film to zninawidzilem te czesc z dziel Tolkiena, bylem w kinie i widzialem tych ludzi te wszystkie lalunie dresy, skatey itp. mase lajna i jakos juz nie lubie. A moj ranking to:

1. Dune i pozostale 5 czesci F.Herberta
2. Saga o Wiedzminie A.Sapkowski ale bez 5 tomu, ktory jest chalowaty, a no i jeszcze powiem o autorze ma super styl ale fabularnie wysiada przy innych pisarzach...
3. Faust W.Goethe
4. Mistrz i Malgorzata M.Bulhakov
5. Zbrodnia i Kara F. Dostojewski --- ten tytul w zasadzie nie jest jakims tam Fantasy ale ma mimo wszystko swoje uroki
6. Saga o mrocznym elfie R.A.Salvatore
7. Saga o smokach z serii DragoncLance
8. Swiat Dysku Terrego Prachetta
9. Harry Potter J.K.Rowlling
10. Hobbit czyli tam i spowrotem... J.R.R.Tolkien
Back to top
View user's profile Send private message
Erven


Offline 



Joined: 17 May 2004
Posts: 21
Location: Zduńska Wola

PostPosted: 27-06-2004, 06:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

1) Sapkowski -all
2) Tolkien - all
3) ....

Quote:
2. Saga o Wiedzminie A.Sapkowski ale bez 5 tomu, ktory jest chalowaty, a no i jeszcze powiem o autorze ma super styl ale fabularnie wysiada przy innych pisarzach...


ROTFL !!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Rucok-San


Offline 



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 150
Location: Danzig

PostPosted: 27-06-2004, 09:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

No sorry ja tak uwazam, a ksiazek sporo juz przeczytalem, i wiele nawet nie pamietam tytulow, ojciec co rusz ma w swojej biblioteczce nowe i zapewniam ciebie ze sa o niebo lepsi pisarze, a ze Ciebie to smieszy moje zdanie to poczytaj wiecej ksiazek i wtedy popolemizujemy....
Back to top
View user's profile Send private message
Dark_Despair
Guest








PostPosted: 27-06-2004, 09:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
2. Saga o Wiedzminie A.Sapkowski ale bez 5 tomu, ktory jest chalowaty, a no i jeszcze powiem o autorze ma super styl ale fabularnie wysiada przy innych pisarzach...
3. Faust W.Goethe
4. Mistrz i Malgorzata M.Bulhakov
5. Zbrodnia i Kara F. Dostojewski --- ten tytul w zasadzie nie jest jakims tam Fantasy ale ma mimo wszystko swoje uroki


Zgadzam sie...
Back to top
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 27-06-2004, 12:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

1."Jednym zaklęciem"-autora nie pamietam; czytane w 4 kl., pierwszy kontakt z fantastyka i z erotyką zarazem:P
2."Szninkiel"-Rosiński,. Van Hamme; J`On
3."Władca Pierścien"-Tolkie; Sam
4.Saga "Smoków"-Weis, Hickman;Tasselhoff
5."Pokora Garden"-Savage;Kora
6.Opowiadania Lovecrafta
7."Mort"-Prachett;ŚMIERĆ
Back to top
View user's profile Send private message
Dark_Despair
Guest








PostPosted: 27-06-2004, 12:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Thorgal - Rosiński, Van Hamme (szczególnie "Ponad Krainą Cieni")

[ Dodano: 27-06-04, 13:29 ]
a Topora moge tu zaliczyć? :-)))))
Back to top
Dragoria


Offline 



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 11

PostPosted: 27-06-2004, 14:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jakby nie patrzeć w ogólnej klasyfikacji prowadzi AS, po piętach depcze mu Tolkien, a tuż za J.R.Rem plasuje sie Herbert!

A ja strzelić gafe musiałęm juz na samym początku, jakby inaczej;) Oczywiście chodziło mi o Morgona nie o Morgana lub tym bardziej Morgane.

Co do piątego tomku podjąłbym polemikę, bo nawet jeśli trudno mi rozgraniczyć, która część sagi jest najlepsza, jako że stanowią pewną nierozerwalną całość, to na pewno nie stwierdziłbym, że część 5. jest najgorsza. Może najbardziej kontrowersyjna, najbardziej pogmatwana, ale nadal pełna uroku i właściwego sadze klimatu.

Co do tego, który z piasarzy ma najlepszy styl polemiki nie podejmę, bo to jest to tylko i wyłącznie sprawa wewnętrzych odczuć i upodobań. Liczba książek, które przeczytałem przekłada się w setki, może już tysiące, sensu liczyć nie ma, ale numer jeden u mnie jest właśnie A. Sapkowski. Jeśli chodzi o knucie intryg to zdecydowanie Ziemiański, którego tak niedawno odkryłem. A jest chodzi o najlepszy kontakt z czytelnikiem to zdecydowanie Lewiński, żadna ksiązka do genetyki nie przykuła mojej uwagi tak bardzo jak jego;)

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
DeadMoon^


Offline 



Joined: 16 Apr 2004
Posts: 196
Location: Rzeszow/Zd-Wola

PostPosted: 27-06-2004, 15:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Małe wrote:
1."Jednym zaklęciem"-autora nie pamietam; czytane w 4 kl., pierwszy kontakt z fantastyka i z erotyką zarazem:P


Lawrence Watt-Ewans ;>

Poza tym erotyki to w tej książce nie ma ;>... Tobias od momentu przejścia przez Czarodziejski Gobelin, studiuje magię, by wydostać się z "uwięzionego świata"...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 27-06-2004, 19:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Co do piątego tomku podjąłbym polemikę, bo nawet jeśli trudno mi rozgraniczyć, która część sagi jest najlepsza, jako że stanowią pewną nierozerwalną całość, to na pewno nie stwierdziłbym, że część 5. jest najgorsza. Może najbardziej kontrowersyjna, najbardziej pogmatwana, ale nadal pełna uroku i właściwego sadze klimatu.

Co do sapkowskiego to ja osobiscie nie widze, czym sie tu zachwycac. Facet jest niezly warsztatowo, ale w sadze o wiedzminie ( bo tylko to czytalem + zbiory opowiadan ), porusza zwykle uniwersalne tematy ktore poruszalo juz wielu innych. nie robcie z niego znowu wieszcza polskiej literatury fantasy. Po prostu wszyscy tak nad nim pieja bo pisze wg. swiatowych standardow. Ale znowu ... to nie jest nic wspanialego ... nie oszukujmy sie.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Dark_Despair
Guest








PostPosted: 27-06-2004, 19:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

MI SIE saga o Wiedzminie podobała... Wciągneła mnie cholernie. Czytało sie miło, łatwo i przyjemnie... Ale refleksji jako takich nie było.
Back to top
Dragoria


Offline 



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 11

PostPosted: 27-06-2004, 19:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

No to podejmijmy polemikę...

Sapkowski jest jako-takim pierwszym, poslkim fantasy pisarzem, bynajmniej, takim, który zaczął się liczyć. Opowiadania i późniejsza saga to z kolei pierwsze dzieła z tegoż gatunku napisane ojczyście po polsku, a to daje dużą przewagę nad tłumaczeniami, które nigdy nie oddadzą specyfinczego klimatu oryginału. Każdy język ma inne cechy i co innego uwypukla. Czasami prosty język i bardzo bezpośrednie zwroty przedstawiają dużo lepiej ten skomplikowany świat wiedźminlandu. Rubaszność stylu i humor, który mi osobiście bardzo odpowiada bije na łeb wszelkie przekłady, nawet najbardziej znamiennych ksiąg.

Co do zawartych weń przemyśleń, to są one często piękną metaforą naszego świata... Nawet proste prawdy zawarte w słowach Yarpena Zigrina i jego filozofii przetrwania rasy, są przecież tak pięknie skondensowaną filozofią życia społeczeństw. Sam Geralt nie niebanalną metaforą człowieka wyobcowanego, nierozumianego, przedstawiającego szlachetne wartości w tym skorumpowanym świecie i przez to skazanego na porażkę. Jednak naukę Sapkowski chce przekazać w sposób pozytywny, boć to jednak zakończenie w wielu skutkach tragiczne pokazało te wartości, które powinno się szanować.

Napisałbym więcej, jednak mecz wzywa (a co;)

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 28-06-2004, 00:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ciezko mi bedzie podjac polemike w tym temacie z tego prostego powodu iz nie zarzucm sapkowskiemu niczego konkretnego. Ja rowniez nie czytam ksiazek "tysiacami", a;e mysle ze od tej liczby nie jest mi zbyt daleko.

Sapkowski ma niezly warsztat, nie wiele mu mozna zarzucic. Ale jak juz powiedzialem, jego sukcesem na tym polu jest brak wiekszej konkurencji ze strony innych polskich artystow. Zwaz na to ze ksiazki takiego Lema sa tlumaczone i powazane na calym swiecie. Ksiazek sapkowskiego nikt raczej nie bedzie wydawal za granica. I nie chodzi tu o rynek itp. bo inne ksiazki fantasy sa tlumaczone na polski jezyk ( a pisarze sa roznych narodowsci), wazna jest "waga" polemiki w nich zawartej.

A to co piszesz o geralcie :

"Sam Geralt nie niebanalną metaforą człowieka wyobcowanego, nierozumianego, przedstawiającego szlachetne wartości w tym skorumpowanym świecie i przez to skazanego na porażkę."

no coz... nigdy nie bylem humanista, ale o ile pamietam to na odleglosc czuc tutaj bohatera romantycznego. Taki ma byc geralt ? nie ma sprawy, czemu by nie. Ale nie ma sensu doszukiwac sie czegos szczegolnego. Bo to jest mowyw czesto pojawiajacy sie w literaturze.

osobiscie wole produkcje (filmowe, ksiazki - whatever) ktore zmuszaja mnie do refleksji nad jakims prolblemem, a nie mowiace mi to o czym juz od dawna wiem.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next »
Forum Index » Sztuka » Fantasy...i nie tylko.

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group