FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » czy twórcy istnieją?
Goto page 1, 2, 3  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 17:05    Post subject: czy twórcy istnieją? Quote selected Reply with quote

Czy możliwe jest, żeby w sztuce i w ogóle na świecie jeszcze coś nie istniało? Tak żeby można było to dopiero stworzyć?

W sumie to zaczynam mysleć, że nie. Tak mi się wydaje, że świat jest raczej skończoną sceną, a "twórcę" można zinterpretować jako takiego szczęśliwca, który odkrył dane istniejące juz zjawisko jako pierwszy, natknął się na coś przed innymi.

Hehe, Ergo - proponuję stworzyć nową kategorię dyskusji: "domorosłe filozofie" ;P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 13-05-2004, 17:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Czy możliwe jest, żeby w sztuce i w ogóle na świecie jeszcze coś nie istniało? Tak żeby można było to dopiero stworzyć?

Mysle ze nie ma czegos takiego jak granice kreatywnosci.

To troche tak jak powiedziec ze czlowiek widzial juz wszystko, wszechswiat jest ogromny, tak wielu rzeczy jeszcze nie znamy. Beda nowe dziedziny zycia jak i tez nowe dziedziny sztuki . Tylko my ich nie dozyjemy po prostu.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 17:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

No właśnie o tym mówię - my tych rzeczy po prostu jeszcze nie znamy, jeszcze ich nie odkryliśmy.
Ale w sumie wszysko, co "nowe", nowe dla nas, wywodzi się z tego co juz znamy. Np. nowe gatunki muzyczne są jakąś tam metamorfozą lub połączeniem się starych. W gruncie rzeczy nie możemy powiedzieć, że są dla nas zupełnym zaskoczeniem, czymś zupełnie nowym.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Szmanka


Offline 



Joined: 15 Apr 2004
Posts: 31

PostPosted: 13-05-2004, 17:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

kiedys napisalam gdzies na tym forum..ze w muzyce stało sie juz chyba wszystko...ale jest to tylko moje odczucie-indywidualne...juz nie czekam na cos super nowego..bo nawet w tych "nowych" rzeczach widze stare...Mysle ze jakbym myslala za odwrot..to byloby inaczej...czyli pewnie doszukiwalabym sie i znajdywala "nowosc" we wszystkim...Sadze..ze dla każdego to zalezy od pogladow ...i troche od środowiska w ktorym sie obraca(bo wg mnie ma to naprawde dozy wplyw) :P
Back to top
View user's profile Send private message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 13-05-2004, 17:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

A ja powiem ze ja w muzyce odkrywac ciagle cos nowego, inaczej by mi sie zniudzilo i nie robilbym tutaj z przyjaciolmi tego co robie :]

Czasem do czegos trzeba wrocic ponownie zeby odnalezc nowa wartosc. To taj kaj z moich czytaniem ksiegozbioru diuny, z wiekiem odnajduje w tej ksiazce zupelnie inne tresci niz kiedy zaczalem czytac pierwszy raz. W miare jak dojrzewamy zmienia sie nasze spojrzenie na swiat i nasza wrazliwosc.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
DakKon


Offline 



Joined: 15 Apr 2004
Posts: 137
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 18:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ogólnie podejście, ze nie stworzy sie czegos nowego bo wszystko ma swoje korzenie i podwaliny w tym co bylo jest dla mnie dziwne... Przeciez nasza psychika ma podloze w naszej historii oraz srodowiska i tak samo jest z tworcami. Trzeba by stworzyc wpelni nowe spoleczenstwo, aby wszystko zaczelo sie od nowa i nie bylo tego calego "balastu" wiekow.

[quote=Ergo]
Czasem do czegos trzeba wrocic ponownie zeby odnalezc nowa wartosc. To taj kaj z moich czytaniem ksiegozbioru diuny, z wiekiem odnajduje w tej ksiazce zupelnie inne tresci niz kiedy zaczalem czytac pierwszy raz. W miare jak dojrzewamy zmienia sie nasze spojrzenie na swiat i nasza wrazliwosc.[/quote]

Z tym tez sie zgodze. W koncu non-stop ulegamy zmianom. Swoja droga chyba czas aby jednak powrocil po latach do tego utworu.:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 18:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

No tak. Zgadzam sie z tym. To o czym mówisz wcale nie jest niezgodne z tym co ja mówię. Otóż ja też uwielbiam wracać do pewnych rzeczy i odkrywać w nich coś czego wcześniej nie widziałam. Zresztą o tym dojrzewaniu i zmienianiu się poglądów w miare upływania życia już gdzieś tutaj pisałam :) Widzisz ja też dostrzegam w życiu pełno nowości, wiele rzeczy mnie zaskakuje (wbrew pozorom nie jest to sprzeczne z tym co pisałam wcześniej i zaraz to wyjaśnię :) ) i to jest w życiu najpiękniejsze. Ale to pojęcie "nowości" ma dla mnie znaczenie subiektywne. Kiedy wpadnę na taką nowość i zaczynam zgłębiać temat, odkrywam, że ta nowość ma już jednak swoją historię. Paradoks? ;)
A nawet jak pewne rzeczy które odkrywam wydaja mi się totalną innowacją, mojego autorstwa, to i tak mam świadomość, że ktoś gdzieś tam może myśleć dokładnie to samo. Parę razy mi się juz tak zdarzyło. I potwierdza to moje stwierdzenie, że jakieś zjawisko juz istniało, a nowość polega na tym, że je odkrywamy. Nie ma że ten tego się wyrażę - nowości absolutnej. Nowość to zjawisko subiektywne.

Dosyć herezji? Nawiedzona Saga Heretyczka idzie cosik wszamać :D

[ Dodano: 13-05-04, 06:35 ]
to było a propos wypowiedzi Ergo :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
DakKon


Offline 



Joined: 15 Apr 2004
Posts: 137
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 18:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ogólnie to co mówisz zeczywiscie nie jest wbrew mojej teorii( czy ja gdzies to takiego napisalem?) zwracam tylko uwage na to, ze nazekanie na brak nowosci mija sie z celem bo wszystko ma swoja przyczyne gdzies w glebi. Co prawda zawsze istnieje szczypta chaosu, ale czy aby napewno jest ona taka mozliwa w dzisiejszym uporzadkowanym swiecie??

Quote:

Nawiedzona Saga Heretyczka idzie cosik wszamać :D


Smacznego:]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 18:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Smacznego:]


aaaaaaa dziękuję dziękuję :]

Quote:
nazekanie na brak nowosci mija sie z celem


(czy ja gdzieś tu narzekam?) ;P
Jeżeli tak to wygląda, to muszę sprostować. To, że zaobserwowałam takie zjawisko, wcale nie znaczy, że nad nim ubolewam. No bo widzisz dla mnie i tak życie jest pełne niespodzianek, takich, że mniam mniam :] Mówię tylko o tym, że to są moje subiektywne nowości, moje niespodziewajki :)))
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
DakKon


Offline 



Joined: 15 Apr 2004
Posts: 137
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 19:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Raczej mialem na mysli kogos innego i w pewnym wzgledzie ogol niz Ciebie, choc to sie troche tez do Ciebie tyczylo. jedank po sprostowaniu zwracam honor.:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
JaspinQ


Offline 



Joined: 08 May 2004
Posts: 32
Location: Warszawa

PostPosted: 13-05-2004, 19:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Cytat:
Czy możliwe jest, żeby w sztuce i w ogóle na świecie jeszcze coś nie istniało? Tak żeby można było to dopiero stworzyć?

Mysle ze nie ma czegos takiego jak granice kreatywnosci.


Musze sie tu zgodzic z Ergo [a bardzo nie lubie sie z kims zgadzac]. Czlowiek zdazyl odkryc dopiero kawalek tego, co smie nazywac sztuka. Kazdy z wielkich tworcow w swoich czasach uwazany byl za swira, ktory nie wie co robi. Doceniono ich dopiero po latach, ale za to ich swietnosc trwa do dzis, ale nie wazne.
czlowiek musi czerpac z czegos inspiracje, czyli oprzec sie na czyms co juz bylo. Nie chodzi tu o kopiowaniu tego co juz powstalo, ale o wyciagniecie z tego esencji i zrobic na tej podstawie cos wlasniego. W wiekszosci przypadkow inspiracje czerpane sa z natury, ktora jest sztuka sama w sobie. Tworzy sie pod wplywem jakiegos impulsu, emocji. A kto jaka ma faze to juz trudno wyczuc ^_^

Tak wogole zeby cos stworzyc trzeba miec fantazje... Umysl otwarty na otaczajacy nas swiat. Teraz ludzie to traca.... Traca wlasna tozsamosc. Idac za szarym tlumem pewnie nic nie zrobisz ciekawego, bo bedziesz robic to co innni!

Jesli chodzi o odkrywanie nowych rzeczy to da sie wiele. W malarstwie zawsze powstaje cos nowego. Kazdy z artystow na swoje wizje i swoje teorie na swoja prace.
Architekci czerpia inspiracje glownie z geometrii i stylow obowiazujacych w damym okresie. To, ze wzorowano sie na nurtach greckich wcale nie znaczy, ze nie powstawalo nic nowego. Wydaje mi sie, ze czesciowo wlasnie o to chodzi, zeby wyciagac z przeszlosci to co najlepsze i dorzucac cos swojego. Podobnie jest w muzyce [osobiscie uwazam, ze teraz nie jest zbyt ambitna :/ ]. Laczy sie rozne nurty, tworzac cos niespotykanego. Nie mozna stwierdzic, ze wszystkim to wychodzi, bo tak nigdy nie bedzie.

Stuka jest tym, co przetrwa wieki. Cos, o czy, ludzie nie zapomna za 5-10 lat.

Uff... Sie rozpisalam :) Jak watki sie troche mieszaja i do konca nie wiadomo o co chodzi to przepraszam :P Takie tematy rodza we mnie lawine mysli i nie zawsze umiem je przekazac spojnie ^_^

[ Dodano: 13-05-04, 20:18 ]
*Sztuka jest tym, co przetrwa wieki. Cos, o czy, ludzie zapomna za 5-10 lat.
Wybaczcie :P Za duzo mysli naraz i sie pogubilam.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 19:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

To super, że się zgadzasz z Ergo :) , ja tez się z nim zgadzam. Zresztą już o tym wszystkim pisałam i nie będę tłumaczyć tego od nowa. Myślałam, że wyraziłam swoje myśli jasno :/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
JaspinQ


Offline 



Joined: 08 May 2004
Posts: 32
Location: Warszawa

PostPosted: 13-05-2004, 19:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Zresztą już o tym wszystkim pisałam i nie będę tłumaczyć tego od nowa. Myślałam, że wyraziłam swoje myśli jasno :/


Alez ja sie wcale nie czepiam twoich mysli :) Uznalam po prostu, ze wyraze swoje. Mam nadzieje, ze nigdzie nie urazilam......

[ Dodano: 13-05-04, 20:43 ]
Bedac przy tworzeniu, to chyba wezme sie wreszcie za moj projekt :P Czeka na mnie od tygodnia...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 13-05-2004, 19:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Piszecie o nowosciach......
A ja od kilku dobrych lat nie znalazlem zadnej prawdziwej nowosci w zyciu. Nie mowie o rozrywkach duchowych typu analizowanie ksiazek.

Rzeczy doczescne nie zaskakuja mnie.... po prostu ... nie wiem czemu...

Czyzby to znaczylo ze jestem uposledzony ? A moze dojrzalem i doroslem przedwczesnie....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 13-05-2004, 20:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie jesteś Ergo :P Ale skaczesz po, ten tego, punktach widzenia zupełnie jak ja hehe- raz z daleka (zauważając problem braku nowości absolutnych), raz z bliska (ograniczając się do swoich własnych przyjemności i"rozrywek duchowych") Brawo, o to chodzi ;PPPP
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next »
Forum Index » Sztuka » czy twórcy istnieją?

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group