FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Czy stare może być aktualne?
Goto page 1, 2  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 13:22    Post subject: Czy stare może być aktualne? Quote selected Reply with quote

Każdemu z Was (chyba) zdażyło się czytać książkę napisaną 200-300 lat temu. Czy w takiej książce można jeszcze znaleść coś co dotyczy czasów w których przyszło nam żyć? Czy może zadać lub odpowiedzieć na aktualne nam pytania? Tzn. czy czytając jakąś książkę z przed takiego kawałku czasu można znaleźć w niej coś nowego, odkrywczego, z czym nie zetkneliście się nigdy wcześniej (poza samą historią oczywiście)?
Back to top
View user's profile Send private message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 16-05-2004, 13:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Biblia.... Wszelkie "księgi mądrościowe"....... tutaj by można długo wymieniać, popatrz nawet na lektury które często są uniwesalne. Takich pism jest bardzo wiele.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 13:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Np? Poza tym w treść Biblii możesz poznać czytając milion innych, "zaktualizowanych" dzieł...
Back to top
View user's profile Send private message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 16-05-2004, 13:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Np? Poza tym w treść Biblii możesz poznać czytając milion innych, "zaktualizowanych" dzieł...

W ten sposob podchodzac mozemy dojsc do wniosku ze wszystko mozna przeczytac w "zaktualizwoanej" wersji.
Skoro jest oryginal ( bardziej lub mniej zmodyfikowanej , bo nie ma co sie oszukiwac ze biblia jest tym czym kiedys byla), to po co szukac nowoczesnych substytutow ?? A ze tresci w niej zawarte powtarzaja sie ?? To wlasnie swiadczy o jej uniweralnosci i ponadczasowosci.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 13:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tak, ale to nie odpowiada na moje pytanie...:P
Back to top
View user's profile Send private message
Devineresse


Offline 



Joined: 06 May 2004
Posts: 35
Location: Warszawa

PostPosted: 16-05-2004, 13:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie tylko mądrościowe...
Nie będę tu przytaczać zmory każdego polonisty, czyli najczęściej pojawiającej się w parcach książki - "Antygony", ale wiele książek ma swoje przesłanie, które wciąż może obowiązywać. W końcu literatura przedstawia wartości uniwersalne... przyjaźń, miłość, ludzkie dylematy... Czy nie dlatego wiele "starych" książek ma ekranizacje osadzone w czasach współczesnych?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 13:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Macie racje, ale nie o to chodziło w moim pytaniu (być może niejasno się wyraziłem). Czy owe uniwersalne treści zdażyło się Wam kiedykolwiek odkryć wcześnij w książce z przed min. 200 lat, niż w jakiejś puźniejszej.
Ps. Najczęściej czytamy ksiązki bliższe nam chronologicznie.
Back to top
View user's profile Send private message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 16-05-2004, 13:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
zy owe uniwersalne treści zdażyło się Wam kiedykolwiek odkryć wcześnij w książce z przed min. 200 lat, niż w jakiejś puźniejszej.


Uwierz mi na slowo ze zarowno biblia czy tez antygona ma wiecej niz 200 lat :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 14:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Uwierz mi na slowo ze zarowno biblia czy tez antygona ma wiecej niz 200 lat :P


Argh! Tak! Ale czy z problematyką zawartą w Antygonie spotkałeś się po raz pierwszy w tymże dziele?!
Back to top
View user's profile Send private message
Devineresse


Offline 



Joined: 06 May 2004
Posts: 35
Location: Warszawa

PostPosted: 16-05-2004, 14:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

I czytamy nie tylko książki, które są nie są bliższe czasowo naszej epoce...

Zwłaszcza jak się polonistykę studiowało :P


Last edited by Devineresse on 16-05-2004, 14:02; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 16-05-2004, 14:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Argh! Tak! Ale czy z problematyką zawartą w Antygonie spotkałeś się po raz pierwszy w tymże dziele?!

Nie pamietam :P A tam byla jakas problematyka ??? buahhahaha
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 14:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Zwłaszcza jak się polonistykę studiowało :P


Zboczenia pomijamy:P Tak czy siak, to nie odpowiada na moje pytanie:/
Back to top
View user's profile Send private message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 16-05-2004, 14:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Zboczenia pomijamy:P Tak czy siak, to nie odpowiada na moje pytanie:/


Quote:
Argh! Tak! Ale czy z problematyką zawartą w Antygonie spotkałeś się po raz pierwszy w tymże dziele?!


Zawsze znajdziesz ksiazke ktora jakies zagadnienie poruszala wczesniej, w ten sposob nie dojdziesz do niczego... bo uniwersalnosc na tym polega wlasnie :] ze w kazdej epoce znajdziesz to samo. Tu masz tylko przyklady.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Małe


Offline 



Joined: 30 Apr 2004
Posts: 39
Location: Wszechświat

PostPosted: 16-05-2004, 14:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Zawsze znajdziesz ksiazke ktora jakies zagadnienie poruszala wczesniej, w ten sposob nie dojdziesz do niczego... bo uniwersalnosc na tym polega wlasnie :] ze w kazdej epoce znajdziesz to samo. Tu masz tylko przyklady.


I tu się mylisz... Właśnie znalazłem powiastkę z końca XVII w. w której znalazłem coś, z czym nie miałem okazji spotkać się nigdy wcześniej... (Nie uważam się za analfabetę, mimo faktu, że nie czytam tyle, co student polonistyki:P)
Back to top
View user's profile Send private message
Devineresse


Offline 



Joined: 06 May 2004
Posts: 35
Location: Warszawa

PostPosted: 16-05-2004, 18:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Małe wrote:
Quote:
Zwłaszcza jak się polonistykę studiowało :P


Zboczenia pomijamy:P Tak czy siak, to nie odpowiada na moje pytanie:/


To nie zboczenie, tylko pasja. Srednio pochłaniam książkę dziennie. Dopóki nie miałam netu, to dochodziłam nawet do 3 dziennie... Dlatego poszłam na polonistykę... Ale to tak btw.

A jakiej chcesz odpowiedzi? Wszak zarówno Ergo jak i ja, mówimy Ci, że owszem "stare może być aktualne".

Ergo wrote:
Zawsze znajdziesz ksiazke ktora jakies zagadnienie poruszala wczesniej, w ten sposob nie dojdziesz do niczego... bo uniwersalnosc na tym polega wlasnie :] ze w kazdej epoce znajdziesz to samo.


Ta właśnie uniwersalność to: archetypy, czyli pierwowzory ludzkich postaw i zachowań np.: czułość matki (Demeter); pradawne niezmienne wyobrażenia, które tkwią w świadomości zbiorowej każdej społeczności; toposy - powtarzające się obrazy lub motywy literackie np.: Amor przeszywający serce strzałą... itepe itede. Przykłady można by wymieniać w nieskończoność.... Nie będę tu dawać wykładu z teorii literatury... :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next »
Forum Index » Sztuka » Czy stare może być aktualne?

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group