FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Książki
Goto page « Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 12-12-2005, 11:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Właśnie jestem po lekturze tomu minipowieści autorstwa Stephena Kinga pt. "Cztery Pory Roku". Znalazło się tam między innymi opowiadanie "Skazani na Shawshank". Jednak zdecydowanie największe wrażenie zrobił na mnie "Zdolny Uczeń". Opowiadanie jest naprawdę wstrząsające i zmuszające do przemyśleń. Powiem szczerze, że czytałam wiele powieści i opowiadań Kinga, ale od tej strony go jeszcze nie znałam.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
JOIN-ME


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 39
Zodiac: Aquarius
Joined: 29 Nov 2005
Posts: 14
Location: My own world

PostPosted: 26-01-2006, 21:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hmmm.... ostatnio czytałam Pretchetta.... dokładnie " na glinianych nogach " teraz czytam "Pomniejsza bóstwa" tego samego autora , jednak męczę się z ta książką już 2 tydzień i nie mogę skonczyć....

Przeczytałam też... w tym miesiącu " wywiad z wampirem " i " Wampira lestata" boskie :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Tlen login
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 26-01-2006, 22:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

a "Pomniejsze bóstwa" to jedna z moich ulubionych książek Pratchetta... tyle w niej smutnej prawdy :P

choć do "Piramid" jej daleko... jeśli jeszcze nie czytałaś, to polecam... "Piramidy" były moją pierwszą książką Pratchetta i od tego czasu kocham go miłością czystą, acz gorącą :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 26-01-2006, 22:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Co ciekawe, ja uważam "Piramidy", "Pomniejsze bóstwa" i "Ruchome obrazki" za słabsze dzeiła tegoż autora...
Back to top
View user's profile Send private message
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 26-01-2006, 22:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

to które w takim razie uważasz za lepsze? :)))

"Piramidy" to według mnie jedna z najlepszych książek Pratchetta... prócz tego cała seria ze strażą miejską jest fenomenalna - "Straż! Straż!", "Zbrojni" itd. to prawdziwe arcydzieła... i uwielbiam książki ze Śmiercią w roli głównej - Śmierć to mój ulubiony bohater u Pratchetta

no i nie można zapomnieć o podróżach Rincewinda... a jak dodam jeszcze książki poświęcone wiedźmom, to mamy cały Świat Dysku :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PePe
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Gemini
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 623
Location: Rybnik

PostPosted: 26-01-2006, 23:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Z Pratchetta czytalem jak narazie tylko "Kosiarza" i "Morta", obie bardzo dobre ale pierwsza lepsza:))
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 27-01-2006, 00:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przede wszystkim te najstarsze - "Kolor Magii", "Blask fantastyczny", "Równoumagicznienie", "Czarodzicielstwo"...
Back to top
View user's profile Send private message
DeadMoon^


Offline 



Joined: 16 Apr 2004
Posts: 196
Location: Rzeszow/Zd-Wola

PostPosted: 28-01-2006, 02:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gothycka Mucha wrote:
Przede wszystkim te najstarsze - "Kolor Magii", "Blask fantastyczny", "Równoumagicznienie", "Czarodzicielstwo"...


Sam uważam te ksiązki za najlepsze z dorobku Pratchetta ;>... I nie tylko dlatego, że łączy je postać Rincewinda ;>
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mevista


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 22 Oct 2006
Posts: 20
Location: Lublin

PostPosted: 04-11-2006, 17:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lektury szkolne dawno przeczytane, teraz zalegają na dolnych półkach. Jednak książką która wywarła na mnie olbrzymie wrażenie w szkole była to "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa. Obecnie jestem w stanie wyczekiwania na ostatnią cześć powieści Christophera Paolini kończącą "Eragorna" i "Najstarszego".
Back to top
View user's profile Send private message
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 04-11-2006, 17:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja ostatnio pochłonęłam dwie książki Jacka Piekary - "Sługa Boży" i "Młot Na Czarownice". Do przeczytania został mi jeszcze "Miecz Aniołów". Muszę przyznać, że opowiadania o niezwykle finezyjnym inkwizytorze bardzo przypadły mi do gustu. Pomimo tych wszystkich rzeczy, które z racji swego zawodu, popełnia główny bohater naprawdę nie sposób nie lubić zarówno jego jak i jego towarzyszy. ;)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 04-11-2006, 17:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

DeadMoon^ wrote:
Gothycka Mucha wrote:
Przede wszystkim te najstarsze - "Kolor Magii", "Blask fantastyczny", "Równoumagicznienie", "Czarodzicielstwo"...


Sam uważam te ksiązki za najlepsze z dorobku Pratchetta ;>... I nie tylko dlatego, że łączy je postać Rincewinda ;>


zdecydowanie najlepszą książką Pratchetta jest "Thief of Time" - czekolada nigdy nie smakowała mi tak bardzo, jak po jej przeczytaniu :P

jeżeli chodzi o Rincewinda, to polecam "Ciekawe czasy"

rewelacyjny jest też cykl o straży miejskiej - Carrot i Vimes są naprawdę niesamowici, zresztą trzeba przyznać, że Pratchett ma wyjątkowy talent do tworzenia postaci, które zapadają w pamięć i po prostu nie da się ich nie lubić... moją ulubioną postacią np. jest Śmierć, bo tak jak i on mam czasem problem ze zrozumieniem, jak to jest być człowiekiem, no a poza tym nie można nie podziwiać kogoś, kto ma w łazience żółtą gumową kaczuszkę i wcale nie boi się, że pójdzie siedzieć :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tristancandance


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Aries
Joined: 02 Jan 2007
Posts: 391
Location: Poznań

PostPosted: 25-01-2007, 11:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ulubione książki?

Ze "śmiesznych" to na pewno seria Pratchetta "Swiat Dysku". Prawie wszystkie tomy przeczytane;). Podobna parodia fantasy (chyba nawet lepsza i mniej "dziecinna", choć także mniej prześmiewcza) to cykl "Xanth" Piersa Anthonego, polecam.

Książki Fantasy - trylogia Tolkiena, cykl "Ziemiomorze" Le Guin, "Diuna" F. Herberta (chociaż to także sf). Czyli sama klasyka. Jeszcze mam słabość do "Zobaczyć Lankhmar i umrzeć" Fritza Leibera i kolejnych przygód Fafryda i Szarego Kocura - ale to też "beton" fantasy.
Z polskiej fantasy - wiadomo - Sapek, ostatnio też Piekara, Ziemiański.

Mega wypas to książki Jacka Dukaja ("Inne Pieśni" czy "Czarne Oceany") i Marka Huberatha ("Miasta Pod Skałą" i "Gniazdo Swiatów"). To najlepsi dla mnie pisarze polscy (z żyjących).

Z nieżyjących - Lem, Gombrowicz, Kosiński, Hłasko, teraz także Kapuściński:(((.

Za zachodnich - P. K. Dick - już prawie wszystko przeczytałem (zostały jeszcze 3 pozycje;) - najlepsze są "Trzy Stygmaty Palmera Eldrichta", ale wiele innych jest w podobnym stylu.

Wiadomo, wszystko Kinga lubię. Napisał jednak tak dużo że chyba nie dane będzie mi wszystkiego przeczytać:(

Klasyka - Kafka, Huxley, Zamiatin, Orwell, Strugaccy, Burgess, Eco, Ballard, Marquez, Puzo, Burroughs, Heller, nawet Vonnegut (chociaż to akurat słaby pisarz, ale mam do niego słabość)

Z nowych odkryć - Houellebecq.
Z bardzo starych - Ambrose Bierce (teraz już wiem od kogo zrzynał Poe;)

Z polskich "trendi-książek";) - "Zwał" Shutego. Stasiuk i jego "Mury Hebronu". Ostanio też W. Kuczok (ale tylko opowiadania czytałem). Na Masłowską też nie będę wylewał pomyj - może być.

Z poetów-pisarzy - Charles Bukowski. "Pulp" (proza;) i Burning in Water, Drowning in Flame" (poezja).

Najlepsza książka? Mało znana - "Galernik" Drago Jancara. Dołująca...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 25-01-2007, 13:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kurcze, ciężko się przyzwyczaić, że Kapuściński to już półka "niezyjący", tak samo jak Lem :(

Ostatnio skusiłem się na Pieśń Lodu i Ognia George'a Martina, nie powiem, przyjemne czytadło. Nie jest to może jakieś znowu najwyzszych lotów fantasy, ale i tak dobre. Nasuwają mi się porównania z Sapkowskim (podły świat, wszędzie ciemne intrygi, zdrajcy etc), choć perspektywę te książki mają inną (u Sapka mamy jednego-dwoje bohaterów, których oczami widzimy świat, u Martina znacznie więcej, nie ma "głównego" bohatera).

Generalnie polecam czytanie w orginale, bo pierwszy tom jest przetłumaczony masakrycznie (korekty chyba nie robili w ogóle, błędy językowe typu "oboje rycerze" czy "ta sutka"), dalsze już lepiej (zmienił się tłumacz), ale co orginał to orginał.

Ps - Aaricio, ile w UK kosztowałaby taka książka?
Back to top
View user's profile Send private message
tristancandance


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Aries
Joined: 02 Jan 2007
Posts: 391
Location: Poznań

PostPosted: 25-01-2007, 14:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gothycka Mucha wrote:
Ostatnio skusiłem się na Pieśń Lodu i Ognia George'a Martina, nie powiem, przyjemne czytadło. Nie jest to może jakieś znowu najwyzszych lotów fantasy, ale i tak dobre. Nasuwają mi się porównania z Sapkowskim (podły świat, wszędzie ciemne intrygi, zdrajcy etc), choć perspektywę te książki mają inną (u Sapka mamy jednego-dwoje bohaterów, których oczami widzimy świat, u Martina znacznie więcej, nie ma "głównego" bohatera).


heh. Mój ulubiony "podgatunek" fantasy - tzw dark fantasy. Taki pisarz Moorcock się w tym specjalizował - tam zawsze wszystko było złe, bohaterowie byli źli, świat pełen pułapek.
"Mroczną" i chyba najmroczniejszą książką jest "Galernik" Drago Jancara - cholernie mało znana książka, bardziej w realiach historycznych niż fantasy, wiek XVI na Bałkanach, Inkwizycja, galery, heretyckie sekty, atmosfera podejrzeń jak w PIS-ie;), zarazy, żebracy, brudny seks, wszyscy chciwi i źli. Większy dół niż po przeczytaniu "Malowanego Ptaka" i dzieł Kafki razem wziętych. Ale też rozrywka i temat do rozmowy na tydzień conajmniej.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 25-01-2007, 14:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pamiętam Malowanego Ptaka, byłem chyba za młody na tą książkę (miałem z 15-16 lat), po prostu mnie zabiła. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem, bałem się tej książki w miarę czytania, a jednoczesnie w jakiś chory sposób chciałem wiedzieć, co jest dalej...

Niezwykła, cenna książka. Ale tylko dla dorosłych i tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page « Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Next »
Forum Index » Sztuka » Książki

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group