FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Ulubione cytaty książkowe
Goto page 1, 2  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 11-04-2005, 18:43    Post subject: Ulubione cytaty książkowe Quote selected Reply with quote

Tutaj właściwie robię ukłon w stronę Vilemy ponieważ to ona podsunęła mi pomysł na ten temat zakładając ulubione cytaty z utworów. Jednak z tej racji, że w moim przypadku więcej jest cytatów z książęk, postanowiłam założyć własny zmodyfikowany temat :) Mam nadzieję, że Vilema nie będzie miała mi tego za złe. Oto kilka moich ulubionych cytatów książkowych. A jakie są Wasze?

"Jeśli ma się przyjaciół, a mimo to wszystko się traci, jest oczywiste, że przyjaciele ponoszą winę. Za to co uczynili, względnie za to czego nie uczynili. Za to, że nie widzieli co należy uczynić."
A. Sapkowski "Czas pogardy"

"O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki."
A. Sapkowski (słowa autorstwa Jaskra "Pół wieku poezji")

"Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają zasługuje na życie."
J.R.R. Tolkien

"Niektórzy twierdzą, że każda, absolutnie każda rzecz na świecie ma swoją cenę. To nieprawda. Są rzeczy, które ceny nie mają, są bezcenne. Najłatwiej poznać takie rzeczy po tym, że raz utracone są utracone na zawsze."
A. Sapkowski "Chrzest Ognia"

I jeszcze parę innych, ale aktualnie nie mogę znaleźć miejsca, w którym je zapisałam ;P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 11-04-2005, 19:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

"-To co nas dobiega - zrobił mądrą minę Jaskier - to zwyczajna symfonia obozu uciekinierów. Jak zwykle rozpisana na kilka setek ludzkich gardzieli, tudzież nie mniej krów, owiec i gęsi. Partie solowe w wykonaniu kłócących się bab, drących się dzieci, piejącego koguta oraz, jeśli się nie mylę, osła któremu wetkano oset pod ogon. Tytuł symfonii: "Ludzkie zbiorowisko walczy o przetrwanie"
-Symfonia - zauważył Regis, poruszając skrzydełkami swego szlachetnego nosa - jest jak zwykle akustyczno-oflaktoryczna. Od walczącego o przetrwanie zbiorowiska bije rozkoszna woń gotowanej kapusty, warzywa, bez którego przetrwać widać nie sposób. Charakterystyczny akcent zapachowy tworzą rownież efekty potrzeb fizjologicznych, załatwianych gdzie popadło, najczęściej na obrzeżach obozowiska. Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego walka o przetrwanie objawia się niechęcią do kopania latryn.
- Niech was bies porwie z tym waszym mądrym gadaniem - zdenerwowała się Milva - Za pół setki wymyślnych słów wystarczą trzy: śmierdzi gównem i kapustą!"

A. Sapkowski (nie pamiętam, która część sagi o Wiedźminie)

"Jaskier ma lat 40, wygląda jakby miał 30, wmawia kobietom, że ma 20, a zachowuje się jakby miał 10"

A. Sapkowski (też nie pamiętam gdzie ;)


A na koniec coś specjalnego - wnuczka śmierci wybierając odpowiednią dla swego pochodzenia i profesji kreację :
"Dobrze więc - rzekła. - Nie chcę niczego ckliwego ani krzykliwego. Żadnych bezsensownych czarnych koronek ani nic, co noszą idioci, którzy w swoich pokojach piszą wiersze i ubierają się jak wampiry, a naprawde są wegetarianami."
T. Pratchett "Muzyka duszy"
Back to top
View user's profile Send private message
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 12-04-2005, 15:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Zabójstwo jest zawsze zabójstwem, bez względu na motywy i okoliczności. Przeto co, którzy zabijają lub przygotowują zabójstwo, to przestępcy i zbrodniarze, bez względu na to kim są: królami, książętami, marszałkami czy sędziami. Nikt z tych, którzy obmyślają i zadają przemoc, nie ma prawa uważać się za lepszego od zwykłego zbrodniarza. Bo wszelka przemoc z natury swojej nieuchronnie wiedzie do zbrodni.
Nicodemus de Boot
"Medytacje o życiu, szczęściu i pomyślności"

"Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej niż bez celu się cofać."
A. Sapkowski (słowa autorstwa Regisa)

"Okrucieństwo ma ludzkie serce, a zazdrość ludzką twarz. Sianie trwogi to ludzka forma boskości, a skrytość to ludzka szata."
William Blake

"Boję się ciszy, wtedy się własne serce słyszy."
"Opalono mi skrzydła. Dopiero wtedy dowiedziałem się, że je miałem."
Jan Sztaudynger
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 12-04-2005, 23:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Och, głupi Tuku! Musiałeś wsadzić rękę w ogień by się przekonać, że parzy?!"

J.R.R. Tolkien - "Dwie Wieże"

"Oo, patrzcie! Rycerz! Chędożony! Trzy lwy na tarczy! Dwa srają, trzeci warczy!"

A. Sapkowski - (zabijcie, ale nie pamiętam - yyyy to nie był tytuł, ja naprawdę nie pamiętam :D)

"I ujrzałem:
oto koń trupio blady,
a imię siedzącego na nim Śmierć,
i Otchłań mu towarzyszyła.
I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi,
by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta"

Apokalipsa św. Jana rozdział 6, wers 8 - dla mnie to chyba najpotężniejszy cytat ze wszystkich ksiąg świata.

A także teksty ze zwojów z Qumran jak ten z przekładu z języka aramejskiego (domniemane prawdziwe słowa Chrystusa, a nie spisane przez "ewangelistów"): "Kościół mój jest w sercach Waszych, a nie w kamieniu i drewnie, z którego chcecie go zbudować".

To chyba tyle ode mnie :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dagon


Offline 



Joined: 01 Dec 2004
Posts: 1

PostPosted: 02-06-2005, 18:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Słowa potrafią zniszczyć. Cisza potrafi leczyć. Mędrzec
wie kiedy należy milczeć, a kidy mówić.
Wiedza może krępować. Niewiedza może wyzwolić. Prorok
wie , kiedy należy mówić, a kidy wykazać się niewiedzą.
Zręczne ostrze tnie celnie, nie znajac słów, milczenia,
wiedzy, czy niewiedzy. To mądrość wojownika.
Suzume-no kumo (1434)
Back to top
View user's profile Send private message
Lux in Tenebris


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 05 Feb 2005
Posts: 164
Location: la France

PostPosted: 28-08-2005, 08:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

'Będzie co ma być i nie zamartwiaj sie tym, dzisiejsze troski starcza Ci az nadto' JRR Tolkien, Niedokończone opowiesci... Przynajmniej pierwsza czesc cytatu baaaardzo znana:]

'nie pieprz sie z mozgiem koles, nie warto' Piers Anthony, Pamiec Absolutna

'porzadasz nie tego co widzisz lecz tego co sobie wyobrazasz' P. Coelho, 11 minut
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
n4ncy


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 49
Location: rzeszow

PostPosted: 01-09-2005, 10:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Odzwierciedlają, tylko cynizm tego wieku, który nie potrafi pogodzić się ze śmiercią. To wyszukane, lecz bezmyślne oddawanie się parodii tego, co nadprzyrodzone, dekadencja, której ostatnim schronieniem jest samoośmiaszenie się i zmanierowana bezradność."


"Dobranoc słodki ksiaże, mogłabym lecieć na skrzydłach zła twego do twego końca."

[Anne Rice ''wywiad z wampirem'']


"Kiedy Langdon zobaczył przedmiot krojący sie w rolce pergaminu, poczuł, że serce przestaje mu bić.
- Boże, ratuj.- jęknął Teabing, opadając na fotel(...).
Na stole leżał drugi krypteks. Mniejszy."

[Dan Brown ''kod Leonarda da Vinci'']
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PePe
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Gemini
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 623
Location: Rybnik

PostPosted: 06-09-2005, 23:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Bóg był małym, żałosnym śmierdzielem" Pachnidło

"Człowiek boi sie pływać dopóki nie nauczy się pływania" Wilk Stepowy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 21-09-2005, 07:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Major wyciągnął żółtą kartkę, położył ołówek na stole i wolno odczytał:
- Ile jest gwiazd na naszej fladze?
- Pięćdziesiąt - odparł Paul Berlin.
- Ile pasów?
- Trzynaście.
- Jaka jest prędkość pocisku w lufie standardowego AR-15?
- Sześćset metrów na sekundę.
- Kto jest sekretarzem do spraw wojskowych?
- Stanley Resor.
- Dlaczego prowadzimy tę wojnę?
- Słucham?
- Pytam, dlaczego prowadzimy tę wojnę?
- Nie...
- Żeby ją wygrać - wtrącił trzeci, milczący oficer. Nie poruszył się. Ręce miał nadal rozpłaszczone na piersi, a oczy bez wyrazu. - Prowadzimy tę wojnę po to, żeby ją wygrać.
- Tak jest.
- Więc jeszcze raz - powiedział major.
- Dlaczego prowadzimy tę wojnę?
- Żeby ją wygrać, panie majorze.
- Jesteście pewien?
- Całkowicie, panie majorze.
Paul Berlin miał spocone ręce. Starał się utrzymać prosto szczękę.
- Powiedzcie to głośno, żołnierzu. Dlaczego prowadzimy tę wojnę?
- Żeby ją wygrać.
- No dobrze, ale dlaczego?
- Po prostu, żeby ją wygrać - powiedział cicho Paul Berlin. - Tylko po to. Żeby ją wygrać.
- Jesteście o tym przekonani?
- Tak jest.
Trzeci oficer zamruczał cicho z zadowolenia. Major uśmiechnął się do kapitana w panterce.
- Dobrze - powiedział. Oczy mu błyszczały. - Może nie jesteście taki głąb, jakiego udajecie. Powiedziałem: może! Mamy jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Tak trochę z dziedziny kultury... słuchajcie uważnie. Jaki skutek wywarłaby śmierć Ho Szi Mina na ludność Wietnamu Północnego?
- Słucham?
Major powtórzył pytanie, odczytując je wolno z kartki.
- Jaki skutek wywarłaby śmierć Ho Szi Mina na ludność Wietnamu Północnego?
Paul Berlin rozluźnił mięśnie twarzy. Uśmiechnął się.
- Zmniejszyłaby jej liczbę o jedną osobę.

Tim O'Brien "W pogoni za Cacciatem"

“Don’t tell people anything, he said. Don’t tell them. You didn’t got to survive a wizard in UU by believing what people told you. You believed what you were not told.
Don’t tell them. Ask them. Ask them if it’s true. You can beg them to tell you it’s not true. Or you can even tell them you’ve been told to tell them it’s not true, and that is the best of all.
Because Rincewind knew very well that when the four rather small and nasty Horsemen of Panic ride out there is a good job done by Misinformation, Rumour and Gossip, but they are as nothing compared to the fourth horsemen, whose name is Denial.
After an hour Rincewind felt quite unnecessary.
There were conversations breaking out everywhere, particularly in those areas on the edge of the camps, where the night stretched away so big and dark and, so very obviously, empty.
‘All right, so how come they’re saying there’s not 2,300,009 of them, eh? If there’s none of them, then why’s there a number?’”

Terry Pratchett "Interesting Times"

"Keep all your promises, no matter how small. Sometimes, like the pebble that brings the avalanche, something tiny can prove to be of immense power."

David Gemmell "Sword In the Storm"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
iguana


Offline 



Joined: 23 Jul 2004
Posts: 88
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 15-10-2005, 11:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

"nie bede sie tym teraz martwić, pomysle o tym jutro" - Svarlett O'Hara "Przemineło z wiatrem"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
CzarnaKocurka


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 38
Zodiac: Taurus
Joined: 07 Aug 2006
Posts: 7
Location: Rybnik

PostPosted: 07-08-2006, 02:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest prawdziwe, uzależnia."

"Osią świata są powtarzalne konfiguracje chwil, ruchów i gestów. Nie wydarza się nic nowego."

(Olga Tokarczuk - Dom dzienny, dom nocny)

*

"Intuicja może być przeczuciem ogólnego porządku, ale jak każda droga ludzkiego poznania, bywa niedoskonała. Wybucha i zaraz znika. Poddaje się wewnętrznym nastrojom i zewnętrznym wpływom. Miesza się z uprzedzeniami i zwykłym ludzkim lękiem. Rozpala się i gaśnie. Intuicja ma naturę ognia."

(Olga Tokarczuk - Podróż ludzi Księgi)

*

"Oto jest zło. Jest piękne, ale to zło, bo jest okrutne."

"Zdawało się, że umrę od tego deszczu i muzyki. Umrę cicho, bez protestu. Ale ja tylko śniłam, osuwałam się, osuwałam do wspaniałej iluzji, która zdawała się na mnie czekać."

(Anne Rice - Skrzypce)

*

"Ileż otchłani czasu zapadło, a ja wciąż wiszę nad bezdenną próżnią."

(Tadeusz Miciński - Nietota)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Matariel


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 35
Zodiac: Aries
Joined: 08 Aug 2006
Posts: 19
Location: Cyberspace

PostPosted: 08-08-2006, 13:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Ja po prostu zła kobieta jestem" - :P
Z opowiadania Magdaleny Kozak pod tytułem Polowanie na jednorożce.
Back to top
View user's profile Send private message
DeadMoon^


Offline 



Joined: 16 Apr 2004
Posts: 196
Location: Rzeszow/Zd-Wola

PostPosted: 08-08-2006, 23:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

"CIĘŻAR NIE MA TU NIC DO RZECZY. MÓJ WIERZCHOWIEC PRZENOSIŁ ARMIE. PRZENOSIŁ MIASTA. PRZENOSIŁ WSZYSTKIE ISTOTY, KIEDY NADESZŁA ICH GODZINA, oznajmił Śmierć. ALE WAS TRZECH NOSIŁ NIE BĘDZIE.
- Dlaczego nie?
TO KWESTIA SPOJRZENIA NA SPRAWĘ.
- No to nieźle będziemy wyglądać - mruknął z przekąsem Wojna. -Jeden Jeździec i Trzech Pieszych Apokralipsy.
- Może byś ich poprosił, żeby na nas zaczekali?— zaproponował Za­raza głosem brzmiącym jak ściekanie kropli na dno trumny."

Czarodzicielstwo - Terry Pratchet
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tristancandance


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Aries
Joined: 02 Jan 2007
Posts: 391
Location: Poznań

PostPosted: 27-01-2007, 13:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Był sobie kiedyś facet, który przez cały dzień nie robił nic innego, tylko wytrząsał sobie z włosów owady. Lekarz powiedział mu, że we włosach nic nie ma. Facet stał przez osiem godzin pod lejącą się z prysznica gorącą wodą i cierpiał nieustanny ból, który zadawały mu owady. Potem wyszedł spod prysznica, wytarł się, a one wciąż były we włosach; właściwe oblazły go już całego. Po miesiącu miał je w płucach.

- początek "Przez Ciemne Zwierciadło" Philipa K. Dicka

"Niebo miało kolor monitora przełączonego na nieistniejący kanał"

- "Neuromancer" Gibsona
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Comtesse


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 30 Dec 2006
Posts: 101

PostPosted: 27-01-2007, 13:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Miłość jest dziką siłą. Kiedy próbujemy ją okiełznać, pożera nas. Kiedy próbujemy ją uwięzić, czyni z nas niewolników. Kiedy próbujemy ją zrozumieć, miesza nam w głowach."
Zahir - Paulo Coelho

"Od momentu, w którym nie możemy zobaczyć wroga (...) przenosimy nasze frustracje na wszystko, co nas otacza. Tego głodu zemsty nigdy nie da się zaspokoić."
Demon i Panna Prym - Coelho
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next »
Forum Index » Sztuka » Ulubione cytaty książkowe

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group