FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Rozmowy » Bractwo Rycerskie
Goto page 1, 2, 3, 4  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
NocturnalGirl
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Sagittarius
Joined: 14 Apr 2004
Posts: 1598
Location: Częstochowa

PostPosted: 06-07-2005, 09:09    Post subject: Bractwo Rycerskie Quote selected Reply with quote

Mysle ze to dobry temat dla tego forum... czy ktos z Was jest w jakims bractwie?? Jesli tak to czekam na wypowiedzi... co Was skłoniło by wstąpić do bractwa.. co daje Wam bractwo...
Opowiedzcie coś na temat bractw w jakich się znajdujecie... miło widziane zdjęcia i linki :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 06-07-2005, 13:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

No ja jestem w Bractwie Rycerskim Zamku Bolków już od 1999 roku. Z początku rok wcześniej zaczynałem na Chojniku, ale jest tam zbyt hermetyczna atmosfera (no i na zamek trzeba się wspinać długo ;)). A dzięki bractwu mam zapewniony "powrót do przeszłości", piękną atmosferę, adrenalinę na turniejach (w tym połamane nosy, żebra, siniaki, guzy itp), mnóstwo znajomych, z którymi dogaduję się ponad podziałami, no i ciekawe wakacje, również zagraniczne :)
Acha, no i byłbym zapomniał, że dzięki bractwu jestem też organizatorem Castle Party :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gladwyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Virgo
Joined: 06 Jan 2005
Posts: 420
Location: Apocalytptic City

PostPosted: 06-07-2005, 18:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zawsze chciałem wstąpić do bractwa, ale z tego co wiem, to zasady są nie do przyjęcia, przynajmniej w moim lokalnym. Ja osobiście sobie nie wyobrażam, żebym w moim wieku musiał przez długi czas być giermkiem, no ale. Cóż takie życie, jeśli nie moge być od razu berserk łoriorem, to wole wcale nie być :P
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 06-07-2005, 19:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Oczywiście, że możesz być berserk łoriorem. Wtedy nie szukaj bractwa rycerskiego, tylko czegoś co ma w nazwie np: "Wolna Kompania..." albo "Oddział Najemny...". Tam nie ma podziału na giermków i rycerzy i takich tam. Wszyscy są wojownikami. Ale też nie mają przywilejów związanych z byciem giermkiem czy rycerzem. Poza tym kto powiedział, że giermek nie może się nawalać w pełnej płytówce w regularnej bitwie. Gdyby to było zakazane to nie byłoby np. inscenizacji Grunwaldu, ponieważ w Polsce jest kilkudziesięciu pasowanych rycerzy ledwo.

Jednak będąc w BRACTWIE RYCERSKIM reguły rycerskiej przestrzegać należy.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gladwyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Virgo
Joined: 06 Jan 2005
Posts: 420
Location: Apocalytptic City

PostPosted: 06-07-2005, 23:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

prawdziwy berserk łorior nie kłania się przed nikim, nie uznaje zasad. Zew krwi to jedyne prawo. Poza tym boję się, że w razie inscenizacji ja naprawdę moge wpaść w berserk. A kolesi z mieczami na mieście mało jest więc mnie szybko znajdą :(
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 06-07-2005, 23:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gladwyn wrote:
Poza tym boję się, że w razie inscenizacji ja naprawdę moge wpaść w berserk. A kolesi z mieczami na mieście mało jest więc mnie szybko znajdą :(


No rzeczywiście, mało takich po mieście biega. Ale podejrzewam, że wcześniej podczas inscenizacji możesz zostać uciszony z kuszy tudzież innej plugawej a strzelającej machiny ;-)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Skuld


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Pisces
Joined: 06 Oct 2004
Posts: 114
Location: Slavland :P

PostPosted: 08-07-2005, 12:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

hmmmm... Gladwyn to poszukaj bractwa wczesnego a tam nikt nie bedzie Ci kazał być giermkiem, a to co opisałeś to nie jest bractwo rycerskie tylko bractwo fantasy a to zasadnicza różnica .....
jak chcecie to popatrzcie sobie na stronke www.bractwo.z.pl
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gladwyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Virgo
Joined: 06 Jan 2005
Posts: 420
Location: Apocalytptic City

PostPosted: 08-07-2005, 18:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

z tym berserk łoriorem to taki dżołk był...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jack the Nipper


Offline 



Joined: 09 Jun 2005
Posts: 192
Location: Uć

PostPosted: 08-07-2005, 21:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Każdy moze sobie założyć własne bractwo (swoboda zakłądania stowarzyszeń) i zostać tam od razu Jarlem.
Albo nawet Ivanem Groźnym :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Skuld


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Pisces
Joined: 06 Oct 2004
Posts: 114
Location: Slavland :P

PostPosted: 09-07-2005, 11:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gladwyn ale ja rozumiem ......
A z tymi berserkami to owszem byli tylko akurat uznawal zasady.... a berserkami nazywano ich dlatego, że jak ktoś go ranił w walce to wtedy wpadał szał bojowy aaa z resztą to chyba każdy wie :P no nie?.....
a co do tych giermków w bractwach późnych znaczy ludzi opóźnionych :P....
to mi się to osobiście nie podoba...... takie fistaszki....... :P
jestem w bractwie wczesnym i rekrutacja wygląda tak: jak chcesz do nas dołączyć to jesteś przez jakiś okres czasu kandydatem jakiś miesiąc chyba i w tym czasie zastanawiasz sie kogo chcesz odgrywać wikinga może słowianina i wybierasz sobie histeryczne imie czyli przydomek :P
potem jak już jesteś decydowany to jesteś zależnym i długość bycia zależnym uzależniona jest od twojego wieku jeżeli nie masz 18-tki to jesteś dłużej dopóki nie skończysz a jak już jesteś pełnoletni to jesteś chyba rok zależnym i w tym czasie musisz mieć wykonany strój łącznie z butami i musisz mieć pas (wiking i słowianin bez pasa sie pokazywał) no i musisz też choć raz być na jakimś turnieju i potem na jakiejś bractwowej imprezie zamkniętej odbywa się uwolnienie takich osób ...............
Hmmmmm.... mam pytanie kto z was słucha folkmetalu
typu Lumsk, Rapsody (chyba tak to sie pisze)
albo typowej muzyki średniowiecznej ?

[ Dodano: 09-07-05, 12:42 ]
aha co do nazewnictwa to sie mylisz Myst jest ono uniwersalne u mnie jest bractwo późne Wolna Drużyna Ziemi Beskidzkiej więc hmmm... nie ma na to reguły....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ćma


Offline 



Joined: 01 Jul 2004
Posts: 292
Location: Wrocław

PostPosted: 09-07-2005, 13:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Odnoszę takie wrażenie, ze niektóre Bractwa Rycerskie istnieją tylko i wyłącznie ku uciesze należących do niej osobników w ogóle nie dbając o to, aby naprawde zrekonstruować i odzwierciedlić kulturę i obyczaje dawnych dziejów.
Ostatnio byłam na pokazie pt. "Wierzenia dawnych słowian" odbywającym się we wrocławskim grodzie na Partynicach i patrząc po strojach panowało tam kompletne pomieszanie z poplątaniem, w dodatku scena zdobywania owego grodu była więcej niż komiczna....
Back to top
View user's profile Send private message
Jack the Nipper


Offline 



Joined: 09 Jun 2005
Posts: 192
Location: Uć

PostPosted: 09-07-2005, 22:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Skuld wrote:

Hmmmmm.... mam pytanie kto z was słucha folkmetalu
typu Lumsk, Rapsody (chyba tak to sie pisze)
albo typowej muzyki średniowiecznej ?


Ja słucham, o ile pod Twoją definicję folk wpasowują się Storm, Otyg, Skyforger, Raund-Ants, Vintersorg, Wongraven, Cruachan

A ze średniowiecznej to Saltatio Mortiis
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 10-07-2005, 14:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Skuld wrote:
aha co do nazewnictwa to sie mylisz Myst jest ono uniwersalne u mnie jest bractwo późne Wolna Drużyna Ziemi Beskidzkiej więc hmmm... nie ma na to reguły....


Hmmm... nie mylę się, poprostu "bractwo" juz sie przyjęło jako potoczna nazwa takich stowarzyszeń i dlatego niektóre kompanie czy też roty czy drużyny się tak nazywają. Ale ogólnie na kapitule rycerstwa polskiego zostało postanowione, że tylko stowarzyszenia należące do kapituły mogą nosić w nazwie "bractwo". Jeśli Kapituła jest najwyższą "władzą" rycerska w Polsce to chyba może stanowić prawo :) Także jak mówię, i tak termin "bractwo" przyjął się bardziej jako nazwa potoczna.


Skuld wrote:
jestem w bractwie wczesnym i rekrutacja wygląda tak: jak chcesz do nas dołączyć to jesteś przez jakiś okres czasu kandydatem jakiś miesiąc chyba i w tym czasie zastanawiasz sie kogo chcesz odgrywać wikinga może słowianina i wybierasz sobie histeryczne imie czyli przydomek :P

A dla mnie, bez urazy, to się wydaje śmieszne. Brzmi bardziej jak dziecięca zabawa w indian i kowbojów - "kim chcesz być? - słowianinem - to chwal Swarożyca i usiądź w tamtym koncie". Ale jak kto lubi takie zabawy, proszę bardzo, ja nie mam absolutnie nic przeciw temu.

Bractwa rycerskie każdego okresu średniowiecza (bo sa też w Polsce bractwa okresu X wieku, czyli powstania państwa polskiego) posługują się regułą rycerską ułożoną chyba w IX w. w Cesarstwie Niemieckim, która obowiązuje, że tak powiem, "do dzisiaj". I tutaj nie chodzi o wyższość czy niższość jednych nad drugimi tylko chodzi o to, że te "fistaszki" mają poparcie merytoryczne i historyczne kilkunastu wieków historii. Do tego te wszystkie "wikińskie" i "starosłowiańskie" bractwa to jest dość młody twór na naszej "scenie bractwowej" i śmieszy mnie tak samo ich umiejscowienie w Polsce jak na przykład klanów szkockich. To lekkie nieporozumienie. To tak jakby zobaczyć Murzyna w stroju Mieszka I.

Ale to moje osobiste spostrzeżenia :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Skuld


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Pisces
Joined: 06 Oct 2004
Posts: 114
Location: Slavland :P

PostPosted: 11-07-2005, 10:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

nikt Ci nie każe wstępować do bractwa, w którym ja jestem i nie rozumiem czemu sie tak bronisz, a że ludzie z bracwta, w którym ja jestem tak robią więc czemu nie ma to swój klimat.
Regóła rycerska w IX wieku ale żeś palnął zastanów sie co piszesz IX wiek to jeszcze wesołe pogaństwo na naszych ziemiach.
Co nie zmienia faktu, że jest ich więcej niż późnych więc nie nazywaj nowym tworem i nie wiem co Cie w tych bractwach Wikińskich śmieszy, bo podobno książki na ten temat czytałeś a w tych książkach jest napisane, że Wkingowie żyli na naszych ziemiach przykład wyspa Wolin wtedy nazywała się Jomsbork, żyli tam i Wikingowie i Słowianie było to gród jak późniejsze zakony Krzyżackie.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 11-07-2005, 12:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ależ nie zrozumiałaś mnie w ogóle. Po pierwsze - reguła rycerska jak juz napisałem powstała nie u nas tylko na terenie ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, czyli mówiąc ogólnie w Niemczech. A tam rycerstwo ma swoje tradycje od VI wieku, nawet od końca V kiedy to powstało to cesarstwo. O Wikingach raczej mało wiadomo z tamtego okresu.

Nie ujmuję nic klimatowi Waszych bractw, ale poprostu mnie on śmieszy - podobnie jak Ciebie smieszą "fistaszki" - przecież ja się nie bronię i nic nie mówię ani nie napadam, więc po co ten krzyk? Mnie poprostu rozwalają np. śląscy Wikingowie, albo Wikingowie z Bieszczad, to wszystko. Podobnie jak np. Szkoci z Wrocławia :D

Nie neguję również, że Wikingowie byli na Jomsborgu - bo to fakt historyczny i niezaprzeczalny. Jomsborg - popraw mnie, jeśli się mylę - był wolną wyspą kupiecką i nie należał do żadnego z państw jako takich. Natomiast generalnie Wikingowie raczej bali sie Słowian, zwłaszcza tych żyjących w głebi lądu i nie zapuszczali się dalej jak do obecnego Torunia.

Bractwa wikińskie nie sa starsze niż te średniowieczne (pierwsze bractwo Miecza i Kuszy z Warszawy powstało już 15 lat temu). W zasadzie to jest wytwór końcówki lat 90, a nawet początku obecnego wieku. Ja jestem w bractwie od 1998 roku i widziałem wcześniej tylko "szkotów". Owszem, byli wikingowie na Wolinie, ale tylko rekreacyjnie spotykali się raz do roku aby popływac na swoim drakkarze, którego z wielką pieczołowitością zbudowali, za co im chwała wielka!

Także Skuld - ja nie wywyższam swoich, ani nie poniżam Twoich - poprostu mówię jak jest, a jak czegos nie wiem, to pytam. Tylko proszę Cię, abyś czytała uważniej :-)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next »
Forum Index » Rozmowy » Bractwo Rycerskie

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group