FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Wasza twórczość » Do przemyślenia dla poetów
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Kawa


Offline 



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 24
Location: Namysłów

PostPosted: 24-01-2005, 00:50    Post subject: Do przemyślenia dla poetów Quote selected Reply with quote

Znalazłam w necie taki wierszyk. Poleciłabym go wielu osobom, które chcą dobrze pisać - do przemyślenia :)
http://www.wg.skyhost.pl/nowa1/wiersze/wiersze.php?id=450&idt=1062521909&idw=15627&startw=0&sortw=idw
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
SerpentOria


Offline 



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 14
Location: Transylvania, Castle Orvietan

PostPosted: 24-01-2005, 01:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

poetow - to zle okreslenie, Poeci umarli dawno temu... teraz jest czas wierszo-pisarzy, ewentualnie rzemieslnikow slowa i malych poecikow; uzywajac liryki jako srodka ekspresji nie czuje sie poeta, lecz szarlatanem slowa...

pisania nie nauczy sie nikt na internecie, czy na warsztacie pisarskim lub terminujac u znanego mistrza; jedne slowa beda trafiac do ludzi, drugie nie... jeden bedzie mial dobra koniunkture, drugi nie, umiejetnosc przekazywania swych emocji jest cecha wrodzona, ktora odkrywamy "uczac" sie ja wykorzystywac czyli pisac...

wszystko juz zostalo powiedziane - jak napisal Ferdousi w X wieku n.e., wiec nie zyjmy z kompleksem oryginalnosci czy tez monotonii, bylo juz wszystko, a tak naprawde nie bylo jeszcze nic...

i na koniec tych wynurzen z odmetow skwasnialego wina wiecej dystansu wszystkim piszacym zycze do "prawdy w sztuce" czy "przeslania", "emocji" itp itd czyli tzw. "poezji", nie licz ze bedziesz poeta, walcz o to by byc artysta.

subiektywnie Jego Ekscelencja
Wladca Wezy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kawa


Offline 



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 24
Location: Namysłów

PostPosted: 24-01-2005, 01:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

1. Nie rozumiem dlaczego sądzisz że poeci umarli dawno temu. Na jakiej podstawie to stwierdzasz?
Pisania może nauczyć się nie można (chociaż niektórzy są innego zdania), jednak można doskonalić swój warsztat. Próbować różnych technik. Nie pisać wciąż o tym samym i tak samo. 2. To staje się w pewnym momencie nudne. Zresztą jak zauważyłam dużo osób wstawia tutaj swoje wiersze szukając poklasku, nie licząc się z krytyką, biorąc pod uwagę tylko swoje zdanie, że "wiersz jest świetny bo prawdziwy i to są moje autentyczne uczucia i emocje". Z pisaniem jest tak samo jak z każdą inną dziedziną sztuki. Trzeba mieć na to jakieś zadatki i ćwiczyć, poprzez czytanie, pracę nad wierszami. Po co powielać wykorzystane już pomysły.
3. Wszystko zostało powiedziane. Więc po co w takim razie ludzie piszą wiersze? W poezji szuka się wciąż nowych sposobów na wyrażanie tego, co chce się powiedzieć.
4. Poeta też artysta :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
SerpentOria


Offline 



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 14
Location: Transylvania, Castle Orvietan

PostPosted: 24-01-2005, 16:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kawa wrote:
1. Nie rozumiem dlaczego sądzisz że poeci umarli dawno temu. Na jakiej podstawie to stwierdzasz?
Pisania może nauczyć się nie można (chociaż niektórzy są innego zdania), jednak można doskonalić swój warsztat. Próbować różnych technik. Nie pisać wciąż o tym samym i tak samo. 2. To staje się w pewnym momencie nudne. Zresztą jak zauważyłam dużo osób wstawia tutaj swoje wiersze szukając poklasku, nie licząc się z krytyką, biorąc pod uwagę tylko swoje zdanie, że "wiersz jest świetny bo prawdziwy i to są moje autentyczne uczucia i emocje". Z pisaniem jest tak samo jak z każdą inną dziedziną sztuki. Trzeba mieć na to jakieś zadatki i ćwiczyć, poprzez czytanie, pracę nad wierszami. Po co powielać wykorzystane już pomysły.
3. Wszystko zostało powiedziane. Więc po co w takim razie ludzie piszą wiersze? W poezji szuka się wciąż nowych sposobów na wyrażanie tego, co chce się powiedzieć.
4. Poeta też artysta :P


1. Poezja, niegdys sztuka elitarna, spauperyzowala sie (zreszta nie tylko ta dziedzina sztuki stala sie domena przecietniactwa). I jesli odliczyc kilka wyjatkow, jesli chodzi np. o Polske, to mozna rzec, ze prawdziwi poeci juz umarli a razem z nia klasyczna poezja. Obecnie to z czym mamy do czynienia w wykonaniu "popularnych poetow" nie przystaje do tego stanu sprzed kilkunastu chociazby lat. Dzieki internetowi dysortograficy i innego rodzaju "handicapy" pisza, co uwazam za swoisty upadek.

Co do doskonalenia swojego warsztatu, to oczywiscie, ze nalezy poszukiwac nowych rozwiazan. Jednakze nie ludzmy sie, ze napiszemy cos nowego o jakiejs nowej rzecy. Moze dla nas tak, ale dla tych przed nami juz niekoniecznie. Po co wiec pisac? Powodow za jest znacznie wiecej, ale na bogow, miejmy troche pokory dla historii...

2. Nie wiem czy to poklask, czy po prostu dobra zabawa na forum i nic wiecej. A to czy sa to czyjes prawdziwe emocje czy nie, nie nam oceniac. Nigdy nie pojmiemy co autor mial na mysli, co najwyzej bedziemy imaginowali sobie co mogl miec. - tutaj sie rodzi interpretacja. Szalenstwem jest uwazanie oczywiscie, ze ma sie monopol na prawde. Wierze, ze kazda ta emocja jest jednostkowa i niepowtarzalna, choc zarazem wczesniej musiala byc podobna.

3. Nie wiem po co ludzie pisza, nie wiem czym jest poezja. Gdybym to wiedzial, to pewnie nie spedzalbym czasu na pisanie na forum Czarnej Strefy :) zapewniam Cie. Nie uprawiam poezji, nie wiem czy uprawiam sztuke. Najpewniej uwazam sie za "venderur d'orvietan" a to co robie to przejaw dzialalnosci artystycznej.

4. Poeta to czlowiek igrajacy (z) prawda, artysta to czlowiek pieszczacy klamstwo. Winszuje Ci, jesli potrafisz siegac do prawdy (jesli istnieje takowa, w co wierze, to jest najdoskonalszym z klamstw) i pozostawiam Ci dziedzine poezji. Sam zas usune sie w cien delikatnie wychowujac klamstwa.

SerpentOria
http://serpentoria.tk - troche wezowej sztuki przez duze Sssszzz
http://via-nocturna.tk
http://serpentoria.proboards42.com

PS. Licze, ze ta dyskusja sie rozwinie i inni tez w niej wezma udzial. Lubie rozmowy z ludzmi o odmienym calkowicie zdaniu, tylko wtedy mozna sie czegos dowiedziec.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kawa


Offline 



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 24
Location: Namysłów

PostPosted: 24-01-2005, 21:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wszystko się spopularyzowało. Z tą spopularyzowaną "poezją" jest jak z muzyką dyskotekową. Ona jest wciąż sztuką elitarną. Chyba niewiele osób czyta jeszcze poezję (bo to ponoć nie modne). Jednak nie jesteśmy jedyną epoką spopularyzowanej "poezji". Jeśli sięgnąć wstecz, zdarzało się, że wiersze pisał każdy, spośród tego natłoku trudno było wyłowić coś cennego. Tak samo jest w internecie. Niektórzy określają to jako "wielki śmietnik" i chyba mają rację. Prawdziwi poeci umarli? Nie sądzę. Jak napisał Cz. Miłosz: "umrze jeden, narodzi się inny" (czy jakoś tak). Uważam że jest jeszcze na świecie zbyt wielu zdolnych piszących, żeby mówić coś takiego. Trochę chyba źle ująłeś: "dysortograficy".
Co do poety i artysty to nie wiem skąd wziąłeś te definicje. Artysta jest twórcą. Poeta jest artystą (chyba :P). Proste i logiczne. A co do prawdy i kłamstwa... pojęcia względne. Ktoś to kiedyś powiedział: "prawda jest jak d***, każdy ma własną" ;) - niezbyt ambitne, ale coś w tym jest hehe.
Również liczę na rozwój dyskusji. Trzeba ożywić trochę to forum.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
SerpentOria


Offline 



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 14
Location: Transylvania, Castle Orvietan

PostPosted: 24-01-2005, 23:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kawa wrote:
Wszystko się spopularyzowało. Z tą spopularyzowaną "poezją" jest jak z muzyką dyskotekową. Ona jest wciąż sztuką elitarną. Chyba niewiele osób czyta jeszcze poezję (bo to ponoć nie modne). Jednak nie jesteśmy jedyną epoką spopularyzowanej "poezji". Jeśli sięgnąć wstecz, zdarzało się, że wiersze pisał każdy, spośród tego natłoku trudno było wyłowić coś cennego. Tak samo jest w internecie. Niektórzy określają to jako "wielki śmietnik" i chyba mają rację. Prawdziwi poeci umarli? Nie sądzę. Jak napisał Cz. Miłosz: "umrze jeden, narodzi się inny" (czy jakoś tak). Uważam że jest jeszcze na świecie zbyt wielu zdolnych piszących, żeby mówić coś takiego. Trochę chyba źle ująłeś: "dysortograficy".
Co do poety i artysty to nie wiem skąd wziąłeś te definicje. Artysta jest twórcą. Poeta jest artystą (chyba :P). Proste i logiczne. A co do prawdy i kłamstwa... pojęcia względne. Ktoś to kiedyś powiedział: "prawda jest jak d***, każdy ma własną" ;) - niezbyt ambitne, ale coś w tym jest hehe.
Również liczę na rozwój dyskusji. Trzeba ożywić trochę to forum.


nie spopularyzowalo (choc tez) a s p a u p e r y z o w a l o (z lac. pauperum), a wiec profanum siegnelo sacrum i doprowadzilo do usrednienia (w najlepszym przypadku) jesli nie do pokalania piekna

Cz. Milosz istotnie byl Poeta, choc mi jego wiersze nie specjalnie sie podobaja, ale szacunek mu sie nalezy, chociazby za trwania uporczywie przy swoim :)

nie wzialem tych definicji z podrecznika Stentora dla Liceum, czy PWNowskiego akademickiego dla Historii Literatury, to byla refleksja na podstawie wlasnych doswiadczen z artystami roznych dziedzin, a wierz mi... niejedna beczke sie juz z nimi obalilo...

nie wchodzilbym w temat prawdy bo przerodzi sie to w wojne dogmatyczna, a tego nie chcemy :) nikogo jednak nie przymuszam do swych wizji, jesli jednak odpowiadam Ci Magdaleno to jest to m o j a odpowiedz, ciekawi mnie co inni o tym mysla?

tak, to forum powinno sie rozruszac, zapraszam takze na forum Via-Nocturna (http://serpentoria.proboards42.com)

SerpentOria
http://serpentoria.tk
http://via-nocturna.tk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kawa


Offline 



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 24
Location: Namysłów

PostPosted: 25-01-2005, 23:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

A czyją poezję czytujesz? Pytam z czystej ciekawości ;)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
SerpentOria


Offline 



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 14
Location: Transylvania, Castle Orvietan

PostPosted: 27-01-2005, 12:12    Post subject: mistrzowie Quote selected Reply with quote

regularnie nie czytuje poezji, bo brak czasu... wymienie kilku autorow, choc nie wszyscy sa poetami, ktorzy naleza do moich ulubionych (in no particular order):

Edgar Allan Poe
Charles Baudelaire
Robert Wojaczek
Oskar Rakowski
+ Roman Kostrzewski + (to jest dla mnie wspolczesna poezja)
Stanislaw Przybyszewski
I.A. Serpentor :)
Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Stanislaw Wyspianski
Robert Frost
Dylan Thomas
Cyprian Kamil Norwid
+ many more... itp itd, i to co moge znalezc w ksiazeczkach z plyt dobrych zespolow

SerpentOria
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
wert!


Offline 



Joined: 29 Jan 2005
Posts: 12
Location: poznan

PostPosted: 29-01-2005, 17:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

moim skromnym zdaniem....to poeci istnieja . Z mojej wizji wynika (chodzi mi o wizje swiata)
iz poeci istnieja nie w strefie pisarstwa,malarstwa czy tez jakiej kolwiek innej dziedzinie sztuki
lecz w spoleczenstwie. Mowicie ze niemam racji ze poeta musi tworzyc ....? Ja doszledlem do wniosku ze nie musi tworzyc musi zyc w swoj sposob. Artysta to osoba ktora zajmuje sie sztuka ogolnie pojeta....bo w dzisiejszym swiecie trzeba miec wizje czegos nowego .
problem rodzi sie w tym ze trudno odnalesc artystow moga nimi byc jacys malo wyruzniajacy sie uczniowie z porysowanymi zeszytami w malo zrozumiale rysunki dla swiata ota ja cego badz jacys artysci ulucy mowiac ogolnie kazdy.
taka jest moja wizja tego problemu ....

P.S
dysleksja,dysortografia czy inne schorzenie zwiazane z pisaniem niema NIC do byc poeta...
kazdy czlowiek byl kiedys albo bedzie poeta tylko od niego zalezy czy bedzie chcial przyjac ten byt....
Back to top
View user's profile Send private message
n4ncy


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 49
Location: rzeszow

PostPosted: 29-01-2005, 20:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

poeci istnieja ale jest za malo czasu i checi by ich szukac.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Artur


Offline 



Joined: 02 Feb 2005
Posts: 4
Location: Milanówek

PostPosted: 04-02-2005, 19:21    Post subject: Forma nad treścią, czyli czy przesłanie wystarczy? Quote selected Reply with quote

Odnośnie wiersza, który był tematem wyściowym, wydaje mi się, że należy zadać sobie pytanie, czy w poezji ważniejsza jest forma czy przesłanie. Otóż biorąc do ręki wiersze np. Tetmajera, od razu widać piękno formy (nie ujmując treści!). Tutaj nie da się uniknąc edukacji w tym kierunku. Warsztat trzeba doskonalic i basta!
Inna sprawą jest choćby Baczyński, który mówi o niezwykle ważnych sprawach, ale z formą to raczej ciężko... Chociaż zdania są podzielone. Dla mnie ma on zbyt ubogi warsztat. Wiem że "trendy" literackie znacznie się juz wtedy zmieniły od czasów Tetmajera, ale to nic nie usprawiedliwia! Podsumowywując: formę miał kiepską, ale to przesłanie zrobiło z niego poetę... Tylko czy to wystarczy, by jego teksty nazwac poezją...?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Morte


Offline 



Joined: 29 May 2004
Posts: 78
Location: Gdynia

PostPosted: 04-05-2005, 18:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

mojim skromnym zdaniem poezja i poeci beda istniec i istnieli tylko dlatego ze ludzie ktorzy czytali ich dziela , chcieli nazwac je poezja a ich poetami
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lux in Tenebris


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 05 Feb 2005
Posts: 164
Location: la France

PostPosted: 14-05-2005, 20:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

no, to ja uwazam ze poeci nadal istnieją i bedą istniec, podobnie jak poezja tu sie zgadzam z Morte, ale uwazam ze NIEKAZDY JEST GODZIEN ZEBY OTRZYMAC MIANO POETY.

SerpentOria wrote:

wszystko juz zostalo powiedziane - jak napisal Ferdousi w X wieku n.e.,


fakt, ale to samo przesłanie mozna wyrazic innymi slowami, praktycznie na nieskończenie wiele sposobów.

aaa.. tak co do tego wiersza - napisany jest calkiem dobrze i trzeba przyznac.. sporo w nim prawdy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Morte


Offline 



Joined: 29 May 2004
Posts: 78
Location: Gdynia

PostPosted: 14-05-2005, 21:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tak to prawda nie kazdy moze zostac nazwany poeta ale i nie kazdy bedzie kazdego tak nazywal nawet jesli wiekszosc osadzi ze ktos jest poeta , wiec dla kazdego bedzie nim ktos inny.Bedzie to ktos kto trafi do jego serca i umyslu za pomoca slowa poprzez Katharzis.
Poezja jest czyms co mojim zdaniem daje mozliwosc glebszego wypowiedzenia sie przed samym soba a jesli przy okazji ktos z tego skorzysta to bardzo dobrze.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Vavrzyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 34
Zodiac: Cancer
Joined: 16 Aug 2005
Posts: 42

PostPosted: 21-08-2005, 17:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

SerpentOria wrote:
Robert Wojaczek

hmm ROBERT WOJACZEK ...BYL POETĄ:)??
hmm nie kojarze
ale za to znam poezje Pana RAFAŁA Wojaczka ...i bardzo ją sobie cenie...:)

pozdrawiam serdecznie;]
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Sztuka » Wasza twórczość » Do przemyślenia dla poetów

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group