FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Rozmowy » Jaki właśnie powinien być ?
Goto page 1, 2, 3  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 01-10-2005, 22:16    Post subject: Jaki właśnie powinien być ? Quote selected Reply with quote

Widzę różne osoby i charaktery na tym forum i poza nim. Tyle różnych osobowości i sposobów na życie... Jednak chciałbym żebyście pomogli mi stworzyć zestaw uniwersalnych prawd i "przykazań" jakie powinna znać każda osoba uwazająca się za tzw. gota. Może pomoże to niektórym "tró" osóbkom w powrocie do normalności - kto niby powiedział że goci mają być "inni" ( sensie pejoratywnym ) ? Chciałbym wykreować obraz kogos kim każdy z nas powinien być - przytoczone tutaj tezy wzięły się z rozmów prowadzonych zarowno tutaj na forach jak i też z przyjaciółmi z innych częsci europy jak i też zza oceanu.

1. Człowiek powinien być świadomy politycznie i obywatelsko - odejście od mainstreamu nie ma oznaczać biernego przyzwolenia na to co się dzieje wokół nas , nawet jeśli nam się coś nie podoba to i tak zyjemy wszyscy na jednym świecie i nie ma od tego odwołania.

2. Jeśli mowisz coś o religii ( nieważne jakiej ) zastanów się głębiej nad tym co chcesz powiedzieć. Żadna z głównych religii nie jest z gruntu zła, jeśli krytykujesz kogoś poprzyj to solidnymi argumentami, wysłuchaj drugą stronę - postaraj się przyjąć również jej racje. Niewazne czy jesteś ateistą czy wierzysz w zielone ludki, posłuchaj co inni chcą tobie powiedzieć.

3. Wybieraj świadomie - nie naśladuj. Niby jakim prawem goci sobie uzurpują prawo do oryginalności i wyjątkowości - alternatywnej odrębności ? Spojrzcie na siebie, wiekszość wygląda jak klony metalowców słuchających nightwisha ( bo to takie gotyckie - mimo że nawet koło gotyku nie leżało), albo statyści wyjęci z kolejnego teledysku zbuntowanego Mansona. Gdzie ta oryginalność skoro większość we własnym gronie wygląda jak androgyniczne dziwki, jak z metra cięte ? Nie wierzę, że każde z was robi to z wyboru - prędzej dlatego że to tk ładnie wygląda no i to takie "gotyckie". Wąż zjada swój własny ogon, uciekacie przed mainstreamową moda a sami tworzycie własną w miniaturze. Czasem warto się ubrać tak jak się po prostu czujecie. Szczególnie, że większość z Was wstydzi się wyjść na ulicę, w tym co niby tak kocha .

4. Seks - jaki jest każdy widzi, i naprawde nie każdego interesuje czy jesteście hetero czy homo i co robicie w lóżku - ja jak też większość innych ludzi mam to w dupie, i nie imponuje mi to. I na listość boską nie mówcie że lubicie S/M jeśli nic na ten temat nie wiecie.

5. Muzyka "gotycka" nie jest lepsza od Mandaryny, Britney czy też death metalu - jest inna, czasem ambitniejsza, a czasem strasznie infantylna i naiwna. Więc nie ma sensu udawać wielkiej "alternatywności", to jest po prostu godne politowania i nic więcej.

6. Wszelkie przejawy udawanego wampiryzmu ( nawet dosłowne - typu picie krwi ), mroczności, lateksowego fetyszyzmu, wielkiego niezrozumienia i alienacji w społeczeństwie to żałosne pozy. Nie zwracajcie na siebie uwagi innych nie o to chodzi. Co to za got który zabiega o uwagę społeczeństwa, wywiady w tv - stronisz od mainstreamu a jednocześnie nurzasz się w nim ? Dziwne i cokolwiek nienaturalne.

7. Jeśli jedziesz na jakieś większe wydarzenie typu Castle Party to jedź tam dla muzyki, a nie po to żeby się pokazać - przechodziłem obok 2 dziewczyn w nie powiem ciekawych kreacjach, jedna z nich mowi do drugiej "mam nadzieje że mi zdjęcia porobią" - wydawało mi się że to festiwal muzyczny a nie pokaz mody odpustowej.


DODANE:

8. Jeśli już uważacie się za gotów to miejcie odwagę to przyznać. Tekst pt: "Chyba nie jestem gotką /gotem, jestem przede wszytskim sobą " juz jest nudny i błazenski. To zrozumiałe że każdy jest indywidualnoscią,ale przecież ubieracie się w okreslony sposób, słuchacie TEJ muzyki , chodzicie na TE imprezy.Dlaczego metal potrafi przyznać ze jest metalem ,a od gota tak trudno to wyciągnać??? Zaraz napiszecie ze słuchacie nie tylko gotyku ( zreztą szeroko pojetego) i dlatego nie możecie tak do końca się zidentyfikować. Bla bla bla..... gotyckie niezdecydowanie ,pseudoromantyzm i rozrosnięte ego. czas się przyznać.

Ale naprawdę nie myślcie sobie, że nie lubię gotów, samemu się za takiego w duzej mierze uważam, jednak chciałbym aby przynajmniej część z was zastanowiła się nad istotą tej właśnie subkultury. Zachęcam do podzielenia się waszymi refleksjami nt. tego co tutaj napisałem. Może powinniśmy też dodać coś do tej listy ? Proszę jednak o PRZEMYŚLANE odpowiedzi.


Last edited by Ergo on 02-10-2005, 16:12; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Gladwyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Virgo
Joined: 06 Jan 2005
Posts: 420
Location: Apocalytptic City

PostPosted: 02-10-2005, 00:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie identyfikuje sie z kultura gotycka w ogole. Jestem metalem (bardziej niz kimkolwiek innym), co nie znaczy, ze nie lubie walnac paru piw i pobałnsowac w rytm ragga (trÓ mnie teraz opluwaja). Krazy u mnie rozny metal (aktualnie Sonata Arctica, bo juz pozno jest i Decapitated zszedl z tapety). Cala gotycka :subkultura: jest IMHO dosc smieszna. Przebieranki na imprezy, a na ulicach jakos nie widac lasek ubranych w szpiczaste, wiedzmowe kapelusze. Bylem na chacie, na imprezie, u panny, ktora miala katafalk jako stolik do przekasek i wódy, a jej kot nazywał sie Astral. Pisanie przygnebiajacych wierszy i farbowanie wlosow na ekstremalne kolory jest do dupy. Impreza byla fatalna. Czulem sie jak na pogrzebie. Wszyscy siedzieli wpatrzeni w sufit albo podloge z roznymi uzywkami krazacymi we krwi - tragedia. Tak samo bawilbym sie pijac wóde z rezydentami kostnicy.
Impreza przy Anathemie, My Dying Bride, czy Katatonii to nie impreza - to stypa!
"Subkultura" goth jest chyba najbardziej naciagana i plastikowa w naszym kraju. Moim zdaniem drechy albo punkowcy ze swoimi archaicznymi idealami sa stokroc bardziej autentyczni od tak zwanych polskich gotów.
Ja zostaje z dala od gotyku kierując sie cytatem z Primal Fear: "Metal is forever".
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 02-10-2005, 09:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

post zupelnie na na temat - nie chce rozmowy na temat kim kto jest a kim nie jest i co sie dzialo na imprezach u smiesznych kolezanek. Po drugie twoja znajoma to nawet kolo gota nawet nie lezala :p
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 02-10-2005, 11:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

W nawiązaniu do poprzednich wypowiedzi zacznę tak: dlaczego subkultura ma być smieszna jak tu ujął Gladwyn ?Smieszniejsza?? Najbardziej plastikowa czy naciągana??? Ni e bardziej naciagana niz hiphopowa czy popowa, nie widzę róznicy.Plastikowa - zapraszam do warszawki do klubu 'utopia' , gotycki plastik to nic w porównaniu z gejami i a la mandarynowatymi panienkami...Wogóle ,zostawmy porównania, all in all, nie mają być istotą tej wypowiedzi.
Co do tematu własciwego - bardzo ładna kompilacja 7 przykazań:) , bardzo dobrze wytknięte główne wady nas -gotów .Piszę 'nas' ,bo nie wstydzę się przyznać do tego. Nie mówię "jestem sobą" ,bo to zrozumiałe , ale przy okazji i po rozważeniu za i przeciw :) wychodzi ze do gotyckiej subkultury mi najblizej( choć na CP byłam tylko raz :P ) Zgadzam się z Ergo włąściwie we wszytskich punktach :) , ale nie konca ....( a jednak). Chodzi o pozy - nie da się uniknąć przybrania pozy.Decydujac się na którąś z subkultur ,lub nawet pozostając w mainstreamie , zawsze wybieram pozę. Nawet jesli twierdzicie ze wam wszytsko inne zwisa i realizujecie tylko siebie to takze poza. To jak oddychanie.:) Bez pozy pozostaje się jednynie w stanie snu :) lub szerzej pojętej utraty świadomosci. To,ze goci mają kilka etatowych póz ,coz...zrozumiałe jest.:)Akurat ta subkultura takie narzuca ( sami goci je narzucają, by było jasne).jedynie ,jesli traktować je zbyt powaznie ( patrz impreza Gladwyna) to staje się to mało zabawne. Więc pozy - why not , w koncu nie mogę chodzić do pracy w gorsecie i kozakach.... byle widzieć granice smiesznosci.I najwazniejsze - nie zatracić się w samiej pozie. A to się niestety zdarza coraz częsciej.Podobnie - ze swiadomym wybieraniem . Bardzo trudno dziś nie nasladować , gdy wszystko jest dozwolone zawsze wyjdzie ze ktos juz to wcześniej miał i kotś juz to zrobił.... Swiadomie wobec tego mogłoby znaczyć - nie tak bezmyślnie i nie z takim zapamiętaniem....( Panie drogie - plastikowe rurki we wlosach albo wełna nie dodają nam uroku..... nie wygladacie jak japońskie czarodziejki), podobnie z piercingiem- ona na po 5 w uszach, to ja będę miała po 10....)Nie wmówicie mi ze tak chciecie wygladać. Chciecie się wyrózniać ,a dziś trudno komukolwiek się wyróżnić....i stad te ekstrema.
( ekstremum - ekstrema :P)
dodam do listy Ergo jescze tylko:
8. jesli już uważacie się za gotów to miejcie odwagę to przyznać. Tekst pt:'Chyba nie jestem gotką /gotem, jestem przede wszytskim sobą " juz jest nudny i błazenski. To zrozumiałe ze każdy jest indywidualnoscią,ale przecież ubieracie się w okreslony sposób, słuchacie TEJ muzyki , chodzicie na TE imprezy.Dlaczego metal potrafi przyznać ze jest metalem ,a od gota tak trudno to wyciągnać??? Zaraz napiszecie ze słuchacie nie tylko gotyku ( zreztą szeroko pojetego) i dlatego nie możecie tak do końca się zidentyfikować. Bla bla bla..... gotyckie niezdecydowanie ,pseudoromantyzm i rozrosnięte ego. czas się przyznać. STRIKE A POSE. :)

'Strike a pose" cyt za: Madonna"Vogue" z płyty "I'm breathless",:P
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
Vocte


Offline 



Joined: 23 Sep 2005
Posts: 9

PostPosted: 02-10-2005, 11:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

ja przyznam sie szczerze, że jeszcze w Polsce na stricte gotyckiej imprezie nie byłem. [bo u mnie niema a np. do Poznania to niemialbym z kim pojechac]. Na zachodzie np. w niemczech wyglada to zupelnie inaczej, tam gothci dziela sie na 2 rodzaje: takich co żyją tym, ubierają sie "true" na codzień i takich, którzy chodza tak tylko na imprezy. I jakos nie ma wiekszych wasni miedzy jednymi i drugimi. Co kto lubi. A w polsce, widac to zwlaszcza po nastoletnich gothach, muszą być true codziennie, sciagac na siebie uwagę i miec rownie true znajomych. Drazni mnie sam jezyk jakim mówią owe "cmentarne nimfy", przypomina ten ze szkolnego wypracowania: iż, ponadto itp. słowa, których nie używa sie raczej w codziennym języku. Ja sam niby wyglądam jak got [płaszcz, czarne kłaki te sprawy] ale ubieram sie tak bo jak to wszyscy mówią, pasuje to do mnie a jednak muzyka jaką sam gram to praktycznie wszystko od bluesa, funky, rocka do metalu a ostatnio nawet zblizylem sie do electro dancehallu :D.
Polscy gothci musza sie jeszcze wiele nauczyc od zachodnich, starszych znajomych i wtedy zacznie być wzglednie normalnie.
Chociaz i tak wiele sie zmieniło [na lepsze!] od tego co było chocby ze 3 lata temu.
A poza "ja wcale nie jestem gothycki" hmm cos w tym musi być :D
Nieważne czy jest sie gothem, kotem czy metalem ważne, żeby robić to co się czuje i dobrze sie przy tym bawić nie szkodząc innym.
Back to top
View user's profile Send private message
PePe
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Gemini
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 623
Location: Rybnik

PostPosted: 02-10-2005, 12:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Te "nastoletnie gothki" o ktorych piszecie to zazwyczaj wcale nie sa gothki. Bo jak uwazac za gotha kogos kto slucha Nightwisha i Closterkellera a o istnieniu np. darkwave czy electro nie ma pojecia. Ale coz, trzeba tez od czegos zaczac:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 02-10-2005, 13:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gladwyn wrote:
Impreza przy Anathemie, My Dying Bride, czy Katatonii to nie impreza - to stypa!


a do tego nie jest w ogole gotycka :P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
PePe
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Gemini
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 623
Location: Rybnik

PostPosted: 02-10-2005, 15:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
mpreza przy Anathemie, My Dying Bride, czy Katatonii to nie impreza - to stypa!


a do tego nie jest w ogole gotycka :P



Hehe to przy tym da sie jakoms impreze zrobic ? :P Nie zeby mi te kapele nie podchodzily, wrecz przeciwnie, ale zeby sie bawic przy tej muzyce to jakos tego sobie nie wyobrazam (chyba ze na koncertach).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Vocte


Offline 



Joined: 23 Sep 2005
Posts: 9

PostPosted: 02-10-2005, 16:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

PePe wrote:
Te "nastoletnie gothki" o ktorych piszecie to zazwyczaj wcale nie sa gothki. Bo jak uwazac za gotha kogos kto slucha Nightwisha i Closterkellera a o istnieniu np. darkwave czy electro nie ma pojecia. Ale coz, trzeba tez od czegos zaczac:)

czasami akurat są zorientowane.
co nie zmienia faktu, że są idiotkami ;]
Back to top
View user's profile Send private message
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 02-10-2005, 16:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

bez przesady, postarajmy sie nie uzywac epitetow dobrze , sytacja tego naprawde nie wymaga
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Lux in Tenebris


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 05 Feb 2005
Posts: 164
Location: la France

PostPosted: 02-10-2005, 19:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Vocte wrote:

czasami akurat są zorientowane.
co nie zmienia faktu, że są idiotkami ;]

to dlaczego tak uwazasz? wg mnie sa glupie tylko te, ktore za wszelka cene chca byc 'tr00', i w tym celu zakladaja mhoćne blogi w ktorych opisuja jakiez to zycie jest okropne, tna sie z tego samego powodu, chodza z wiecznym grymasem na twarzy i rowniez dobieraja sobie pod tym katem znajomych.. ale nie wszystkie takie sa...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 02-10-2005, 19:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lux in Tenebris wrote:
ak jeszcze nawiazujac do pkt 7.. jesli pokazujemy sie na koncercie - to dla muzyki. jesli juz decydujemy sie zalozyc jakis wymyslny stroj, to tylko po to, aby sie w nim dobrze czuc, a nie tylko po to, zeby ktos nam robil zdjecia

bedac na castle party mozna odniesc zgola odwrotne wrazenie, a zeby bylo smieszniej to ubrac sie dla "muzyki" to powinien wykonawca bo to jest czesc jego image i jest to jego praca po prostu. Jesli ubierasz sie dla muzyki to ubierz sie tak na codzien. wtedy to bedzie ok
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 02-10-2005, 20:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja was przepraszam, ale mi się wydaje, że wiele z tego było powiedziane już dawno temu i wałkujemy dokładnie to samo :/

Ad rem - przepraszam, ale jakoś mi się obi wesoło, gdy widzę "10 przykazań dobrego gotha". Oj ludki ludki, ciekawe miewacie pomysły. A ja jak katarynka powiem tylko, że gotyk to nieodrodne dziecko punka, a punk to brak reguł. I gotyk również - jedyną cechą wyróżniającą gota jest jego niezależność. Mówię tu o prawdziwych, a nie papużkach. I wokół tej niezalęzności się wszystko buduje tak naprawdę. I stąd ilu gotów, tyle gotyków.
Jakieś regułki sztywne dla wszystkich -sooorrry, ja dziękuję ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Gladwyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Virgo
Joined: 06 Jan 2005
Posts: 420
Location: Apocalytptic City

PostPosted: 02-10-2005, 20:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ergo prezentujesz odrobine ortodoxyjne podejscie do gotyku. Dla mnie jeden kij, czy to jest anathema, czy sisters of mercy - smęcą i tyle. I nie ma blastów!!!
Cmentarne klimaty i picie krwi to pozerstwo. Podciagaja gotów i metali do jednej kupy i potem wychodzi, ze to my siedzimy na cmentarzu, bierzemy narkotyki i spiewamy Joy Division, a my wówczas siedzimy w knajpie i chlemy browar przy dzwiekach Obituary. Dlatego goci sa tak naciagani u nas. Tak naprawde, jesli czujesz przynaleznosc do subkultury goth, to pokaz to. Nie chodzi mi o pozerstwo, tylko o wyzej wspomniane przyznanie sie. I to jest jedna jedyna zasada, ktora obowiazuje nie tylko gotów ale i wszystkie subkultury. I jak to jutro przeczytam, to pewnie znowu okaze sie belkotem bez skladu. Sorry.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 02-10-2005, 20:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gothycka Mucha wrote:
jedyną cechą wyróżniającą gota jest jego niezależność. Mówię tu o prawdziwych, a nie papużkach. I wokół tej niezalęzności się wszystko buduje tak naprawdę.

a teraz na spokojnie przeczytaj ten tekst ktory napisalem i zastanow sie czy z niego nie plynie ten sam moral...

Gladwyn,
generalnie stary, to z twoich opisow smutnych kolezanek i kolegow - to ty chyba nie znasz zadnego normalnego gota, jak ci kiedys powiedzialem Generalnie kazdy normalny redaktor z jakiegokolwiek serwisu muzycznego ci powie ze zespoly takie jak nightwish, anathema czy cokolwiek innego to nie jest gotyk ;-) a to ze twoi znajomi nie umieja sie bawic i pic z usmiechem na ustach to juz ich problem - szkoda ze tak bardzo ci skrzywili spojrzenie na innych. ale tak wlasnie sie konczy kalkowanie smiesznych zachowan, i wlasnie do takich twoich kolezanek jest kierowany ten tekst. Czym szybciej to zrozumiesz tym wiecej nieporozumien i slownych utarczek nas ominie :]

Gladwyn wrote:
Podciagaja gotów i metali do jednej kupy i potem wychodzi, ze to my siedzimy na cmentarzu,

generalnie nie znam gotow ktorzy laza po cmentarzach ;-)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next »
Forum Index » Rozmowy » Jaki właśnie powinien być ?

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group