FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Sztuka » Film » Narnia kontra Harry Potter
Goto page 1, 2  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 10-01-2006, 16:57    Post subject: Narnia kontra Harry Potter Quote selected Reply with quote

No to może najpierw o samym filmie: Narnię ogląda się badzo przyjemnie, stroje i występujące w "Opowieściach..." stwory wyglądają super (no może poza postacią Świętego Mikołaja, który jak na mój gust wygląda trochę gnomowato ;)). Co do samych efektów specjalnych też nie można się przyczepić, może poza drobną kwestią, że zdarzają się momenty, w których widać dość wyraźnie, że bohaterowie są "wklejeni" w tło. Poza tym wszystko jest w jak najlepszym porządku, a Tilda Swinton w roli Białej Czarownicy jest rewelacyjna. Bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie również aktor grający fauna Tumnusa.
A teraz przechodząc do meritum: ostatnio jestem bombardowana donosami z mediów jakoby "Opowieści Z Narni" były filmem (i książką) niezwykle chrześcijańskim, przeciwstawnym do "pogańskiego" Harrego Pottera. Ja się pytam o co w tym wszystkim chodzi?! Zarówno w jednym jak i w drugim filmie występuje tak potępiana przez Kościół magia, zarówno w jednym i drugim jest obraz walki dobra ze złem. Więc dlaczego Harry Potter wzbudził takie święte oburzenie, a Narnia stawiana jest za wzorowo chrześcijańską bajkę? Nie wiem czym kierował się C.S. Lewis pisząc swoje "Opowieści...", ale czytałam tę książkę z dziesięć razy (dostałam ją bardzo dawno temu) i za nic w świecie powrót do życia lwa Aslana nie skojarzyłby mi się ze zmartwychwstaniem Jezusa.
A jakie są Wasze odczucia odnośnie tego całego zamieszania?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 10-01-2006, 17:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

nie ogladałam jesczze Narnii ,ale jakoś nie przepadam za Harrym P ,a kocham TildęSwinton,więc to kwestia zcasu że polubię Narnię bardziej niz Pottera......
Teraz do meritum:
Athe wrote:
ostatnio jestem bombardowana donosami z mediów jakoby "Opowieści Z Narni" były filmem (i książką) niezwykle chrześcijańskim, przeciwstawnym do "pogańskiego" Harrego Pottera. Ja się pytam o co w tym wszystkim chodzi?!


Moze dlatego ze Lewisbył bardzo religijny ( stał się taki pod wpływem Tolkiena ) iwłąściwie pod wpływem Tolkiena pisał Narnię. Stąd- Narnia zawszemiała 2 dna : 1-bajka dladzieci,lew ,czarownica i gnomy, a drugie -Aslan jako uosobienie Jezusa ,a Biała Czarownica - Szatana.
A Harry P.coż, nie przepadam zbytnio, kilka wątków zebranych przez umiejącą sklecić zdanie nauczycielkę.... cudze pomysły , no i poza odwieczną walką Dobra ze Złem nic ponadto. Stąd wolę Narnię ,nawet czytać. A moze to juz zmęczenie Harrym P.......
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 10-01-2006, 18:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Athe wrote:
A teraz przechodząc do meritum: ostatnio jestem bombardowana donosami z mediów jakoby "Opowieści Z Narni" były filmem (i książką) niezwykle chrześcijańskim, przeciwstawnym do "pogańskiego" Harrego Pottera. Ja się pytam o co w tym wszystkim chodzi?! Zarówno w jednym jak i w drugim filmie występuje tak potępiana przez Kościół magia, zarówno w jednym i drugim jest obraz walki dobra ze złem.


to proste... w Harrym Potterze źli ubierają się na czarno (a w Narni mamy babkę w białym) i podobno na 666 stronie którejś części polskiego wydania opisana jest scena na cmentarzu... zatem jest to książka szatanistyczna i należy ją potępić :P

a tak serio, to słyszałam wypowiedź tłumacza obu książek, Andrzeja Polkowskiego, który stwierdził, że próby kontrastowania tych książek w ten sposób to kompletna bzdura, bo on nie widzi powodu, dla którego dobro z Harry'ego Pottera miało być gorsze od tego z Narnii...

Aaricia ma rację, co do religijności Lewisa... być może kościół poczuł się zagrożony magią w literaturze i na siłę próbuje dorabiać wartości chrześcijańskie do rzeczy, które trafiają do tak licznego grona odbiorców, a Lewis to akurat podatny grunt dla takich ideologii :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PePe
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Gemini
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 623
Location: Rybnik

PostPosted: 10-01-2006, 19:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

A ja juz chyba za stary jestem bo wynudzilem sie na Narni strasznie w kinie. Na dramatycznych emocjonujacych scenkach chcialo mi sie smiac... Wiec albo juz dziecko we mnie umarlo albo to wina tego ze to ekranizacja Disneya:P ...A kiedys mi sie tak serial podobal...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
iguana


Offline 



Joined: 23 Jul 2004
Posts: 88
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 10-01-2006, 20:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Narnia podobała mi sie bardzo..... mam do niej sentyment - ksiazke pamietam z dziecinstwa....pierwsze 6 tomów czytała mi i bratu babcia.... 7 dostalismy w prezencie kazde własny egzemplarz...ze stwierdzeniem...chcecie wiedziec jak sie skonczyło? - przeczytajcie...

w ten oto sposób od najmłodszych lat byłam zachecana do czytania...tak mi zostało do dzis...


A do ekranizacji mam tylko jedno zastrzezenie... - o role białej czarownicy starała sie równiez Nicole Kidman - moim zdaniem bardziej pasowałaby do tej roli...


co do Harrego - nie moge sie wypowiadac,bo zadnego nie czytałam,ani nie ogladałam...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Gladwyn


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Virgo
Joined: 06 Jan 2005
Posts: 420
Location: Apocalytptic City

PostPosted: 10-01-2006, 21:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Harry Potter to oczekiwany przez nas od wieków antychryst!

WORSHIP SATAN!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 10-01-2006, 22:43    Post subject: Re: Narnia kontra Harry Potter Quote selected Reply with quote

Athe wrote:
Nie wiem czym kierował się C.S. Lewis pisząc swoje "Opowieści...", ale czytałam tę książkę z dziesięć razy (dostałam ją bardzo dawno temu) i za nic w świecie powrót do życia lwa Aslana nie skojarzyłby mi się ze zmartwychwstaniem Jezusa.


Polecam wywiad z reżyserem - sporo można się dowiedzieć. Np tego, że taki a nie inny kształt Opowieści z Narni wykluł się z debat w gronie Inklingów (czyli m.in. Lewisa i Tolkiena) na temat tego, czy możliwe jest chrześcijaństwo bez osoby Jezusa Chrystusa, czy Boga Ojca (tak nazwanych), na temat tego, jak by to mogło wyglądać w innych światach. Stąd wziął się właśnie narnijski Aslan i tolkienoiwski Eru Iluvatar - jeden bliższy Jezusowi, drugi Bogu Ojcu.
Back to top
View user's profile Send private message
Athe


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 23 Mar 2005
Posts: 400
Location: Poznań

PostPosted: 11-01-2006, 14:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Aaricia_de_Goth wrote:
Moze dlatego ze Lewisbył bardzo religijny ( stał się taki pod wpływem Tolkiena ) iwłąściwie pod wpływem Tolkiena pisał Narnię. Stąd- Narnia zawszemiała 2 dna : 1-bajka dladzieci,lew ,czarownica i gnomy, a drugie -Aslan jako uosobienie Jezusa ,a Biała Czarownica - Szatana.


To że Lewis był religijny to wiem (co ciekawe z początku był sceptykiem i ateistą). Być może gdy tworzył on postać Aslana to miała być ona wcieleniem Jezusa, ale gdy ja czytam tę książkę to tego nie widzę. Zgadzam się ze zdaniem Perfect Witch - Narnia stała się skuteczną alternatywą Harrego Pottera.
Co do wypowiedzi Polkowskiego to również było mi dane ją słyszeć i zgadzam się z nią w 100%. Co więcej podobnego zdania jest przeor poznańskich dominikanów, który twierdzi, że nie można powiedzieć, że Harry Potter jest zły, a Narnia dobra bo to nieprawda.

P.S.
Podobno Tolkien często krytykował Lewisa między innymi za zbyt chętne wykorzystywanie popularnych motywów literatury fantastycznej i przygodowej.

P.S.
2Mucha: Czy masz może jakiś namiar na ten wywiad? Czytałam już kilka między innymi te w Cinemie, ale nie było w nich mowy o tym aspekcie.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Skype Name
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 11-01-2006, 23:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

Do zeszłopiątkowej Wybiórczej był włożony specjalny dodatek o Narni, zawierający przedstawienie postaci, historię książki i oczywiście obszerny wywiad z reżyserem (plus 2 małe z aktorami). Nie wiem, jak Ci to udostępnić, bo nie mam skanera - może na stronie gazety jeszcze to wisi?
Back to top
View user's profile Send private message
DeadMoon^


Offline 



Joined: 16 Apr 2004
Posts: 196
Location: Rzeszow/Zd-Wola

PostPosted: 14-01-2006, 00:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Potraktujcie to jak wartościową lekturę, a nie doszukujcie się czy katechizacji czy powrotu do pogańskich tradycji ;>

Osobiście nie cierpię "Harrego Pottera", uważam, że ta ksiązka obraża każde dobre Fantasy.

Najnowszej ekranizacji "Kronik Narnii" jeszcze nie oglądałem, natomiast widziałem wcześniejsze i czytałem "Lwa, czarownicę i starą szafę" oraz "księcia Kaspiana" z bodajże 7 częsci opowieści Lewisa.
Mieszanie religii do ksiązkowej fabuły jest jak najmniej trafione. Kościół zacheca do tego, zniecheca do tamtego. Niech powróci Święta inkwizycja ;>
Tylko po co? zaczyna brakować wiernych w kościołach i to jest dobry moment by wychować młode pokolenie chrześcijan w Polsce?! To chyba wogóle jest kiepski pomysł. Nawet sam Polkowski (tłumacz zarówno
"pottera" jak i "narnii") wypowiada się aby czytelnicy z dystansem podchodzili do rzekomego religijnego odniesienia i katechezy zawartej w "...Narnii", co jak wierzę inteligentny czytelnik zrobi ;>


Acha... Warto iść do kina? Chodzi mi o ten polski dubbing...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 14-01-2006, 08:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Athe wrote:
ostatnio jestem bombardowana donosami z mediów jakoby "Opowieści Z Narni" były filmem (i książką) niezwykle chrześcijańskim, przeciwstawnym do "pogańskiego" Harrego Pottera.


HAHAHAHAHA
Media to Szatannnnnnnn <rotfl>

A tak na poważnie. Media to potęga manipulacji. Oglądając film nie miałam żadnych uczuć religijnych. W wielu książkach i filmach jest uosobione zło i dobro no i?...

Nie wiem po co i za co media tak "szkalują" wybrane dzieła, ale to problem ludzi, którzy dają się w to zaplątać. Ja wolę roztrząsać własne wrażenia :)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 14-01-2006, 09:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Saga wrote:
Nie wiem po co i za co media tak "szkalują" wybrane dzieła, ale to problem ludzi, którzy dają się w to zaplątać. Ja wolę roztrząsać własne wrażenia :)


wojna trwa, Kościół obstaje przy swoim, czy przy zdaniu, że Harry Potter jest zły, zły, zły http://czytelnia.onet.pl/0,1228121,wiadomosci.html to wczorajsza wiadomość z Onetu... nie wymaga chyba komentarza
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 14-01-2006, 09:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
to wczorajsza wiadomość z Onetu... nie wymaga chyba komentarza


nie wiem jaka jest tresc wiadomosci ale onet od dawna nie jest w moich oczach medium wiargodnym...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Ćma


Offline 



Joined: 01 Jul 2004
Posts: 292
Location: Wrocław

PostPosted: 14-01-2006, 11:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Perfect Witch wrote:
http://czytelnia.onet.pl/0,1228121,wiadomosci.html to wczorajsza wiadomość z Onetu... nie wymaga chyba komentarza


jeżżżżuuu....no faktyczie... po przeczytaniu Garncarza będę ujeżdżać miotły i odkurzacze, rzucać zaklęcia i klątwy i chodować stado czarnych kotów, kruków, sów czy co tam było :/ (nie wiem - nie czytałam i raczej nie zamierzam)

Narni jeszczenie nie widziałam ani nie czytałam, ale obie te rzeczy mam nadzieję w najbliższym czasie nadrobić ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Perfect Witch
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Aries
Joined: 13 May 2004
Posts: 187
Location: Zgierz

PostPosted: 14-01-2006, 13:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ćma wrote:
jeżżżżuuu....no faktyczie... po przeczytaniu Garncarza będę ujeżdżać miotły i odkurzacze, rzucać zaklęcia i klątwy i chodować stado czarnych kotów, kruków, sów czy co tam było :/


to jeszcze tego nie robisz? :) a tak serio, to książka, która ma w tytule "dobry czy zły", nie prowadzi rozważań na ten temat, tylko wyjaśnia, czemu Portier jest zły (a przynajmniej tak wynika z informacji zamieszczonych na stronie)

pranie mózgu po prostu próbują ludziom zrobić, ale bardzo się rozczarują zapewne tym, co się będzie działo w dniu polskiej premiery szóstej części Pottera...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next »
Forum Index » Sztuka » Film » Narnia kontra Harry Potter

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group