FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Rozmowy » Kler nieomylny na mocy prawa
Goto page « Previous  1, 2, 3, 4  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
1UNAtic


Offline 
Gender: Gender:Male


Joined: 06 May 2004
Posts: 167
Location: Gomorrha

PostPosted: 02-02-2007, 16:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

ja sie powstrzymam od komentarza .... szatan z wami :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tristancandance


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Aries
Joined: 02 Jan 2007
Posts: 391
Location: Poznań

PostPosted: 02-02-2007, 20:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Co do tego co napisał Ergo zgadzam się całkowicie, tyle że 2 drobne uwagi które lepiej wytłumaczą to co napisałem wcześniej:

Ergo wrote:
teraz tristan , nie czujesz sie okradany ? jak ministrowie uchwalaja ze 40 mln. ma byc przekazanych na "Swiatynie opatrznosci" to wybacz, ja sie czuje okradany bo te pieniadze zostaly przeniesione z Funduszu Ubezpieczen Spolecznych. W zaden sposob nie jest to uzasadnione racjonalnie. to tak dla przykladu.


Heh, Ergo, to w takim razie fuksiarz ze mnie;) Nie bardzo płacę podatki, więc jakoś mi to nie przeszkadza. Głównie za granicą pracuję albo na czarno;) Jakoś w głowie mi się nie mieści żebym korzystał z dobroczynności państwa albo kościoła, radzę sobie całkiem nieźle, ale dziękuję za troskę - problem mnie nie dotyczy. Bliskich też jakoś średnio.

Swoją drogą jak czerwoni do spóły z PO dojdą kiedyś do władzy to pewnie odbiorą te 40mln kościołow z nawiązką. Za to na inne cele nakradną, bo sobie pewnie mieszkanka pobudują pod warszawką.

Kościół kompletnie mi nie przeszkadza. Czasem nawet bawi - jak sprawa Wielgusa. JPII i kilku księży szanuję, a kilku nie - mniej więcej po równo.

A co do świątyni opatrzności bożej - to akurat projekt architektoniczny który widziałem jest całkiem niezły (coś w stylu kopca jeśli się nie mylę). Swoją drogą szkoda że państwo polskie w średniowieczu mało do katedr dokładało. Mieliby gdzie łazić turyści dzisiaj;) No i wierni oczywiście bo Polska to katolicki kraj.

Ergo wrote:
jeszcze kilka slow ode mnie , jako zdeklarowanego katolika.... tobie tristan jako ateiscie nie przeszkadza rydzyk , ok - mnie przeszkadza i to bardzo , bo nie dosc ze ludzi z ostatniego gorsza oklada ( inna sprawa ze sami sa sobie winni za latwowiernosc ) ludzi, pozatym wypacza wiare i nauki "kosciola" gloszac spora dawke nienawisci - dla mnei wystarczajacy powod zeby go nie akceptowac.


Ok, rozumiem Twój punkt widzenia. Pewnie bym miał taki gdybym był umiarkowanym katolikiem. Ale nie-katolicy mają ten problem z głowy na szczęście.

Aha, nie nazwał bym się ateistą do końca (pewne wierzenia mam), ale to nie miejsce żeby tłumaczyć, skomplikowana sprawa zresztą...

1UNAtic wrote:
ja sie powstrzymam od komentarza .... szatan z wami :)


Się jakoś nie powsztrzymałeś;) C..j z szatanem!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ataru


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Aries
Joined: 21 Dec 2006
Posts: 139
Location: Lublin

PostPosted: 03-02-2007, 15:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja chce wspomniec tylko jeszcze o budowie swiatyni opatrznosci boskiej or samfin za nasze, publiczne, pieniadze.

A jesli nie jestem katolikiem? Tez mam placic? Smutne i zenujace.

A zabiera sie miedzy innymi emerytom ;] Choc lepszych sposobow, na przyznanie tych pieniedzy byloby ponad kaczylion...
Back to top
View user's profile Send private message Tlen login
Azathoth


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 45
Zodiac: Leo
Joined: 11 Aug 2004
Posts: 56
Location: UK - Edinburgh

PostPosted: 03-02-2007, 16:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ehhhh ;] moze jednak sie zdecyzuje ->>> http://www.apostazja.pl/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 03-02-2007, 17:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Ehhhh ;] moze jednak sie zdecyzuje ->>> http://www.apostazja.pl/

lol, ja nadal nie czaje co to jest " wystapic z kosciola katolickiego" , nie chcesz to nie chodzisz ;-) wydawalo mi sie zawsze ze to proste ;-)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
Azathoth


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 45
Zodiac: Leo
Joined: 11 Aug 2004
Posts: 56
Location: UK - Edinburgh

PostPosted: 03-02-2007, 18:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

nie chcesz to nie chodzisz rotfl ojjj Ergo....;] to nie takie proste miales chrzest? To jestes katolem i nawet jak nie chodzisz to nic na to nie poradzisz ;] Mozesz podziekowac swoim starym;] Ja zreszta tez.....:(
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 03-02-2007, 18:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Azathoth wrote:
nie chcesz to nie chodzisz rotfl ojjj Ergo....;] to nie takie proste miales chrzest? To jestes katolem i nawet jak nie chodzisz to nic na to nie poradzisz ;] Mozesz podziekowac swoim starym;] Ja zreszta tez.....:(


Nie przesadzaj Azatoth, sam chrzest nie czyni jeszcze katolikem, jedynie Duch Sw cię oswieca i dostepujesz łaski oswiecenia i innych przymiotów pozwalajacych ci na zbawienie itd. Wiążą się z tym oczywiscie takze obowiazki, ale nie znaczy ze juz chrzest czyni cię katolikiem. Zresztą , chrzest wystepuje w kilku innych religiach , i co z tego......nie same rytuały świadczą o katolicyzmie bądz innym odłamie chrzescijaństwa....
Rodzice, coż , oni nie mają nic z tym wspolnego ,zrobili wszytsko zgodznie z zaleceniami wspolnoty katolickiej w ktorą wierzą, ale przeciez zawsze mozesz wystąpić z tej ( lub innej ) wspolnoty.....
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
Azathoth


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 45
Zodiac: Leo
Joined: 11 Aug 2004
Posts: 56
Location: UK - Edinburgh

PostPosted: 03-02-2007, 18:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wedlug prawa jesli masz chrzest jestes katolikiem ;] iestety otym nie decyzujesz TY tylko rodzice ;]
Jesli w papierach nie chcesz byc katolem - podalem link co trzeba zrobic.
Ja nie uwazam sie za katola ale niestety....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ergo
Administrator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 41
Zodiac: Taurus
Joined: 11 Apr 2004
Posts: 1714

PostPosted: 03-02-2007, 20:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

azath wrote:
Ja nie uwazam sie za katola ale niestety....

wiesz zeby zmienic wiare nie potrzebujesz papierow ;-) dla mnie taka akcja to jest tylko pokazanie "ojej ale nie chce byc katolikiem, zlozylem papierek , teraz oficjalnie wystapilem OJEJ popatrzcie na mnie.. jaki odwazny jestem" , dla mnie jak czlowiek sie nie czuje to nim nie jest... a jesli sie bawi w apostazje itp to chyba tylko na pokaz.

Azathoth wrote:
esli w papierach nie chcesz byc katolem - podalem link co trzeba zrobic.

no tak tylko ze to czy jestes w papierach czy nie to w zasadzie nie ma najmniejszego wplywu na twoje zycie przeciez prawada ? wiec uwazam ze teksty w stylu "moge podziekowac rodzicom" sa nie na miejscu, bo chba chrzest ci nie zrobil zadnej krzydwy prawda ? ;-)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger Skype Name Tlen login
tristancandance


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Aries
Joined: 02 Jan 2007
Posts: 391
Location: Poznań

PostPosted: 03-02-2007, 20:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Azathoth wrote:
Wedlug prawa jesli masz chrzest jestes katolikiem ;] iestety otym nie decyzujesz TY tylko rodzice ;]


Według prawa kanonicznego jak rozumiem?

Azathoth wrote:
Jesli w papierach nie chcesz byc katolem - podalem link co trzeba zrobic.


Eee. To znaczy że jednak jestem katolikiem!!! Co za szok! ;)))
Ale nie przesadzajmy z tą "robotą papierkową" - to kim jesteśmy zależy od nas a nie od biurokratów, mi się tam nie chce odkręcać tego czy prostować. Mogą mnie sobie wliczać do rzeszy wiernych - mam to gdzieś.

Ja tam nie mam za złe moim starym że mnie ochrzcili - chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle;) Zresztą bierzmowanie mam nieważne;)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 04-02-2007, 11:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ataru wrote:
Ja chce wspomniec tylko jeszcze o budowie swiatyni opatrznosci boskiej or samfin za nasze, publiczne, pieniadze.

A jesli nie jestem katolikiem? Tez mam placic? Smutne i zenujace.

A zabiera sie miedzy innymi emerytom ;] Choc lepszych sposobow, na przyznanie tych pieniedzy byloby ponad kaczylion...


Taaa... ile na to idzie z sejmu 20mln? a ogolnie ta budowa ma pochlonac 110mln (ile by za to wykarmic biednych itp.) a dzien wczesniejprzeczytalam w gazecie, ze chca zrezygnowac z becikowego bo za duzo kasy na to idzie. A wydaja na swiatynie :/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
Ataru


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 39
Zodiac: Aries
Joined: 21 Dec 2006
Posts: 139
Location: Lublin

PostPosted: 04-02-2007, 11:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak dla mnie tez papierek jest to nadal papierek. Jednak jesli ktos czuje, ze fakt, ze ma chrzest mu przeszkadza... to niech oficjalnie wystapi z czyms takim.

Dla mnie te wszystkie swistki kojarza sie z biurokracja, przerazaja mnie i odrzucaja...

A chrzest pewnie bede mial do konca zycia i bedzie on wazny, do bierzmowania nie przystapilem. I tyle.

Nie chce byc buddysta, czy miec inna religie (smiesznie to zabrzmialo, ale nie glupcy, co pokochali nie tresc, ale forme ;)) a po prostu nie wierze w boga. Wiec w tym wypadku wydaje mi sie to zbedne. A tak ten chrzest zapewne by mi ciazyl jakos...
Back to top
View user's profile Send private message Tlen login
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 04-02-2007, 16:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wg prawa kanonicznego jest katolikiem ten, kto przyjął sakrament chrztu w Kościele Katolickim (lub nieco innych okolicznościach, ale to bez znaczenia tutaj). Stąd potrzeba "wypisania" się z Kościoła, żeby to zmienić.

A co do Świątyni Opatrzności Bożej - jestem bardzo przeciwny temu gestowi, dzięki temu Kościół sracił wiele więcej niż zysał materialnie....
Back to top
View user's profile Send private message
:scheuermann:


Offline 



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 111
Location: :stettin:

PostPosted: 04-02-2007, 17:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Apostazja wcale nie jest takim złym pomysłem. Wiadomo, że chrztu się nie cofnie, ale osoba, która została kiedyś ochrzczona i widnieje gdzieś tam w tych papierkach jest liczona jako katolik. I co z tego wynika? To, że żyjemy w tzw. "państwie wyznaniowym", bo podobno żyje tu 90% katolików. I niestety ma to jakiś (mniejszy lub większy) wpływ na to jak państwo wygląda. Gdyby liczono katolików wg. praktykujących to byłoby jakieś 20% (a takich co rozumieją w co wierzą jest jeszcze mniej). Może kościół mniej by się wtrącał w sprawy, które go nie dotyczą, gdyby jednak Ci niewierzący wypisywali się z kościoła.

Wiadomo, że tu chodzi o osobiste odczucia. Czy to, że ktoś widnieje w kościelnych papierach przeszkadza mu, czy nie - to jego własne odczucia, więc nie oceniałbym tak wszystkich z góry, panie Ergo. Przecież nikt nie musi się tym chwalić, więc niby czemu to musi być "na pokaz" ? Myślę, że to sprawa własnych zasad i nie można tego jednoznacznie ocenić jako dobre lub złe (no chyba, że byłaby to jakaś młodzieńcza forma buntu i próba zwrócenia na siebie uwagi rodziców czy coś takiego).
Ja na szczęście nie mam tego problemu, ale nawet gdybym był ochrzczony to nie wiem czy chciałoby mi się wypisywać (bo ja taki leń trochę jestem;)), ale potrafię zrozumieć, że ktoś nie chce mieć związku z kościołem nie tylko wewnętrznie, ale i formalnie.

A co do ingerencji kościoła w nasze życie to żadnych większych nie odczuwam. Nie podoba mi się, że czasami władze kościoła czegoś zakazują (mówię tu głównie o sprawach związanych z kulturą, sztuką, rozrywką) albo za bardzo mieszają się do polityki. Pan Rydzyk mnie denerwuje, bo zwyczajnie nie lubię oszustów (poza tym źle mu z oczu patrzy;)). Ale to raczej sprawy etyczne, jakieś sprzeczności z moim światopoglądem, niż ingerencja, więc się nie przejmuję.
A podatków też jakoś szczególnie nie płacę;)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Aaricia_de_Goth
Redaktor

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 47
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Aug 2004
Posts: 810
Location: Scunthorpe UK

PostPosted: 04-02-2007, 18:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

:scheuermann: wrote:
Wiadomo, że tu chodzi o osobiste odczucia. Czy to, że ktoś widnieje w kościelnych papierach przeszkadza mu, czy nie - to jego własne odczucia, więc nie oceniałbym tak wszystkich z góry, panie Ergo. Przecież nikt nie musi się tym chwalić, więc niby czemu to musi być "na pokaz" ? Myślę, że to sprawa własnych zasad i nie można tego jednoznacznie ocenić jako dobre lub złe (no chyba, że byłaby to jakaś młodzieńcza forma buntu i próba zwrócenia na siebie uwagi rodziców czy coś takiego).
Ja na szczęście nie mam tego problemu, ale nawet gdybym był ochrzczony to nie wiem czy chciałoby mi się wypisywać (bo ja taki leń trochę jestem;)), ale potrafię zrozumieć, że ktoś nie chce mieć związku z kościołem nie tylko wewnętrznie, ale i formalnie.


Popieram. Osobiscie lenistwo i brak czasu , a teraz także bardzo sporadyczne ( 2 x w roku może, i nie z okazji świąt ) wizyty w kraju uniemożliwiają mi 'wypisanie' się formalne z Kościoła. Wiem, ze jestem tym sposobem zaliczana do wiernych duszyczek, trudno. Napewno moje dzieci nie będą , to juz pewne.
Przeszkadza mi to o tyle, ze ksiądz odwiedzający moją rodzinę corocznie 'po koledzie' jest zawsze ciekawski chce wiedziec co robię/ gdzie/ za ile i czemu nie widuje mnie ( ani reszty rodziny) w Kosciele. Przeszkadzałaby mi także kwestia finansowania świątyni czy innego obiektu sakralnego z moich podatków bez uprzedniej debaty i pytania o zgodę , gdyż zarabiałam dużo powyzej przeciętniej w kraju i podatki moje były dość wysokie.Na koniec - przeszkadza mi ( nadal) wtrącanie się Kościoła w sprawy sztuki i decydowanie ze ta lub inna artystka ma być ciągana po sądach, wypowiadanie się z reguły negatywne na tematy związane z kulturą i sztuką , nadmierne mieszanie się do polityki. Przeszkadzała mi bardzo ostatnimi czasy postawa Wielgusa, który przycisnięty do muru, wtedy i tylko wtedy przyznał się. Mimo ,ze to 'tylko' sprawy etyczne, mierzwią mnie, gdyż właśnie etycznej postawy ( lub co najmniej wyważonej ) oczekuję po wykształconych duchownych.
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page « Previous  1, 2, 3, 4  Next »
Forum Index » Rozmowy » Kler nieomylny na mocy prawa

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group