FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Rozmowy » Muzyka » Muzyka poważna, muzyka klasyczna
Goto page « Previous  1, 2, 3  Next »
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Gothycka Mucha
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Sagittarius
Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1152
Location: Miasto Kominów

PostPosted: 09-09-2004, 15:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zadziwia mnie po prostu totalne wprowadzanie angielskiej pisowni wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z translacją innych alfabetów, a szczególnie cyrylicy - w końcu do roku 1989 przez całe wieki normalnie się to pisało z użyciem naszych liter ("cz", "sz", "ż"), a teraz nagle jakiś tchaikovsky....

A tak na serio - można się było spodziewać, ze nie wiesz, teraz mało kto już wie...
Back to top
View user's profile Send private message
bestia


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 36
Zodiac: Taurus
Joined: 10 Jun 2004
Posts: 293
Location: otchłań

PostPosted: 09-09-2004, 15:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
A tak na serio - można się było spodziewać, ze nie wiesz, teraz mało kto już wie...

bez przesady, nie wiedziec moze osoba ktora sie tym nie interesuje, a ja tego slucham wiec i sie tez tym co nie co interesuje
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Tlen login
NocturnalGirl
Współpracownik

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Sagittarius
Joined: 14 Apr 2004
Posts: 1598
Location: Częstochowa

PostPosted: 09-09-2004, 15:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

hmmmm a gdzie sie zgubił wątek.. na temat czy ktoś słucha muzyki poważnej/klasycznej ??
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Rucok-San


Offline 



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 150
Location: Danzig

PostPosted: 09-09-2004, 15:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mucha juz raz mowilem zebys nie offtopicowal nastepny raz nie bedzie zmiluj sie:>
Back to top
View user's profile Send private message
Dragoria


Offline 



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 11

PostPosted: 10-09-2004, 12:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zaden Tchaikovsky... Piotr nie byl zadnym anglosasem, ani i my nie jestesmy, wiec zachowajmy poprawnosc pisowni, albo te oryginalna - Czaikovsky - albo polska - Czajkowski.

Co do glownego watku.

Muzyka klasyczna to gigant nie do pobicia przez zadna inna galaz muzyki, glownie za sprawa tego, ze tworzna byla wylaczenie przez ludzi oddanych tylko jednemu - kompozycji - a dziela najczesciej sluchane dzis to utwory najwiekszych geniuszy, vide Bach, Mozart, Beethoven. Rzadko juz docenia tych mniej znanych, jak chocby Suppe, Pachelbel, Albinoni, Massenet, Satie, ktorzy takze maja swoje perelki. Sam coprawda najbardziej lubie i doceniam Chopina za zrewolucjonizowania gry na fortepiania, dotad niepowtarzalnego stylu kompozycji i geniusz nie tylko muzyczny. Kocham jego nocturny, szczegolnie cis-moll, Es-Dur i Des-Dur. Uwielbiam jego koncert fortepianowy e-moll, ktory uwazam, za najgenialniejsza kompozycje fortepianowa po 12. etiudzie op. 10 "Rewolucyjnej", ktora pewnie wszyscy tu znaja. Cenie to, ze nawet tak proste utwory jak "Berceuse" (czyt. berkez - kołysanka), wymagają niesamowitej wrażliwości i umiejętności aby je wlasciwie zagrac. Za bardzo nie przepadam za Mazurkami Fredzia, srednio przypadlo mi tez do gustu jego bolero, ale ciezko tez, zeby wszystkie kompozycje autora przypadaly komus do gustu.

Zaraz potem jest Beethoven, glownie za jego symfoniczne utwory, a najbardziej chyba koncert skrzypcowy D-Dur opus bodajze 66., nigdzie nie slyszalem rownie pieknej i przejmujacej solowki na skrzypce...
Wszystkie, bez wyjatku, symfonie. Sonaty fortepianowe i sonata na wiolonczele i fortepian, cesarski koncert fortepianowy. Nie przepadam natomiast za "Fidelio", jedyna opera jaka napisal Beethoven.

Czajkowski za pelne magii suity, w szczegolnosci za "Dziadka do Orzechow", za 1. koncert fortepianowy, stawiany przeze mnie prawie na rowni z e-moll Chopina, a bijacy na leb wszystkie smetne koncerty fortepianowe Rachmaninova i Prokofieva.

Mozart za 40. i 41. symfonie, za sonaty fortepianowe, za melodie o jedzeniu kanapek z maslem, za "Mala Nocna Muzyke", koncert na rog i orkiestre oraz za rubasznosc i frywolny tryb zycia ow kompozytora, ktory hulaką był nieprzeciętnym;)

Liszt za jego rapsodie wegierskie, a w szczegolnosci 10. Za jego preludia i poematy symfoniczne. Nie przepadam natomiast za jego dzielami fortepianowymi, chyba pech sprawil, ze czesc swojego zycia gonil za doskonaloscia Chopina i troszke niszczylo to jego oryginalnosc.

Serocki za najtrudniejsze i najfajniejsze preludia fortepianowe i za to, ze jednak klasyczna muzyka wspolczesna moze sie podobac;)

Benjamin Britten, za najpiekniejsze marzenia symfoniczne i pelne magii brzmienia orkiestrowego pizzicato, celst, wibrafonow i rogow...

Christofer Johnson za umiejetne wykorzystania orkiestry w metalu;) Podobniez Haggard i Martin Powell;)

Bacha cenie i szanuje za zrewolucjonizowanie muzyki, za stworzenie nowego spojrzenia na tąże i pokazania jak polifoniczny moze byc utwor. Lubie jego koncerty brandenburskie, suite D-Dur, ale poza tym Bach jest dosc nudny... Jego utwory fortepianowe sa czystym popisem podobniez utwory organowe z pewnymi wyjatkami, takimi jak kultowa Toccata I Fuga d-moll, C-Dur, czy tez preludium i Fuga a-moll, b-moll.

Jest jeszcze wielu kompozytorow i wiele kwestii, ktore chcialbym poruszyc, ale niestety musialbym tu posiedziec, jeszcze do wieczora;) Ale na pewno jeszcze sie odezwe, wiec nie cieszcie sie za wczasu;P
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ebris


Offline 
Gender: Gender:Female


Joined: 27 Jun 2004
Posts: 7
Location: Wrocław

PostPosted: 11-09-2004, 15:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

dla mnie kroluje bach:) i ogolnie muzyka baroku.. na uwage zasluguje moim zdaniem czeski barok, bylam na jednym koncercie, niestety, tworcow nie pamietam, ale wrazenia niesamowite:)))
Back to top
View user's profile Send private message
Ćma


Offline 



Joined: 01 Jul 2004
Posts: 292
Location: Wrocław

PostPosted: 19-09-2004, 22:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
niezbyt dziś popularnego gatunku muzyki


czy ja wiem, czy taki niepopularny ??
mnie sie bardzo podoba :], szczególnie wspomniany wyżej Dziadek do orzechów i Jezioro łabędzie pana Czajkowskiego, utwoty Vivaldiego, Betovena, opery Verdiego - szczególnie Nobucco...poza tym badzio podoba mi sie pieśń "O Fortuna" z Carminy Burana :)
Back to top
View user's profile Send private message
seth


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 38
Zodiac: Scorpio
Joined: 26 Jun 2004
Posts: 87
Location: Dz-Wo / Warsaw

PostPosted: 20-09-2004, 17:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

ogolnie klasyke lubie , ale nie znam za bardzo [nie licząc tego co kazali sluchac w podtawówce ;p]

sam lubie czasem posluchac sobie mieszanke rocka z muzyką symfoniczną [ o ktorej juz ktos wspominal] - np 'S&M' Metalliki czy Trans Siberian Orchestra
znam tez Carmina Burana - Carla Orffa [a to za sprawą Theriona i jego covera :D ]
Back to top
View user's profile Send private message Skype Name
Nag


Offline 



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 29

PostPosted: 20-09-2004, 17:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Klasyka a metal.
Gdyby nie Igor Strawiński metal by nie wyglądał, tak jak wygląd. Najbardiej znane: "Święto wiosny" - muza do baletu o pogańskich rytuałach - dziewicy tańczącej do upadłego - przejmuje do głębi pogańskie serce. Gdyby nie on zrewolucjonizował podejście do harmonii, to musiał by się znaleźć, kto inny..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Saga
Moderator

Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 42
Zodiac: Sagittarius
Joined: 04 May 2004
Posts: 231
Location: Łódź

PostPosted: 23-10-2004, 09:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

No cóż - z moich obserwacji praktycznie każdy metal jakiego znam popełnia także słuchanie muzyki klasycznej. Ta wirtuozeria jednak kusi... :]
Chociaż dla mnie wiele utworów muzyki klasycznej jest nie do przebrnięcia ze względu na to, że jednak jestem dzieckiem XX/XXI wieku, to jednak często sięgam po te "lżejsze kawałki" :P Kompozytorzy muzyki klasycznej mają u mnie wielkiego plusa za stosunek do muzyki i dopieszczanie jej :]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Myst


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 44
Zodiac: Capricorn
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 770
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 11-11-2004, 20:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja tam musiałem przez muzykę klasyczną przechodzić w szkole muzycznej i wiecie co? - SPODOBAŁA MI SIĘ!!! Od tamtej pory bardzo lubię czasem posłuchać sobie wielkich i natchnionych dzieł. W szczególności uwielbiam i zawsze na pierwszym miejscu stawiam Edwarda Griega i jego Suitę "Peer Gynt" Zaraz potem mam oczywiście głęboko w moim umyśle jego wspaniały Koncert Fortepianowy nr. 14. Dalej bardzo podoba mi się Vivaldi oczywiście Cztery Pory Roku no i niesmiertelny Wagner - tego kompozytora łykam w całości bez zmrużenia oka (Walkiria, Karły Nibelungi - wszystko poprostu). Jest jeszcze kilku kompozytorów oprócz tych moich ulubionych, jak np. Strawiński, Liszt, Mozart czy Modest Musorgski których tez czasem lubię posłuchać.

A co do tego, że metal to współczesna muzyka klasyczna to ja się zgadzam w 100% Wystarczy spojrzeć jak nieświadomie nawet zespoły, w szczególności heavy i powermetalowe, czerpią z klasyków, zwłaszcza z Vivaldiego. Posłuchajcie solówek gitarowych w Avantasii a potem np.: Jesieni Vivaldiego. - Porównanie narzuca się samo :)

A co do zangielszczania nazwisk, to jestem temu całkowicie przeciwny - Polacy nie gęsi...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Anya


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 40
Zodiac: Cancer
Joined: 20 Aug 2004
Posts: 59
Location: Poznań

PostPosted: 14-11-2004, 04:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

[shadow=darkred:cb1f278fd0]Klasyka??

Jak najbardziej!!!! :)

Jeśłi mogę coś polecić to będzie to napewno Mozart i "Requiem",

Carl Orff i "Carmina Burana",

Chopin i " II Sonata fortepianowa b-moll op.35" (dla niezorientowanych;) to ta z Marszem żałobnym)[/shadow:cb1f278fd0]
Back to top
View user's profile Send private message
Skuld


Offline 
Gender: Gender:Female
Age: 41
Zodiac: Pisces
Joined: 06 Oct 2004
Posts: 114
Location: Slavland :P

PostPosted: 19-11-2004, 14:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

ja bardzo lubie muzyke poważną przeważnie słucham Mozarta-"Rondo ala Turca" i "Requiem"
J.S. Bacha-"Toccata i fuga D-mol"
Chopina-"Etiuda rewolucyjna"
Z. Preisnera-"Requiem dle mojego przyjaciela"------>to tytuł płyty :) płyta skomponowana po śmierci jego przyjaciela Krzysztofa Kieślowskiego
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Aventya


Offline 



Joined: 16 Nov 2004
Posts: 71
Location: Jelenia Góra

PostPosted: 22-11-2004, 16:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja uwielbiam Cztery Pory Roku A. Vivaldiego i niektóre kompozycje Bacha i Beethovena.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ValGaur


Offline 



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 4
Location: Kraków

PostPosted: 25-12-2004, 19:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Niewiem dlaczego niektórzy uważają "muzyke klasyczną" za mało dziś popularną. Ja słucham klasyki na codzień, bo jestem muzykiem - potencjalnym wykonawcą takich dzieł jak często wspominane Requiem W.A.Mozarta [ które zresztą zdarzało mi się grać ].
Zdecydowana większość nowożytnej muzyki oparta jest o schematy, które powstały setki lat temu. Nawet najbardziej żrący metal wykorzystuje "zdobycze" muzyczne powstałe w epoce renesansu czy nawet wcześniej.

Każdy porządny obywatel powinien zaznajomić się z twórczością sławnych kompozytorów. Jeśli się tą muzyke zrozumie, to zaczyna się troszke inaczej odbierać rzeczywistość.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Goto page « Previous  1, 2, 3  Next »
Forum Index » Rozmowy » Muzyka » Muzyka poważna, muzyka klasyczna

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group