FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Odnośnie Portalu » Artykuły » Wywiad z Marchoffem (Different State)
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tomasz


Offline 
Gender: Gender:Male
Age: 40
Zodiac: Cancer
Joined: 13 Jan 2006
Posts: 2571
Location: Bolesławiec

PostPosted: 02-12-2009, 10:54    Post subject: Wywiad z Marchoffem (Different State) Quote selected Reply with quote

Często gdy czytam na stronach internetowych wielu wytwórni płytowych określenia typy ”kultowy, niezapomniany, ta płyta zmieni Wasze postrzeganie muzyki” to ogarnia mnie śmiech i konsternacja.
W przypadku dokonań grupy Different State określenie ”legenda” zupełnie nie jest na wyrost i w pełni się z nią zgadzam. Dobrze pamiętam gdy na początku lat 90-tych usłyszałem jeden utwór zespołu (chyba z albumu ”Knar”) z kasetowej składanki dołączonej do magazynu Brum, poznałem wtedy niesamowite dźwięki o których istnieniu zupełnie nie miałem pojęcia. Different State od lat wprawia z zakłopotanie wszystkich recenzentów oraz słuchaczy umiejętnie i nietypowo łącząc często oddalone od siebie gatunki. Właśnie teraz (nakładem Zoharum) ruszyła przedsprzedaż najnowszej płyty zespołu pt. „Through the Falling Eyelid”. Wersja limitowana zawiera bonusowy dysk CD-R z dodatkowymi, nigdy wcześniej niepublikowanymi utworami, teledyskiem do utworu Stone Cold Heart, zdjęciami oraz opracowaną dyskografią.
Zapraszamy do lektury wywiadu z liderem Different State – Marchoffem.



Cześć Marchoff. Mieszkasz w USA jak dobrze liczę już prawie 15 lat. Pamiętam dobrych parę lat temu w jednym z wywiadów (chyba dla Tomasza Zrąbkowskiego) powiedziałeś że kochasz ten kraj ponieważ daje on ogromne możliwości tzn. przy pełnym zaangażowaniu i ogromu włożonej pracy i samozaparcia można osiągnąć wcześniej wyznaczony cel. Wspominałeś wtedy o własnym studiu nagraniowym i wytwórni. Moja pytanie zatem brzmi: czy Ci się udało?

Po części tak, ponieważ mam studio, niestety wytwórni nigdy nie otworzyłem. Miałem sporo obowiązków i pracy po drodze, więc skupiam się tylko na realizacji dźwięku, nagrywam, edytuje i robie mastering również. Oczywiście nie oznacza to że kiedyś tego nie zrobię, myślę że bardziej chciałbym mieć swoją mete na sklep z winylami, i jest to bardziej realne.

Czy utrzymujesz się jedynie z muzyki?

Nie, niestety w moim przypadku jest to nierealne, natomiast za koncerty mam wynagrodzenie jak również pracuje przy pracach renowacyjnych dla szkolnego distriktu w stanie Nowy Jork, gdzie sama praca i zarobki są w porządku.

Czy to gdzie obecnie mieszkasz ma wpływ na twoją twórczość, jeśli tak to jaki?

Myślę że gdziekolwiek bym mieszkał oddziałuje to w jakiś sposób na moją psychikę, ale gdy chodzi specyficznie o miasto, to na pewno tak. Mam tu dostęp do wielu źródeł, sama historia działań na tle muzycznych Nowego Jorku i kompozytorów którzy tu tworzyli i co tworzyli jest imponująca: od Alvina Luciera po John Zorna i wielu innych....W końcu kocham te miasto, ze źródeł wynika że pierwszy analogowy syntezator był rozstawiony tu w city hall na Broadwayu i ważył 2 tony, miał ogromną tube jak patefon tylko wiele razy większą.
Firma RCA przyczyniła się do rozwoju muzyki elektronicznej i również ludzie którzy przyjechali tu aby realizować swoje projekty jak Lydia Kavina, wnuczka Leona Theremina który zrobił w 1918 czy 1928 pierwszy syntezator analogowy i przez to miał problemy z Leninem dlatego wyemigrował do USA. Jest wiele tego typu przypadków, kurwa masa. Wszystko to się składa na powstanie muzyki ogólnie mówiąc elektronicznej, nie ważne w jakiej formie ona egzystuje teraz.

Powiedz mi, kto obecnie tworzy Different State?


Moja nie skromna osoba, córka Laura, pomaga mi mj Rider, Keith Rudolf, Angela Bad, Marcin Polak, Jarek Szczyglak i wielu innych nie koniecznie stałych muzyków. Different State to moja osobista misja i fajnie że ludzie o tym wiedzą a mimo to chcą czasami pomóc w realizacji moich ,,widm na świadomości’’

Maciej Mehring z Zoharum Records zapewniał mnie iż nowa płyta Different State to będzie coś wyjątkowego. Jak myślisz co miał na myśli?

Myślę że ani trochę się nie pomylił. To cholernie enigmatyczna i profesjonalna pozycja. To po prostu trzeba mieć i to bez żartów.

W jakich okolicznościach powstał nowy album? Ile trwała praca nad nim?

Bardzo długo trwała produkcja. W okolicznościach żalu, smutku samo destrukcji. To osobista podroż ale dotycząca nie tylko moich problemów, rozpadu małżeństwa itd… Ten album dotyka wielu problemów przede wszystkim oszustw, kłamstw i wewnętrznej paniki co może być dalej…. Nie jestem ateistą ale też nie przynależę do organizacji politycznych czy religijnych. Wspinam sie na drzewie poznania Boga non stop. Nowy clip ,,Stone Cold Heart’’ jest o poszukiwaniu energii absolutnej, wszystko jest elektrycznością i elektrycznością jest wszystko i gdzieś jest główny generator i nie koniecznie jest to żydowski Jezus Chrystus.

Album “Through the falling eyelid” jest drugą płytą po ”More Than Music" która dotyczy problemu walki z nałogiem (uzależnienia od narkotyków). W Polsce takie deklaracje są bardzo odważne. Co chcesz przez to przekazać słuchaczom?

Nie wiem co się deklaruje w Polsce bo to drogi kraj i kupno tam czegokolwiek wymaga wysiłku. Wiem że w USA można sie uzależnić bardzo szybko i ważne by wszyscy o tym pamiętali, bo jest lux ale konsekwencje są straszne które ludzie ponoszą w związku z tym.

Jak wielki wpływ narkotyki miały na Twoją twórczość? Bez nich muzyka Different State mogłaby wyglądać inaczej?

Tego w sumie nie wiem. Tak naprawdę nie robię muzyki na środkach, ale robiłem po tak zwanym zjeździe więc być może miało to wpływ ale generalnie świadomie podchodzę do realizacji muzyki. To wymaga pracy i samozaparcia a nie niepokoju wewnętrznego.

Poprzednie płyty Different State ewoluowały w różnych kierunkach i wielu recenzentom sprawiały one niemały problemy m.in. z ich gatunkowym określeniem. W jakim kierunku stylistycznie podążył nowy album? Ułatwisz nieco robotę recenzentom? ;-)


Dobry recenzent nie powinien paprać się z porównaniami tylko dać coś z siebie. To stylistycznie dobry album z wieloma wątkami i elementami ezoteryki. Czysty traktat do poznania absolutu którego część jest w nas. Słuchając, nie wychodząc z domu można poczuć matkę naturę w podświadomości i elementy ziemi w zębach.

Wiem że Zoharum Records prężnie przygotowuje się do wydania “Through the falling eyelid”. Jak oceniasz działalność tej wytwórni? Masz jakiś faworytów w ich katalogu wydawniczym?

Bardzo lubię sigill. Ocena moja jest taka: podchodzą z pasją, są słowni i gdy oni i ja jeszcze będziemy mieli mały dochód i satysfakcję, oraz gdy ludzie wezmą do reki płytę i stwierdzą ”o kurwa zobacz jak to jest wydane” to ja juz w tej chwili jestem cholernie zadowolony z obrotu misji Different State.

Czy wydaniu płyty będzie towarzyszyć choćby jeden koncert w Polsce?

Będę nad tym pracował, minęło 5 lat od ostatnich koncertów w Pradze, Bremen i w Polsce.

W 2008 roku mieliście wystąpić na wrocławskim festiwalu industrialnym. Pamiętam chyba kilka dni przed festiwalem koncert został odwołany. Co było powodem?


Mój stan zdrowia, to przede wszystkim był główny powód, jeszcze raz przepraszam tych którzy oczekiwali Different State. Jak i tych którzy włożyli ogrom pracy.

Od płyty ”In Cleans My Wounds” do składu Different State dołączyła Twoja córka Laura. Jak duży wpływ miała ona na ostateczny kształt nowego krążka?


Jej anielski głos mnie uspokaja i daje nadzieję że gdy juz będzie kobietą będzie słuchała dobrej muzyki, nie jak 80 procent dzieciaków - gówna bo i ich rodzice słuchają rzeczy które trudno nazwać artystyczną forma człowieczeństwa wyrażaną w czasie.

Czy myślisz że dalekiej przyszłości, gdy przejdziesz na ”muzyczna emeryturę” Laura zajmie Twoje miejsce?

Gdy umrę przejdę na emeryturę, gdybym w razie miał poważny wypadek Laura pod tym nazwiskiem i nazwą będzie nagrywała. Wiem że takich jak ja żadna boska energia nie chce od razu. Robie za dużo zamętu gdzie jestem. Jestem oddelegowany do życia na tej chorej planecie.

Przez długi okres czasu Different State tworzył głownie duet – Marchoff i Greg. Dlaczego Wasza współpraca się zakończyła? To przez odległość która Was dzieliła po twoim wyjeździe do USA?

To mój dobry kolega i pod względem muzycznym często sie zgadzaliśmy, w sumie to był gość zaangażowany na równi jak ja. Brakowało mu trochę równowagi i polotu. Odszedł sam, nigdy go nie prosiłem by dał mi spokój i odszedł. Może lubi mięć rodzinę przy sobie i żyć w spokoju bez zbędnych emocji.

Co czujesz gdy słyszał takie oto określenie ”Different State – legenda polskiej sceny industrialnej”?

Przede wszystkim to nie prawda ale w jakiś sposób przyczyniliśmy się do rozwoju polskiej sceny industrialnej. Ja zawsze pamiętam Genetic Transmission, czyli Tomka Twardawe to był industrial, ja czułem smołę, smar, brud, zgliszcza pokomunistycznych fabryk w sercu i duszy. Different State zawsze był trudny do klasyfikacji bo i ja jestem personą trudną do okiełznania cha cha

Niedawno ukazała się reedycja legendarnego albumu pt. ”Knar”. Musze przyznać że płyta sprawiła mi ogromną frajdę. Jest szansa na kolejne wznowienia? Szczególnie mam na myśli taśmy ”Yield” i "Grain".

Myślę o ”field” z bonusami ale kto to będzie chciał wydać? Powiem ci że po pro-masteringu brzmi to jak przyjście wirusa w wielkim mieście, do tego po spadku meteoru.

Czy jest szansa by Different State nagrał choć jeden utwór z tekstem po polsku? Jestem bardzo ciekawy jakby to brzmiało? ;-)

Myślę o tym ale ogólnie mało jest tekstów w Different obecnie, ale może to dojdzie do skutku bo Angela i Laura mają dobre głosy.

Którą z płyt Different State cenisz najbardziej i dlaczego? Muszą przyznać że trudno mi jest wybrać tą jedyną ale szczególnie lubię wydany w 2001 roku album „Azure”. Płyta jest bardzo różnorodna i podczas pierwszych odsłuchów wprowadzała mnie przez to w mocną frustracje ;-). Ale po kilkunastu przesłuchaniach to już nie mogłem się od niej uwolnić ;-)


To miłe, ja kocham singiel „Dew” i ostatni album. Ale uzależniony jestem od każdej płyty.

Jest jakaś różnica pomiędzy publicznością amerykańską a polską? Mamy powody do kompleksów?


Na pewno nie, ale amerykanie są otwarci i jest tu dużo debili ale również masa talentów i ludzi co mają sporo do powiedzenia.

Obserwujesz polską sceną niezależną? Masz jakiś faworytów?

Teraz trudno mi powiedzieć, kiedyś ea, spear, atman, genetic transmission, tsa, szelest spadających papierków itd.…

Wasza debiutancka taśma ”Grain” ukazała się w 1994 rok. Jak wspominasz tamte czasy? Czy twoim zdaniem kapela które obecnie debiutują z racji dostępności do sprzętu, komputerów, Internetu jest im łatwiej zaistnieć w świadomości słuchaczy?

Na pewno jest łatwiej zrealizować nagrania, ale czy w świadomości łatwiej jest im zaistnieć tego nie wiem, na pewno łatwiej w eterze.

Masz jakiś ogląd tego co się dzieje w Polsce? Zauważalny jest duży rozwój gospodarczy i zmiany w mentalności wielu z nas... Z drugiej zaś strony można zauważyć pewne niezadowolenie z demokracji. Coraz mniej ludzi chodzi głosować, interesować się losem kraju a politycy zamiast dalej reformować kraj zajmują się głownie sporami miedzy sobą dzieląc tym samym polaków. Jak myślisz skąd to się bierze? To stan przejściowy?

Więc już w swoim pytaniu odpowiedziałeś jaki jest rzeczywisty stan. Są reformowane pewne części kraju, chociażby Warszawa czy Wrocław ale co jest dookoła... Państwo w którym nic się nie posiada, nie produkuje, chujowe lecznictwo czy jego stan. Szkolnictwo gdzie nie ma edukacji praktycznej tylko nasycają dzieci farmazonami i do tego rząd bez odpowiedniej liczby ludzi idealistów zgodnych ze sobą do współpracy to klęska. Nie mówiąc już o mentalności polaków którzy nigdy nie czuli sie wolni. Także ta cała przemiana jeżeli ona istnieje to zajmie jeszcze pewnie cały wiek.

Jak widzisz własną muzyczną przyszłość? Jakieś plany?

Jeżeli tylko będę się dobrze czuł, będę grał i robił to co robię. Chciałbym wydawać płyty dalej i w końcu może zrealizować muzykę do dobrego filmu. Czuje że mam potencjał tylko brak konekcji jest pewna przeszkodą a dzisiaj jest to ważne.

Podaj proszę 5 płyt które każdy szanowany się słuchacz powinien mieć w swojej dyskografii na półce z napisem lektura obowiązkowa.


Nie chce nikomu nic sugerować, ja mam miliony ulubionych płyt. Kocham rosyjskich kompozytorów, Chopina , Black Sabbath, wczesny Pink Floyd, Zoviet France, Biosphere, Throbbing Gristle, Coil, SPK, amerykańska awangardę, Nurse With Wound, jest tego stary masa. Kocham niemiecki Psyche Cluster, Sand, Tengerine Dream, harmonia, phonofobia itd…Jest tego tony my dude

A jakieś nowości (również 5 płyt)? Co ostatnio najczęściej gości w twoim odtwarzaczu?


Słucham sporo rożnych rzeczy i nie koniecznie nowych, odkrywam dobrą muzykę z lat 50-tych czy też obecnych, jak mówię jest tego masa.

To już koniec. Dziękuje za poświęcony czas. Chcesz coś na koniec dodać polskim fanom?

Postarajcie się by docierać, kopać do dobrej ciekawej muzyki i myślę ze wielu z Was doceni mój nowy organiczy materiał ,,through the falling eyelid”.
Dziękuje i pozdrawiam przyjaciół z pogańskiej Polski .

Marchoffa przepytał Tomasz "Mroczek" Pisarski

www.myspace.com/diferentstate
different_state@yahoo.com
www.zoharum.com
www.myspace.com/zoharum



mar.jpg
 Description:
 Filesize:  51 KB
 Viewed:  1391 Time(s)

mar.jpg


Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Odnośnie Portalu » Artykuły » Wywiad z Marchoffem (Different State)

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group