FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Kayno Yesno Slonce - Chakrak (2004)
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Beastcraft


Offline Joined: 18 Nov 2009
Posts: 22

PostPosted: 03-12-2009, 11:37    Post subject: Kayno Yesno Slonce - Chakrak (2004) Quote selected Reply with quote

Kayno Yesno Slonce "Чакрък (Chakrak)"
Wydawca: Corvus Records
Numer katalogowy: CRVS002
Rok wydania: 2004
Nośnik: CD

Wytwórnia Corvus Records istnieje już pięć lat, ma jednak na swoim koncie wydane tylko cztery materiały. Ta oszczędność w ilości wydawanych płyt rekompensowana jest wysoką jakością ich muzycznej zawartości. Mogłyby się stosować do takiej praktyki wszystkie wytwórnie. Skoro tego nie robią a szef Corvus jak najbardziej, stąd Corvus ma już swoją markę (oczywiście wśród tych, którzy żywo się taką muzyką interesują), a ci pozostali nie, a przynajmniej nie zyskali jej po tak niewielkiej liczbie wydawnictw i ich równym i, w każdym przypadku, wysokim poziomie.
Twórcą muzyki Kayno Yesno Slonce (Jasne Świecące Słońce – tak można chyba przełożyć tę nazwę) jest Veselin Mitov, Bułgar, który stworzył tę płytę w asyście dwóch muzyków grających na instrumentach ludowych: gaidzie – bułgarskich dudach i kavalu – drewnianym, długim flecie charakterystycznym dla muzyki ojczyzny autora. Jest to jego debiut – co mnie zaskakuje, bo owoc jego pracy jest dosyć nietuzinkowy. Dodam od razu, iż w chwili obecnej jest zapowiedziany i bliski wydania kolejny album, również nakładem Corvus Records.

Co prawda z różnych informacji prasowych nie jestem w stanie wywnioskować jak mam poprawnie odbierać koncept tej muzyki – nie wiem czy jest to muzyka poganina, składającego hołd naturze, czy może chrześcijanina zafascynowanego ludową wizją Boga i sacrum oraz prawosławną obrzędowością. Skłaniałbym się, zwłaszcza po obecności chorału bułgarskiego (szkoda, że nie ma dołączonej do płyty żadnej informacji, co to za pieśń), a także, szukając przesłanek poza muzyką, z obecności Kayno Yesno Slonce na składance „Credo in Unum Deum”, że prawdziwa jest raczej ta druga interpretacja. Pomimo własnych wątpliwości z odgadnięciem zamysłu autora dla stworzenia tej płyty, nie mogę zaprzeczyć, że jest to muzyka niezwykle oryginalna.

Forma jest powszechnie znana – długie utwóry, wypełnione różnorodnymi odgłosami zmieszanymi z okazjonalnym brzmieniem instrumentów czy śpiewów. Oryginalna jest za to treść: wielogłosowe i niskie pomruki bułgarskiego chóru Kościoła Prawosławnego oraz ludowe instrumenty Bułgarii – to rzadko spotykane składniki w ambiencie. Razem z nimi wymieszane są znacznie powszechniejsze: odgłosy przyrody ożywionej, różne idiofony i sporadyczne frazy perkusyjne, a także generowane na syntezatorach, leniwie wzbierające fale dźwiękowe, uzupełniając czy wzbogacając te rzadziej spotykane elementy. Jest więc muzyka Kayno Yesno Slonce niezwykle bogata, choć mimo mnogości brzmień i instrumentów, nie jest to „muzyka” wychodząca poza ramy ambientu – nie jest zbyt intensywna, utwory nie uginają się pod ciężarem mnóstwa dźwięków, nie ma na niej brzmieniowego natłoku. Jako że utwory są długie, stąd i rozwój muzyki pozbawiony jest gwałtownych zmian, silnych kontrastów. Dużo też na tej płycie muzyki repetytywnej, ciągłego powtarzania krótkich melodii czy odgłosów, co nadaje płycie relaksacyjnej monotonii. Oprócz tego, że całość przepełniona jest duchem wschodniej sakralności, nie kojarzy się to w ogóle z coraz powszechniej spotykanymi kalkami Lustmord czy Raison d'etre - i to jest właśnie największa atrakcja tej płyty.

Bardzo oryginalne dzieło, brzmiące świeżo i mocno się odróżniające od zdecydowanej większości współczesnego ambientu. Tych których nuży coraz większa ilość płyt niezbyt różniących się między sobą, polecam sięgnąć po „Chakrak”. Mam też nadzieję, że już zapowiedziany, kolejny album, będzie równie ciekawy co ten.

Lista utworów:
1. Задушница (Zadushnitza) [19:18]
2. На заник (Na zanik) [6:01]
3. Константинопол (Konstantinopol) [7:29]
4. Борнона (Bornona) [14:15]
5. Кукуд (Kukud) [2:32]

www.corvusrecords.com

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.kayno.jpeg
 Description:
 Filesize:  73.65 KB
 Viewed:  313 Time(s)

kayno.jpeg


Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Kayno Yesno Slonce - Chakrak (2004)

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group