FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Storm of Capricorn / Paranoia Inducta - Jama (2006)
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Beastcraft


Offline Joined: 18 Nov 2009
Posts: 22

PostPosted: 11-12-2009, 17:48    Post subject: Storm of Capricorn / Paranoia Inducta - Jama (2006) Quote selected Reply with quote

Storm of Capricorn / Paranoia Inducta "Jama"
Wydawca: Beast of Prey
Numer katalogowy: BOP 3.0
Rok wydania: 2006
Nośnik: CD

“Jama” to tytuł poematu chorwackiego pisarza, Ivana Gorana Kovacicia, zamordowanego przez serbskich nacjonalistów. Autorzy encyklopedii podają jeszcze, że poemat “Jama” traktuje o zbrodniach ustaszów (chorwackich faszystów). Tym samym slogan reklamowy wytwórni (“płyta poświęcona tragedii krajów bałkańskich”) nie jest dla mnie jasny, bo nie wiem o której tragedii mowa (tej z przed 60-ciu lat czy obecnej, która już chyba Chorwacji nie dotyka?).

Młody francuski zespół zagłębia się coraz bardziej w ambientowe rejony. Ciche kaskadowe pulsacje, świszczące strumienie powietrza i rozchodzące się echem łoskoty, są tłami dla recytacji fragmentów “Jamy”. Mało oryginalne są te dźwięki, bardzo przypominają “wietrzny ambient” Where albo, choć to bardziej wyświechtane porównanie, łagodniejszą, nie tak zgrzytliwą wariację na temat utworu “The Wasteland” z repertuaru pewnego, słynnego Szweda.
Paranoia Inducta wypada zdecydowanie barwniej i ciekawiej; A. A. Destroyer oparł swoje kompozycje na ludowych pieśniach i melodiach, napiszę bałkańskich (za wytwórnią), bo nie wiem czy pochodzą one z konkretnego kraju. Opatrzone są te pieśni różnymi brzmieniami perkusyjnymi, spięciami i trzaskami, zagłuszającymi zawodzenia i śpiewy, ale mimo tych różnorakich zniekształceń i zabrudzeń, doskonale współbrzmią ze sobą obydwa składniki.

Owocem jest ciekawa eskpada w bardzo egzotyczne rejony dźwiękowe. To na pewno największy atut tej płyty. Chyba w ogóle nie słyszałem muzyki inspirowanej kulturą (zwłaszcza dźwiękową) Półwyspu Bałkańskiego. Atrakcyjny jest też kontrast między utworami obydwu wykonawców – bardzo cichymi, typowo ambientowymi Storm of Capricorn (z wyjątkiem zamykającego wydawnictwo), a wypełnionymi melodiami i śpiewami, a przez to bardziej żywymi, dynamiczniejszymi, Paranoii Inducty. Pomimo wyciszających i dźwiękowo neutralnych utworów Francuzów, “Jama” ma raczej charakter dosyć smutnej, refleksyjnej płyty, zwłaszcza dzięki tym etnicznym pieśniom, które przynajmniej w moim odczuciu, roztaczają taką aurę.
Na koniec dodam tylko, że gdybym mógł coś zmienić na tej płycie, to zdecydowanie odwróciłbym proporcję między utworami Polaka, a tymi autorstwa Storm of Capricorn, bo utwory tego pierwszego są na prawdę ciekawe.

Lista utworów:
1. Storm of Capricorn: Jama - Like the lights of Zion [5:15]
2. Paranoia Inducta: Recollections [5:40]
3. Storm of Capricorn: Jama - And through the wire [4:58]
4. Paranoia Inducta: Scars [9:41]
5. Storm of Capricorn: Jama - Devoid of any shade [6:32]
6. Paranoia Inducta: Wounds [6:04]
7. Storm of Capricorn: Jama - Only oaths and bawdy yells [4:27]

www.stormofcapricorn.com
www.paranoia-inducta.com
www.beastofprey.com

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.jama.jpeg
 Description:
 Filesize:  98.13 KB
 Viewed:  333 Time(s)

jama.jpeg


Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Storm of Capricorn / Paranoia Inducta - Jama (2006)

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group