FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups  <strong>Gallery</strong>Gallery  RegisterRegister   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
INDEX PAGE

Poszukujemy osób, które jeśli mają ku temu ochotę zajęły się publicystyką, recenzjami płyt muzycznych, korektą stylistyczną tekstów, redagowaniem biografii zespołów, newsami oraz wszystkim tym, co wam przyjdzie do głowy, a uważacie, iż powinno znaleźć swoje miejsce na portalu. kontakt: admin@darknation.eu
Ostatnio na forum
1. Forum zdechło?
04-02-18, 04:25 - Piottr
3. Ambient Collage #8
30-11-16, 02:06 - yy28
4. Ambient Collage #7
29-05-16, 21:05 - yy28
5. Mgla (The Mist)
04-05-16, 15:00 - Vexatus
6. Achaja
04-05-16, 14:54 - Vexatus
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Tor Lundvall - Empty City (2006)
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Beastcraft


Offline 



Joined: 18 Nov 2009
Posts: 22

PostPosted: 12-12-2009, 15:24    Post subject: Tor Lundvall - Empty City (2006) Quote selected Reply with quote

Tor Lundvall "Empty City"
Wydawca: Strange Fortune
Numer katalogowy: SF3
Rok wydania: 2006
Nośnik: CD (digipack)

To moja pierwsza konfrontacja z pracami tego artysty (malarza i muzyka), więc nie umiem powiedzieć czym się “Empty City” różni od poprzednich dzieł (z zebranych informacji w sieci, wiem tylko, że zrezygnował na poniżej recenzowanej płycie ze śpiewania). Jestem za to, po tej pierwszej konfrontacji, przekonany, że na tej płycie moja “znajomość” z tym panem się nie skończy i jak najszybciej to będzie możliwe chciałbym poznam resztę jego dzieł.

Tor Lundvall dla określenia dźwięków zawartych na “Empty City” posłużył się terminem: “ghost ambient”. Niedawno recenzowany przeze mnie Rapoon “From Shadows Sleep” zasłużył na podobne, choć moje własne i polskojęzyczne określenia. I jest między tymi dwoma płyta sporo podobieństw. W przeciwieństwie do ostatniej płyty Storeya, “Empty City” jest bardziej instrumentalna, a ambientowe tekstury nie są tak gęste i mgliste. Muzyka jest bardzo kameralna. W każdym utworze porozrzucane są różne motywy: a to samotne, ciche zawodzenia trąbki, a to miarowo dudniący kontrabas i powolne metrum wybijane na perkusji albo pojedyncze dźwięki pianina; a wszystkie te melodie pozatapiane są w chłodnych, rezonujących tłach. Lekko jazzowy feeling i klimat odciętego w zimę od świata miasta. Do tego jeszcze powplatane gdzieniegdzie monosylabiczne nucenia Lundvalla i recepta na wielką płytę gotowa.
Jak sam autor wyznał, impulsem do stworzenia tej płyty, były podróże pociągiem z New Jersey do Waszyngtonu i wrażenia jakie na nim wywarły puste, wyludnione przemysłowe miejsca widziane na rubieżach tych miast. W wizualizacji świata skonstruowanego na “Empty City” pomocne są pastelowe rysunki artysty zdobiące digipack. Kreślone lekko naiwnie, z dziecięcą prostotą i silnie kontrastowaną barwą, przedstawiają utrwalone obrazy ze wspomnianych nocnych wojaży.

I na koniec jeszcze jedna pochwała. O ile ostatnia płyta Rapoon była dziełem zbyt obszernym czasowo jak na moją percepcję (pomimo dużego kunsztu i ciekawych pomysłów), o tyle “Empty City” - płyta mozaika, składająca się z krótkich i różnorodnych miniaturek dźwiękowych - jako że znacznie krótsza i bardziej urozmaicona, a przez to nie tak wymagająca, jest płytą doskonałą, bez wad. Z albumów które wyszły w tym roku, tylko dzieło H.E.R.R. “Vondel's Lucifer – First Movement” jest równie kapitalne. Dwoma słowami: Chapeau bas!

Lista utworów:
1. Scrap Yard [3:56]
2. Platform #3 [3:12]
3. Running Late [3:10]
4. Night Work [2:30]
5. Early Hours [3:53]
6. Grey Water [4:05]
7. Buildings and Rain [2:58]
8. Wires [3:02]
9. Empty City [2:59]
10. Open Window [3:51]
11. 2:00 AM [3:26]
12. Clearing Sky [2:55]

www.torlundvall.com

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.



tor.jpeg
 Description:
 Filesize:  32.95 KB
 Viewed:  482 Time(s)

tor.jpeg


Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Forum Index » Odnośnie Portalu » Recenzje » Tor Lundvall - Empty City (2006)

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group