Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9814
Rozpoczętych wątków : 6159
Odpowiedzi : 24039
Wspieramy

Gothycka Mucha :: postWalentynki - 15.02.2009, Łódź

Po raz pierwszy z ideą grania nowoczesnej muzyki do starych niemych filmów spotkałem się podczas seansu "Mocnego Człowieka" - polskiego niemego filmu z 1929 roku powstałego na motywach powieści Stanisława Przybyszewskiego. Muzykę do niego skomponowało Super Trio w składzie Maciej Maleńczuk (Pudelsi, Homo Twist), Robert Tuta (Agressiva 69, NOT, 1984) i Jakub Rutkowski (Homo Twist, Pulsaurus). Efekt końcowy okazał się nadspodziewanie dobry - nowoczesna, elektroniczna muzyka, oparta w głównej mierze na samplingu i loopach wniosła do filmu niepokojący, sugestywny klimat, dopełniając go i doskonale się w niego wpasowując. Toteż gdy usłyszałem, że 15 lutego w klubie Wytwórnia nadarzy się podobna okazja, nie mogłem jej przepuścić.

Tym razem zamiast jednego konkretnego filmu otrzymaliśmy pod hasłem "postwalentynek" zbiór krótkich niemych filmów erotycznych pochodzących z lat 1906-11, wyprodukowanych przez austriacką wytwórnię Saturn. Podkład muzyczny zaś stworzyć miał zespół NOT.

Frekwencja przeszła moje najśmielsze oczekiwania - sala była pełna, a organizatorzy musieli dostawiać krzesła. Niestety, spowodowało to, że część widzów nie miała właściwych warunków do oglądania, bo obraz zasłaniały im osoby stojące przy barze. Tutaj krótka refleksja - czy naprawdę tak ciężko jest wytrzymać niecałą godzinę bez wypicia dwóch kufli piwa, 3 kaw i zjedzenia paczki snacków? Wielu osobom najwidoczniej pomylił się seans z wypadem na pogaduchy do pubu z przyjaciółmi.

NOT zaproponował krótkie utwory do każdego z kilkunastu zaprezentowanych filmów. Większa część z nich była premierowa, część zaś była luźnymi repryzami znanych utworów zespołu. Większość obywała się bez śpiewu, w części dało się usłyszeć melorecytację, a niewielka ilość posiadała niewielki, najczęściej ograniczony do tytułu aktualnie wyświetlanego filmu tekst. Spośród wszystkich piosenek, które dane nam było usłyszeć mi najbardziej w pamięci utkwiła ta dopasowana do obrazu Die Macht der Hipnose - oparta na rzeczywiście hipnotycznym rytmie, z powtarzanym wciąż i wciąż tytułem filmu robiła niesamowite wrażenie.

Kiedy pokaz filmów dobiegł końca, nastąpiła krótka przerwa, po której NOT miał zagrać krótki koncert. Na sali nieco się uluźniło, rozluźniła się też nieco atmosfera - stała się mniej oficjalna, a bardziej towarzyska. Sam koncert był bardzo specyficzny - panowie (szczególnie Robert Tuta) byli bardzo gadatliwi, skorzy do żartów i przekomarzań z publicznością. Zaprezentowane piosenki również były bardziej "na luzie" - czasem przynosiło to fajny efekt, a czasem... nie bardzo (To taka gra). Mimo to część koncertową wspominam dobrze, jak fajną odskocznię od codzienności.

Bardzo podobał mi się ten wieczór. Było widać, że zespół czuje to, co robi, że nie jest to tylko takie sobie pogrywanie, ale solidna taperska robota, nie pozwalająca muzykom wyjść na pierwszy plan, ale przecież dająca się wykazać doskonałym rzemiosłem i artystycznym uchem pozwalającym na bezbłędne wpasowanie się w klimat wyświetlanego obrazu. Mam wrażenie, że zaprezentowana muzyka doskonale broniłaby się też sama - płyta z nią mogłaby być ciekawą pozycją w dyskografii zespołu. Mam nadzieję, że tego typu imprezy będą się w Wytwórni pojawiać częściej.

Komentarzy: 0 26.02.09 - 02:26

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture