Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9790
Rozpoczętych wątków : 6158
Odpowiedzi : 24038
Wspieramy

Anonymous :: Agonised By Love - All of White Horizons (2004)

To pierwszy, debiutancki album białostockiego duetu Rafał Tomaszczuk (wokal) i Mariusz Gryciuk (instrumenty klawiszowe). W odróżnieniu od EP-ki „Blindness”, gdzie zabrakło studyjnego dopracowania całości, płyta „All of White Horizons” przyciąga uwagę profesjonalizmem i zacnymi wzorcami. I choć sama grupa utożsamia się z poczynaniami takich zespołów jak „Diorama” czy „Deine Lakaien”, słuchaczom nasuwa się bardziej oczywiste skojarzenie z twórczością „Diary of Dreams”. Zwłaszcza jeśli chodzi o podobieństwo do konkretnych albumów „D.O.D.”, np. „Bird Without Wings”, gdzie rozbudowane kompozycje nasycone są elektronicznymi smaczkami czy też do „Psychoma?”, gdzie wokal łagodnieje i z demonicznego staje się liryczny.

Podobnie jest z „Agonised By Love” : nie dość, że głos wokalisty do złudzenia przypomina manierę śpiewania Adriana Hates’a to jeszcze podlega ciągłej zmianie; od gotyckich okrzyków po poetyckie mruczenie.

Album „ABL” przypomina również dokonania formacji „Clan of Xymox” wywodzącej się z kultowej wytwórni 4AD. I tu także nasuwa się skojarzenie z konkretnymi płytami Clanów; najsilniejsze z albumem „Farewell”, gdzie podobnie jak na „All of White Horizons” nie brak świetnych tanecznych produkcji. I tak clanowski „Courageous” czy „There Is No Tomorrow” może się śmiało równać z agonised’owskim beatowym „My Sweet November”, albo na odwrót. I choć to być może zbyt duże porównanie, to skojarzenia są naprawdę oczywiste. A tak w ogóle to gdyby nie jeden i ten sam wokal utwór „My Sweet November” można by przypisać jakiejś kapeli specjalizującej się w generowaniu electro-beatów, a nie gotyku.

„Agonised By Love” zgrabnie lawiruje pomiędzy dark wave (God’s Bow), new romatic (New Order), synthpop’em (De/vision) czy dark electro. Oprócz muzyki stricte gotyckiej („Silent War”) znajduje się tu sporo plastikowych smyczków („Little Ghost”), płacz dziecka („More Love-More Suffer”), melorecytacje („Just Perfect Sin”; „All of White Horizons”). Muzyczna różnorodność sprawia, że płyta ta nie jest elektroniczną papką, którą po szybkim przesłuchaniu (czytaj: strawieniuJ) wyrzuca się do kosza. Album „All of White Horizons” udowadnia, że synthpop’owa, sztuczna muzyka może zawierać głębsze emocje („Just Perfect Sin”), i może posiadać inteligentne teksty („Soul’s Humility”). Całe 11-cie utworów zawartych na krążku zostało wzbogacone trzema interesującymi remiksami.

Płyta została wydana nakładem belgijskiej wytwórni „Alfa Matrix” (Świat) i własnym sumptem przez team Alchera Visions (Europa Wschodnia). A zespół znany jest z kilkuletniej działalności i koncertów organizowanych pod hasłem „Alchera Visions” w Warszawie (Klub Dziennikarza) i Białymstoku (Fabryka) oraz „Temple of Goths” w Gdańsku (Forty).

„Agonised By Love” zawiesza sobie tym albumem poprzeczkę dość wysoko. Nutka melancholii rodem z clanowskich klawiszy i electro-yczna szybkość i wyeksponowanie wpływają na sukces tego krążka.
Na uwagę zasługują ponadto w pełni anglojęzyczne teksty autorstwa Rafała Tomaszczuka oraz pięknie zaprojektowane i utrzymane w tonacji gotyckiej okładka wraz z książeczką Jarosława Kubickiego (projekty okładek m. in. dla formacji „Closterkeller”)zawierająca te teksty. Umiejętność pisania i interpretacji utworów w języku Unii Europejskiej to nie lada umiejętność, którą wokalista „ABL” posiadł.

„All of White Horizons” zasługuje na gruntowne i uważne przesłuchanie, ponieważ nie nudzi, nie męczy, nie przygniata swoją mrocznością, ale przyciąga i intryguje. Słychać, że panowie z „ABL” poszukują jeszcze własnej ścieżki niemniej wnoszą swoją młodzieńczą energię, dzięki czemu płyty słucha się z wielką przyjemnością od początku do końca i nawet można się w niej rozsmakować. Przy tej płycie warto zatrzymać się na dłużej, ponieważ nadaje się zarówno na gotyckie party („Silent War Mix) jak i do nucenia w domu („Closed Behind You”),nie jest monotonna, a całość układa się w spójny i przemyślany projekt.

Tylko dlaczego „After Dark” trwa tak krótko i dlaczego w „Just Perfect Sin” nie ma chórków w tle?


Lista utworów:
1. After Dark (She Came)
2. Silent War
3. MY Sweet November
4. More Love-More Suffer
5. Frozen in Me
6. Little Ghost
7. Just Perfect Sin
8. Cover MY World
9. Soul’s Humility
10. Close Behind You
11. All of White Horizons
12. Silent War (Rotersand Mix)
13. My Sweet November (Neikka RPM Mix)
14. Frozen in Me (Hungry Lucy Mix)

Kontakt z zespołem:
http://www.agonisedbylove.art.pl
http://www.myspace.com/agonisedbylove
info@agonisedbylove.art.pl

Komentarzy: 0 07.01.05 - 23:52

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture