Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9649
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Myst :: The Vision Bleak - The Deathship Has A New Captain (2004)

”Ladies and Gentleman, the portals of darkness are open and the dead hunt over the earth... here comes... The Vision Bleak!

Czy mówią Wam coś nazwiska Bela Lugosi, Boris Karloff, Klaus Kinsky? Jestem niemal pewien, że tak bo inaczej by Was tutaj nie było. Ich niezapomniane kreacje wywarły niebywały wpływ na współczesne kino grozy. Zresztą oglądając te stare, czarno-białe horrory czasem odnoszę wrażenie, że mają o wiele lepszy klimat niż te dzisiejsze. A jeśli i Wam się podobały, jeśli macie do nich sentyment, to na pewno z dziką rozkoszą zapoznacie się z The Vision Bleak i ich dziełem The Deathship has a New Captain.

Najpierw mój wzrok przykuła okładka. Utrzymana w tonacji sepii i tak spreparowana, jakby była podniszczona zębem czasu. Spoglądają z niej dwie twarze… tak średnio przypominające żywych. Panowie w surdutach z początku ubiegłego wieku gapią się świdrującym wzrokiem. Nie powiem, poczułem lekki dreszczyk, ale i niepohamowaną ciekawość. Szybko więc płytka do odtwarzacza i… o cholera… spodziewałem się wielu rzeczy, ale nie czegoś takiego! Ja wiem, że to może bardzo sugestywna okładka The Deathship has a New Captain, jak również wygląd strony internetowej jak i samych sprawców tego dzieła, ale muzyka zawarta na tym krążku powaliła mnie na kolana! Od razu chcę zaznaczyć, że to nic odkrywczego. Panowie jadą po sprawdzonych rejonach, obadanych przez takich poprzedników jak The 69 Eyes, Rammstein czy Gothminister. Ale jest coś, co wyróżnia ten zespół spośród wszystkich innych – to bez wątpienia pomysł na muzykę. Tak! Zrobili to w sposób genialny! Ciężkie riffy, oszczędne solówki i wysmaczone klawisze wspomagane są przez niesamowitą atmosferę, którą wprowadza narrator pojawiający się czasem podczas trwania całej płyty, dźwięki rodem ze ścieżek dźwiękowych do horrorów z lat 30 XX wieku, oraz przewijający się w tle męski i żeński operowy wokal, który nadaje całości odrealnionych kształtów. Kompozycje są proste jak konstrukcja wideł, ale w tej prostocie zawarty jest geniusz! Jakże niewielu ludzi potrafi zrobić coś z niczego. Podczas gdy inne zespoły pogrążyły się w marazmie, nudzie, wtórności i tandetnej komercji, muzyka The Vision Bleak broni się znakomicie sama. I to jest coś, czego mogą pozazdrościć Niemcom niemal wszyscy wielcy tego świata. Muzyka tajemnicza, mroczna i zarazem ostra jak tabasco. To muzyka, która oddziałuje na wyobraźnię, pobudza zmysły, straszy, czaruje ale i w niesamowity sposób bawi. Tylko, że bawić będzie jedynie ludzi wrażliwych, kochających piękno, sztukę i takie tam; lecz przede wszystkim będzie wspaniałą gratką dla każdego, kto lubi się bać.

Dodatkowym atutem tego albumu jest jego produkcja. Jest potężna! Gitary miażdżą, perkusja rozrywa, bas wprawia nasze wnętrzności w niezwykły taniec. No i oczywiście wokal (czy ja gdzieś nie pisałem już, że to mój konik?), tutaj jest bardzo dobrze, jest dokładnie taki jak być powinien – czysty, silny, niski, pewny. Bez żadnego niepotrzebnego zapiewania, pseudoartystycznego wycia i sztucznie pobudzanego vibrato; czysto, rześko i do przodu! Polecam zwłaszcza ostatni utwór – Deathship Symphony – gdzie wokal mamy wszelaki: operowy, rockowy, gotycki a nawet blackmetalowy screaming!

The Deathship has a New Captain to album wielki. Stał się dla mnie bez wątpienia objawieniem i z utęsknieniem czekam na kolejny. I chociaż panowie bardzo wysoko postawili sobie poprzeczkę mam nadzieję, że bez trudu ją przeskoczą.

His breath fills the night,
the shadow arose!
No one by my side
No place to hide,
No road to flee,
the seed of the night,
sent from the sea...


Ocena 9/10

Komentarzy: 0 06.03.05 - 04:23

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture