Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9655
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Rucok-San :: Nightwish - Once (2004)

Każdy ten zespół chyba zna i raczej nie widzę żadnego sensu aby go wam po raz setny przedstawiać. Nightwish, bo tak się owa kapela nazywa, niedawno promował swój najnowszy krążek Once i tak sie złożyło, że go mam i postanowiłem przelać troche refleksji na "wirtualny papier". O tymże krążku już głośno się mówiło w maju. Zespół zdążył wydać w tym konkretnym miesiącu jeszcze singiel oraz Promo CD reklamując go. Mało tego, 31 maja na Stadionie Chorzowskim odbył się koncert Metalliki. Wielkie przedsiemwzięcie, spora liczba 'klimatycznych' ludzi, bodajże 60 tys. metali wliczając w to mnie. Gra sobie Slipknot a tu ni stąd ni z owąd lata aeroplan z wielką reklamą gloszącą: "NOWY ALBUM NIGTHWISH - ONCE JUŻ DZIŚ PREMIERA". Jak tu się nie dziwić tak wielkiej kampani reklamowej. Na domiar tego sądzę, iż ta forma musiała trafić do większości a przynajmniej do większej części ludzi. Po tak "słodkim" chwaleniu, postanowiłem sam się w owy release zaopatrzyć.

Jak większość z was wie Nightwish balansuje na granicy gotyku, folku, power i heavy metalu. Przez wielu taki mix uważany jest za kiczowaty, tandetny i beznadziejny. Mimo wszystko ta pozorna układanka w tym przypadku urasta do sztuki. Jak do tej pory kapeli najlepiej to się udało w ich drugim niebanalnym krążku Oceonborn. Przyglądając się najnowszemu krążkowi pod kątem poprzednich, to nic on specjalnie nowego nie wnosi. Nadal usłyszymy chórki kobiece w tle, w połączeniu z szybkimi gitarami, a do tego jakże wysublimowane dżwięki klawiszy. Całość dopełnia przepiękny wokal Tarji Turunen. Finowie powinni być dumni, że maja kobietę o nieprzeciętnej figurze i fenomenalnym sopranie. Sama muzyka jest jak najbardziej wyszukanym połączeniem muzyki klasycznej z szybkim "szarpaniem strun", w zespoleniu z występującym - chodź z rzadka - growlem wychodzi formacji doskonale. Co do utworów, na płytce znajduje się ich aż 11. W dodatku są to te same piosenki co na Promo CD, z tym że już bez tego strasznie denerwującego komentarza "This is a <here title> of a new album called Once". Dopiero teraz moża czuć piękno i siłę jaka drzemie w najnowszym wydaniu Nightwish'a. Na temat utworów mógłbym osobny temat napisać, ale nie o to przecież chodzi. Powiem tylko że urzekają, szczególnie dwa utwory. Pierwszy zatytułowany Nemo - nasuwa się pytanie czy to nie aby spóźniona promocja bajki "Where is Nemo?" - bardzo dobry utwór, szybki konkretny dokładnie taki jaki powinien być. Drugi to "Creek Mary´s Blood" zachaczający o indiańskie wydźwięki, balansujący na krawędzi bólu i ukojenia, pozorny spokój jednak w dość systematycznym tempie przeistacza się w mocne granie na gitarze z dodatkiem "indianskiego smaczku".

Dochodząc do sedna Finowie pokazali na co ich stać, a także powrócili do swoich korzeni, bo po dwóch ostatnich płytach nie mógł bym tak dobrego słowa o nich powiedzieć. Album Once jest bardzo przejrzysty, jednocześnie bardzo czytelny i selektywny. W tej płycie nie ma poprostu niczego, co mógłbym zarzucić od momentu kręcenia się w moim już wysłużonym czytniku po ostatnie sekundy. Drapieżność czy nostalgia, miłość czy zdrada, wielka niewiadoma która swym majestatem urzeka, a przynajmniej mnie urzekła. Finalizująć mą wypowiedź, pozycję tą polecam każdemu, bez wyjątków i dalej idę się poddawać dźwiękom kojącym mą bestialską naturę...

8/10

Komentarzy: 19 06.06.04 - 18:44

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture