Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9655
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Myst :: Pain - Dancing with the Dead (2005)

Muszę powiedzieć, że ten album wprawił mnie w osłupienie. Kilka tygodni temu na imprezie kumpel zapytał się mnie, czy słyszałem już najnowszy album Pain. Ja zrobiłem wielkie oczy i odpowiedziałem mu, że nie przypuszczałem iż Tagtgren jeszcze żyje nie mówiąc już o nagraniu kolejnej płyty pod szyldem Pain. Tak więc kumpel powiedział coś w stylu, że chyba pod lodem przeleżałem jakiś czas, skoro takie głupoty gadam i żebym czym prędzej zapoznał się z tym krążkiem. No to się zapoznałem.

Z Pain, przyznaję się bez bicia, po raz pierwszy miałem styczność 1996 roku, kiedy to wyszedł debiutancki krążek Szwedów zatytułowany po prostu Pain. Jak łatwo policzyć od tamtego wydarzenia minęło 9 lat. To kawałek czasu jest. Jak się okazało po nim były jeszcze dwa długograje, a album o którym opowiem dzisiaj jest czwartym studyjnym krążkiem Petera Tagtgrena i spółki. Dancing With The Dead – taki nosi tytuł to najnowsze dzieło Szwedów. Zacząłem słuchać tego z pewnymi obawami, ale wkrótce zostały one rozwiane. Peter postawił widocznie na raz już sprawdzoną kartę i nie zawiódł, przynajmniej mnie. Nadal jest to ten sam Pain, który poznałem w 1996 roku. To znaczy uległ metamorfozie, poszedł do przodu, ale gdy słucham tego sprzed lat i tego teraz to nie mam żadnej wątpliwości co do tego czego słucham. Tak więc otrzymujemy siarczyste metalowe granie w nieco mechanicznym, monotonnym stylu. Peterowi nigdzie się nie spieszy, toteż kompozycje utrzymane są w umiarkowanych tempach, mają zwartą konstrukcję, łatwo wpadające w ucho melodie no i świetnie wplecione elementy elektroniki, co nie jest zupełnie nowym elementem w Pain. Tak więc do pozytywnej metalowej młócki dodane zostały piękne partie pianina i innych klawiszowych dźwięków, ze smyczkami na czele, no i miejscami żywy garkowy zastąpiony został automatem. I, cholera, ciężko wyczuć te momenty, tak świetnie jest to zrobione. Zresztą Peter chyba od zawsze pracował w studio nagrań (niektórzy podejrzewają, że nawet urodził się w swoim Abyss Studio, a poczęty został na stole mikserskim), i zna się jak mało kto na swojej robocie. Poza tym wokalistą też jest niezgorszym a rzekłbym nawet, że z upływem lat coraz lepszym. Jego głos jest melodyjny i mocny, i bardzo przyjemnie się go słucha, zwłaszcza w mocniejszych partiach, gdzie pokazuje on całą skalę swoich możliwości wokalnych. Zresztą kompozytorem tez jest przednim. W ogóle to człowiek wielu talentów, co doskonale słychać na tym albumie.

Tak więc Dancing With The Death bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i jestem pełen nadziei, że jeszcze Tagtgren i spółka zaskoczą mnie w ten sposób nie raz. Płyta mocna, rześka i z charakterem. To jest chyba metal przyszłości, przynajmniej tak mnie się wydaje, bo i Samael skłania się ostatnio ku zbliżonemu stylowi, podobnie jak Soulfly czyni to od jakiegoś czasu. Oczywiście te trzy zespoły nadają na innych falach i jeszcze długo tak pozostanie, o ile nie na zawsze, jednak mają jakiś wspólny mianownik i zbliżone pomysły na muzykę, a to może o czymś świadczyć. Tak czy siak nowa płyta szwedzkiego Pain jest naprawdę wartym uwagi kawałkiem solidnego metalu przybranego nieco odrobinką elektronicznych wstążeczek. Polecam każdemu, naprawdę warto!

Ocena 7+/10

Komentarzy: 1 07.04.05 - 07:50

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture