Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9677
Rozpoczętych wątków : 6149
Odpowiedzi : 24029
Wspieramy

Centurion :: Kaviar Kavalier - Studio Y (2002)

Kolejny, praktycznie nieznany zespół, który mam okazję recenzować. Jak się okazuje, czeska scena gotycka to nie tylko XIII Stoleti, chociaż Kaviar Kavalier miesza o wiele więcej styli w swojej muzyce niż ich osławieni rodacy, bowiem znajdziemy tutaj i metalową dynamikę i syntetyczną elektronikę, zaś zakręcone wokale, przypominające momentami do złudzenia te z Dornenreich, budują nawiedzony, przesiąknięty bezpruderyjną erotyką, gotycki nastrój. Na dodatek warstwę wokalną wzbogacono gdzieniegdzie o żeńskie chóry i odgłosy mające imitować tzw. "momenty intymne". Poza tym są jeszcze inne dziwne odgłosy. W przeciwieństwie do XIII Stoleti, poza refrenami (vide utwór pt:"Julia") Kaviar Kavalier nie spiewają w swoim ojczystym języku. Czynią to zaś w języku naszych zachodnich sąsiadów i myśle, że jest to dobry pomysł w tym przypadku, gdyż ten charakterystyczny niemiecki akcent sprawia, że dzięki wokalom kompozycje wydają sie jeszcze bardziej pokręcone.

"Studio Y" jest drugą dużą płytą zespołu, pierwszej zatytułowanej "Klinik" nie dane mi było niestety usłyszeć. O samym zespole nie wiem niestety zbyt wiele. Z wiadomości które udało mi się zdobyć wynika, że Kaviar Kavalier jest nowym zespołem Tomasa "Necrococka" Kohouta znanego wcześniej jako gitarzystę Master´s Hammer. Przyznam się, że nie znam twórczości Master's Hammer, więc nie mogę napisać porównania tego co tworzył w tamtym zespole Tomas, do tego co tworzy teraz.

Wracając do wspomianej na początku "bezpruderyjnej erotyki" to jak czytamy w reklamówce albumu na stronie wydawcy - Obscene Records: "Fetish, clinic, rubber, caviar, chloroform - welcome to the world of Kaviar Kavalier. [...] This diuretic perverse album is again full of obscenity and lust. Certain eerie nocturnal atmosphere is glowing out of seven brand-new tracks full of captivating, sweetly hurting, and dense harmonies.". No i co by nie powiedzieć, opis może trochę na pierwszy rzut oka przesadzony w miarę słuchania zaczyna się wydawać zupełnie trafiony.

Muzycznie poza wspomianym wcześniej Dornenreich znalazłem tutaj jeszcze podobieństwa do ostatniej płyty The Kovenant - "S.E.T.I.", głownie ze względu na swobodę z jaką muzyka wydobywa się z głośników, zwłaszcza wokale, czasami brzmiące wręcz banalnie, albo niedbale. Od czasu do czasu mam też wrażenie, że w muzykę Kaviar Kavalier wdaje się chaos, gdyż im bliżej końca płyty, tym ciężej i trudno się czasami połapać w kompozycjach. Początek zaś dużo luźniejszy, bardziej melodyjny, zakręcony i wpadający w ucho. No nic, jeśli lubicie wspomniane powyżej zespoły i pokręconą melodyjną muzykę to sięgnijcie po "Studio Y".

6/10

Komentarzy: 0 17.04.04 - 00:22

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture