Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9649
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Gothycka Mucha :: Kyrah - Demo 2005/2006 (2006)

Za każdym razem, kiedy przychodzi mi recenzować dokonania polskich debiutantów, czynię to z ciekawością i dużym zapałem. Od początku kibicuję kilku dawniej podziemnym, a teraz już całkiem "nadziemnym" zespołom takim jak Deathcamp Project czy Agonised by Love i wciąż szukam kolejnych równie dobrych i markowych.

Na ślad zespołu Kyrah wpadłem śledząc najzupełniej banalny wątek typu "czego teraz słuchasz?" i zostałem zaciekawiony wpisem znajomej z tamtego forum na ich temat. Czym prędzej więc udałem się do źródła wiedzy wszelakiej (czyt. google.pl - to nie jest link sponsorowany :P) i znalazłem ich stronę, na której zespół umiescił swój pierwszy studyjny materiał, nazwany dość prozaicznie "Demo 2005/2006". Zassałem go i oto moje refleksje i spostrzeżenia.

Po pierwsze i najważniejsze: w zespole drzemie ogromny potencjał. Tworzą go bardzo utalentowani i biegli warsztatowo instrumentaliści (szczególną uwagę zwraca sekcja rytmiczna tworzona przez (byłego już) basistę Jarka Landmana i perkusistę Grzegorza Stępka) oraz obdarzona potężnym, niemal operowym głosem Ania Kotula. Na wielki plus należy zapisać jej bardzo pewne prowadzenie linii wokalnych, niejednokrotnie zwielokrotnionych w chórki, zawsze bez cienia fałszu.

Po drugie: niestety, zespół wciąż nie ma swojego stylu - muzycznie jest tu mnóstwo starego Batalionu D'Amour (jeszcze z Anną Zachar na wokalu), do którego również nawiązuje często i pani wokalistka (np Anioł czy Ogród), nie mogąc się zdecydować, czy ma naśladować wspomnianą już Annę Zachar czy może też Anję Orthodox, której maniera wokalna nadaje tonu pozostałym trzem kompozycjom z płyty (w szczególności kompozycji Krzyk - gdybym nie wiedział, zacząłbym szukać jakiegoś side projektu Anji). Do tego pojawia się też w Kluczu frazowanie a'la Maja Konarska - ufff...

Po trzecie: teksty. Cóż, nie są najmocniejszą stroną zespołu, będąc raczej odbiciem polskiej gotycko-mrocznej sztampy. Wyróżnia się na plus dotykający mitu o Ikarze Anioł, ale niestety, kojarzy się bardzo mocno z... Papierowymi Skrzydłami Myslovitz! Wiem, że to bardzo daleka parafia, ale temat ten sam i ujęcie bardzo podobne...

Po czwarte wreszcie: materiał jest bardzo dobrze wyprodukowany, choć czasem perkusja trąci lekką tekturą (vide Ogród). Tym niemniej już dawno nie słyszałem tak dobrze wyprodukowanego polskiego debiutu - wiele zespołów z daleko dłuższym stażem powinno się marszczyć ze wstydu.

Reasumując - w zespole drzemie bardzo wielki potencjał, ale czy dadzą radę wypracować własny niepowtarzalny styl, aby nie powielić smutnego losu dziesiątek klonów Closterkellera? Ja mam nadzieję że tak, czego sobie, zespołowi, jak i Wam bardzo życzę. Mocne 6 z plusem na zachętę.

Ps - w dziale "muzyka" na oficjalnej stronie zespołu można znaleść także utwór Ocean,pasujący klimatem do recenzowanego materiału i piosenkę Krople Rosy, która choć brzmiąca jak zagioniona siostra piosenek z Batalionowego 55 minutes of love jest bardzo miłym uzupełnieniem i nastawiła mnie pozytywnie na resztę wieczoru.

OCENA: 6,5/10

Utwory:

1. Anioł
2. Klucz
3. Ogród
4. Krzyk
5. Wszystko zgaśnie

Ponadto:
Ocean
Krople rosy

Skład: "Anaia" Ania Kotula - voc, "Luke" Łukasz Sowa - g, "Occid" Maciej Zeman - k, "Morph" Jarek Landman - b, Grzegorz Strzępek - dr


www.kyrah.pl
www.myspace.com/kyrahband

Komentarzy: 4 28.10.06 - 05:36

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture