Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9655
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Tomasz :: Kratong - The Bees of Psychic Province (2004)

Kratong – The Bees of Psychic Province
Wrotycz Records [WRT 001]
CD 2004

Kratong jest pierwszym wydawnictwem w katalogu poznańskiego labelu Wrotycz Records, za którym kryje się dwójka osób współtworzących znakomity magazyn Apostazja (Iwona i Szymon). Kratong jest natomiast pobocznym projektem gitarzysty Jhonny’ego pochodzącego ze świetnej neofolkowej grupy zza naszej wschodniej granicy – Romowe Rikoito. Nie będę ukrywał, że gdy dowiedziałem się kto wydał tą płytę i stworzył projekt Kratong, spodziewałem się muzyki na bardzo wysokim poziomie i nie zawiodłem się. Choć przyznaję, że ten album swą zawartością bardzo mnie zaskoczył.

Okładka i rodowód muzyczny wskazywały na to, że będzie to kolejny album neofolkowy i tak się on rozpoczyna. Pierwsze utwory to klasyczne neofolkowe piosenki, ze świetnymi partiami wokalnymi żeńskimi oraz męskimi, oparte na klasycznym standardowym w tym gatunku muzycznym instrumentarium. Kompozycje te przywodzą na myśl choćby takich artystów, jak Sol Invictus czy też Of The Wand And The Moon. Potem na płycie zaczynają się pojawiać dźwięki delikatnej elektroniki, które z czasem przeradzają się w sączący dark ambient, aż momentami do lekkiego rytmicznego electro. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że te przejście jest tak płynnie zrobione, że dopiero po kilkunastu minutach zauważyłem, że klimat na płycie mocno się zmienił. Najlepiej słychać to gdy włączymy sobie pierwszy i ostatni utwór, wydaje się wtedy, że ich autorami są zupełnie inni artyści. Mnie to połączenie przekonuje i bardzo się podoba. Zespół w obu konwencjach wyśmienicie sobie poradził i czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie.

Ciekaw jestem, w którą stronę Kratong podąży na kolejnej płycie. Czy będzie to płyta neofolkowa czy też wypełniona elektroniką, a może jednym i drugim? Wydaje mi się, że której muzycznej drogi by nie wybrał, to i tak bardzo dobrze sobie poradzi. Reasumując: „The Bees of Psychic Province” po prostu trzeba mieć i tyle. Fani tego typu dźwięków powinni być zachwyceni.

Lista utworów:
1.About dissonance and some sidereal dreams
2.Red River/Virginia
3.Fair Margareth and Sweet William
4.A Dream of the faded summer
5.TD Experience
6.Ode2Dee
7.An Outward spiral
8.Province
9.The Hypnotic Attraction (bonus)

Ocena:
9/10

Komentarzy: 0 11.03.07 - 02:44

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture