Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9649
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Tomasz :: Toroidh - European Trilogy (2006)

Toroidh - "European Trilogy"
3 x CD BOX 2006 [WOP33]

CD1 "Those Who Do Not Remember The Past Are Condemned To Repeat It"
CD2 "Europe Is Dead"
CD3 "Testament"

Tym razem moja ulubiona rodzima wytwórnia WOP wydała prawdziwie kolekcjonerskie reedycje trzech płyt norweskiego tworu Toroidh. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się Henrik Nordvargr Björkk, znany choćby z piekielnego zespołu MZ.412, czy też z Folkstorm jak i wielu innych pobocznych projektów. Jestem mile zaskoczony, że tak znana postać jak Nordvargr zdecydowała się na wydanie swoich płyt w młodym polskim labelu, co niewątpliwie świadczy o tym jak pozytywnie jest on postrzegany poza granicami naszego kraju. Głównym tematem tej trylogii jest wierne oddanie tragicznej atmosfery, która miała miejsce w czasie II wojny światowej. Musze przyznać, że autorowi bardzo dobrze się to udało, ale po kolei.

Pierwszy cd "Those Who Do Not Remember The Past Are Condemned To Repeat It" prezentuje się najsłabiej z całego zastawu, nie dlatego, że jest kiepski, lecz tylko przez to, że każdy kolejny krążek jest od niego lepszy. Rozpoczyna się on dziarską starą piosenką (skojarzenia choćby z Der Blutharsch są jak najbardziej na miejscu), później przez kolejne 8 utworów wszystko utrzymane jest w bardzo posępnym mroczmy klimacie, budowanym głównie za pomocą dark ambientowych dronów obowiązkowo zmieszanych z marszowymi rytmami, okrzykami i odgłosami wojny. Wszechobecna pustka i jakikolwiek brak oznak życia nie opuszczają nas do ostatnich sekund tej płyty.

"Europe Is Dead" rozpoczyna się podobnie jak pierwszy krążek, lecz jest płytą nieco bardziej zróżnicowaną. Również rządzą tutaj dźwięki mrocznego ambientu, obowiązkowo okraszonego samplami przemówień oraz starych pieśni. Niejaką nowością są tutaj utwory neo folkowe (przypominające kultowy Death In June) oraz szczątkowe industrialne odgłosy. Jest to ciekawa mieszanka stylów, na pewno czuć w tym wszystkim wpływy innych artystów z szeroko pojętej sceny postindustrialnej lecz Björkk zrobił to wszystko w swoim unikalnym stylu.

Ostatni krążek "Testament" prezentuje się najlepiej ze wszystkich. Jest to jak najbardziej kontynuacja dwóch poprzednich płyt, z tym wyjątkiem, iż jest ona najbardziej zróżnicowana. Sąsiadują tutaj obok siebie klasyczne neo folkowe piosenki, dronowe dark ambientowe pejzaże oraz potężne wojenne industrialne marszowe rytmy (tutaj kłania się Karjalan Sissit).

Warto dodać na koniec, że wszystkie płyty z tego boxu zostały opracowane na nowo i zremasterowane na potrzeby tego wydawnictwa. Oraz obowiązkowo opakowane w piękne, niespotykane pudełku. "European Trilogy" to świetny soundtrack tamtych ponurych i jakże strasznych chwil, które oby już nigdy nie miały miejsca w przyszłości. Czego sobie i Wam życzę.

Ocena:
8/10

Lista utworów:

CD I: "Those Who Do Not Remember The Past Are Condemned To Repeat It"

01. Never Again 1
02. Never Again 2
03. Never Again 3
04. Never Again 4
05. Never Again 5
06. Never Again 6
07. Never Again 7
08. Never Again 8
09. Never Again 9

CD II: "Europe Is Dead"

01. Europe Is Dead 1
02. Europe Is Dead 2
03. Europe Is Dead 3
04. Europe Is Dead 4
05. Europe Is Dead 5
06. Europe Is Dead 6
07. Europe Is Dead 7
08. Europe Is Dead 8

CD III: "Testament"

01. Introduktion
02. Testament I
03. Från Mörkret Stiga Vi
04. Testament II
05. Among Us
06. My Will
07. Liebste Klara
08. Testament III
09. Dr Weiskopf Lebt
10. Testament IIII

www.waroffice.org/
www.waroffice.darknation.eu/

Komentarzy: 0 29.04.07 - 20:34

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture