Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9651
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Tomasz :: V/A - ...where tattered clouds are standing (2008)

V/A - ...where tattered clouds are standing
The Eastern Front 013 <2CD 2008>

Zawsze z wielką uwagą wyczekuje na kolejne wydawnictwa The Eastern Front. Tym razem izraelski label przygotował składak w hołdzie dla islandzkiego malarza i rzeźbiarza Einara Jonssona. Sama idea i pomysł bardzo mi się spodobał, choć przyznam szczere że słabo znam dokonania Johssona. Sam koncept płyty przypomniał mi wspaniałą wrotyczową składankę na cześć Zdzisława Beksińskiego. Co spowodowało jeszcze większy apetyt na "...where tattered clouds are standing”.

Składanka wizualnie prezentuje się dosyć ładnie, rozkładana tekturka ze zdjęciami rzeźb oraz dwie pyty CD. Pierwsza "Grief" zawiera projekty z kręgu martial / neofolk / neoclassical i prezentuje się bardzo dobrze. Zaczyna Belborn, jego nazywana przeze mnie „harcerska” odmiana neo folku różnie trafiała w moje gusta. A tu niespodzianka, urokliwy fajny kawałek. Później również jest dobrze. Marcin Bachtiak i Jego Cold Fusion – fajna rytmika z wplecionym głosem operowym. Dalej Storm Of Capricorn – świetny majestatyczny neoklasyczo-wojenny utwór. Również nie zawiedli H.E.R.R. / Von Thronstahl tym razem w duecie i węgierska Cawatana. Właściwie niczym nie zaskoczyli, zrobili to co do nich należało, w stylu swoich najlepszych dokonań. Fajnie zaprezentowali się mniej znani artyści, neo folkowy rosyjski Larrnakh, Weihan oraz rodzimy Rukkanor z ładnym spokojnym wokalem Roberta Marciniaka. Dysk 1 zawiera również nagrania takich projektów jak Horologium (znów wpływy muzyki klasycznej), rosyjski Agnivolok (spokojny neo folk z wokalem pani Very), Zebaoth natomiast wprowadza słuchacza na wojenny tory. Jak to często bywa trudno by żaden z utworów znacząco nie odstawał od poziomu najlepszych to musze jednak przyznać ze wszyscy artyści zaprezentowali się z jak najlepszej strony.

Dysk dwa "Birth Of Psyche" to natomiast dźwięki z kręgu dark ambient / industrial / esotheric. Od razu zaznaczam że płyta poziomem odstaje nieco od „Grief”. Zaczyna rodzimy Artefactum z bardzo ładnym dark ambientem, warto zwrócić uwagę na projekt Melissy d'Erlette. Później mamy niczym nie wyrózniający się również polski projekt Hoarfrost z zapętlonym samplem gitary akustycznej, temat coraz bardziej popularny wśród dark ambientowców, choć musze przyznać że zauważyłem w Hoarfrost pewien progres. Słabo wypadli również: Kadaver feat. Refuse To Die, kończący płytę Object4 oraz Gandolfs Gedanken. Również nie podoba mi się rodzimy Bisclaveret, fajnie prezentuje się muzyka ale te zawodzenia kompletnie do nich nie pasują. Może by tak spróbować czasem z nich zrezygnować? Bo efekt jest raczej mizerny. Druga płytę swoją obecności zaszczycili również w mrocznym, posępnym utworze Wach, instrumentalny Gregorio Bardini i włoska rewelacja Rose Rovine E Amanti w spokojnej kompozycji w której role główną odgrywają skrzypce. Cała reszta nie wymienionych artystów niczym nie zaskoczyła utwierdzając w przekonaniu że pierwszy dysk przewyższa poziomem drugą płytę.

Choć "Birth Of Psyche" prezentuje się nieco słabiej to i tak wrażenia po ”...where tattered clouds are standing” są jak najbardziej pozytywne. Jest to udana składanka z kilkoma naprawdę znakomitymi kompozycjami. Kolejna dobra robota The Eastern Front. Składak limitowany do 1000 sztuk. Warto mieć go w swojej kolekcji!

Ocena:
7,5/10

www.theeasternfront.org

Komentarzy: 0 29.06.08 - 18:14

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture