Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Centurion :: Godkiller - Deliverance (2000)

Jeśli pamiętacie niezły, samaelowaty black metal z debiutu Godkiller "The End Of The World" i oczekujecie, że druga płyta tego projektu z Monako jest również utrzymana w tym klimacie, to śpieszę donieść, że jesteście w błędzie. Duke, bo to on tworzy całość muzyki Godkiller, postanowił przeobrazić ją w o wiele mroczniejszy twór, któremu ciężko nadać jakąś etykietkę. Oczywiście jest to duży plus już na wstępie. Generalnie owe przeobrażenie objawia się spadkiem tempa i odejściem od chrypliwych wokali na rzecz zawodzącego, smutnego śpiewu. Jest też o wiele bardziej elektrycznie i transowo w porównaniu z debiutem, czasem całość podchodzi nieco pod darkwave. Słychać tez posamaelowate pozostałości, głownie w postaci pasaży klawiszowo - perkusyjnych.

"Deliverance" jest albumem o stanowczo pesymistycznym wydźwięku. Już sama okładka, na której widzimy krew spływająca do otworu w zlewie może nastrajać niewesolo. I w rzeczywistości płyta przepełniona jest smutkiem i wszechobecną depresją, głownie za sprawą dołujących wokaliz. Muzyka doskonale im wtóruje czyniąc z albumu małe muzyczne dzieło muzyki depresyjno-klimatycznej. Zresztą popatrzcie na tytuły utworów: "When all Hope is Gone", "Dust to Dust", "I am a stranger in the earth", samotność, dekadencja, brak chociażby resztek nadziei... I takie właśnie są kompozycje na "Deliverance" - elektronicznie żałobne. Sama muzyka jest dosyć rozbudowana dzięki sprawnemu użyciu komputerowych bajerek i strasznie wciąga swoim klimatem i transowością utworów.

Nie sposób także nie napisać o warstwie tekstowej albumu, gdyż i tutaj Duke postanowił zaskoczyć słuchaczy. Poza lirykiem do bodajże ostatniego utworu, wszystkie go poprzedzające są pozlepiane z cytatów z Biblii. Między innymi możemy odnależć w nich fragmenty psalmów, czy też cytaty z Księgi Hioba, Izajasza czy Koheleta. Nie przypadkiem te najbardziej depresyjne w wymowie fragmenty o śmierci, która jest wybawieniem od cierpienia ludzkiego i o słabości i ułomności człowieka.

Płyta zawiera mała niespodziankę, która z początku bardzo mnie zaskoczyła - w końcówce utworu "When All Hope Is Gone" pojawia się fragment polskiej (!) pieśni żałobnej, którą możecie usłyszeć podczas pogrzebów ("Dobry Jezu, a nasz panie..."). Widocznie Duke uznał ją za dostatecznie dramatyczną i depresyjną by umieścić w swojej kompozycji, niezależnie od tego w jaki sposób trafiła w jego ręce i czy zdaje sobie sprawę czym ona dokładnie jest.

Ostatnia, jak dotąd, płyta Godkiller ma juz 4 lata. Na szęście nowy album zapowiedziano na początek tego roku, z zaznaczeniem, że jego wydanie może się jednak troche opóżnić. Czekam z niecierpliwością, sądze, że znów będziemy mieli do czynienia z równie unikatową muzyką, jak ta z "Deliverance".

--
Wydawca: Wounded Love Records, WLR021
Data wydania: 01.10.2000
Skład: Duke - wszystkie instrumenty i całość muzyki.

Program płyty:
1. Nothing is Sacred [5:41]
2. Wailing [4:31]
3. At Dusk [5:39]
4. When all Hope is Gone [5:01]
5. Dust to Dust [6.02]
6. For my days are vanity [6:25]
7. Wisdom [4:49]
8. I am a stranger in the earth [6:51]
9. Deliverance [5:49]

http://www.godkiller.org/

8/10

Komentarzy: 1 23.04.04 - 06:20

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture