Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9649
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Centurion :: Sophia - Death, Dumb and Blind (2001)

To już druga recenzja płyty projektu Petera Bjärgö. W zasadzie powinienem był napisać płytki, gdyż jest to dwuutworowa, siedmiocalowa, winylowa epka wydana w postaci picture discu. Tak więc jej długość nie zachwyca (raptem 6 i pół minuty), czego nie można na szczęscie powiedzieć o jej zawartości muzycznej. Zdziwiła mnie natomiast dośc grafomańska okładka, którą możecie zobaczyć poniżej, przestawiająca Świetego Mikołaja ofiarującego słuchaczowi w prezencie (albo w podziękowaniu za zakup płyty) papierosy firmy "Sophia" wyprodukowane przez firmę "Książę Peter". No cóż, troche to pokręcone, ale myśle, że nie wpłynie na Wasze doznania estetyczne po zapoznaniu się z zawartością płyty. Zważywszy na jej niewielką obszerność postanowiłem opisać każdy z jej utworów osobno.

Pierwszy z nich, tytułowy, to jednostajna noisowo-ambientowa hybryda w średnim tempie. "Śmierć, niemowa i ślepiec" niesie też ze sobą niezłą porcję transowego brudu. Brudny i szorstki jest również przetworzony głos Petera. Poza tym da się usłyszeć ekstatyczne uderzenia automatu perkusyjnego, któremu wtórują miarowe pokrzykiwania i wydający sie symulować chór syntezator.

Druga kompozycja na płytce - "Watch It Drown", wykorzystująca te same środki co jej poprzedniczka, jest jednak o wiele szybsza i bardzo jadowita. Rytualna, wyniosła i potężna. Wokal też o wiele bardziej agresywny. Wszystko po to, by wywołać uczucie strachu u odbiorcy. Psychodeliczność kompozycji wzbogaca użycie przesterowanych głosów, które kojarzyć się mogą z urywkami z telewizyjnych programów informacyjnych. Być może "Watch It Drown" ma na celu zwrócenie uwagi słuchacza na świat, który "tonie", czyli dąży do autodestrukcji. Przyznam się bez bicia, że jest to jeden z moich najulubieńszych utworów.

I to wszystko. Płytka jest naprawde świetna, jeśli będziecie mieli okazję ją przesłuchać, nie zmarnujcie jej, bo warto.

--
Wydawca: Erebus Odora, erebus.003
Data wydania: 14.12.2001
Skład: Peter Bjärgö.

Program płyty:
1. Death, Dumb And Blind [3:43]
2. Watch It Drown [3:11]

http://www.erebusodora.net/sophia/

9/10

Komentarzy: 0 23.04.04 - 23:56

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture