Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Zortan (Kaos Ex Machina) :: Infamis - Upiór ::Qualis Rex, Talis Grex:: (2005)

Infamis - Upiór ::Qualis Rex, Talis Grex::
Wydawca: Beast of Prey
Numer katalogowy: BOP 2.0
Rok wydania: 2005
Nośnik: CDr (limit 333 szt.)

Twórczość Infamisa zawsze w jakimś stopniu kojarzyła mi się z pierwszymi płytami pewnego norweskiego trolla, chlubiącego się wielkim przyrządem do wymiany powietrza. W przypadku albumu "Upiór" porównania te nieco bledną. Nie uświadczymy tutaj quasi-folkowych wstawek, znanych z poprzedniego albumu. Muzyka ma tym razem w większości bardziej "sakralny" charakter. Nadal podstawą konstrukcji utworów są klawisze, jednak w muzyce Infamisa nastąpiło kilka zmian.

Jedną z nich są wokale. Poprzednio zajmował się nimi sam twórca, głównie skrzecząc, co nie wychodziło moim zdaniem muzyce na dobre. Tym razem pojawia się głos męski - śpiewający na gregoriańską "modłę" (w pewnym momencie, przez chwilę nasunęły mi się skojarzenia z tym znanym z twórczości Raison d'Etre) oraz żeński i męski - utrzymane w operowej stylistyce. Autor również i tym razem użycza swego głosu, ogranicza się w tym jednak tylko do dwóch utworów i na szczęście nie skrzeczy. Jest to zdecydowanie dobry zabieg, pozytywnie wpływający na odbiór muzyki.

W ramach urozmaicenia, w tle usłyszeć możemy od czasu do czasu ambientowo - industrialne dźwięki, w większości dobrze komponujące się z klawiszami. Swoistym novum jest również pianino (a dokładniej jego syntetyczna imitacja) pojawiające się w kilku miejscach.

Skupiając się przez chwilę na nieco sztucznym brzmieniu - jest to częsta bolączka tego typu zespołów \ projektów. Zdaję sobie sprawę jak ciężko jest uzyskać prawdziwe, naturalne brzmienie niektórych instrumentów, tak więc nie traktuję tego jako wady. Z resztą nie przeszkadza to znacząco przy słuchaniu płyty.

Ostatni jak dotąd album Infamisa jest dziełem dużo dojrzalszym i bardziej spójnym od swoich poprzedników. Mimo, że nie jestem zwolennikiem tego typu muzyki, lubię od czasu do czasu "Upiora" posłuchać. Miłośnicy nieco ponurego, klawiszowo - "symfonicznego" grania powinni być tą płytą usatysfakcjonowani.

Lista utworów:
1. Upiór
2. Adoratorzy Bezmocy
3. Iluzjonista Krwi
4. Melodia Z Ostatniej Epoki
5. Czarci Róg
6. Babilon
7. Upiór II
8. Batailles Nocturnes...

www.beastofprey.com

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 20.11.09 - 15:45

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture