Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9655
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Zortan (Kaos Ex Machina) :: Krępulec - 63 Days part V (2006)

Krępulec "63 Days part V"
Wydawca: Fluttering Dragon
Numer katalogowy: [dragon 0.38]
Rok wydania: 2006
Nośnik: 7'' EP (limit 400 szt.)
Całkowity czas: 11:56

"63 Days" jest serią wydawniczą poświęconą historii Powstania Warszawskiego. Część reprezentowana przez projekt Krępulec jest piątą z kolei odsłoną tego cyklu.

Na płycie zawarto trzy utwory, które na własny użytek podzieliłem na trzy części: wprowadzenie, punkt kulminacyjny, zakończenie. Po włączeniu płyty witani jesteśmy krótką, dość pogodną piosenką, o charakterze powstańczym (utwór został nazwany "Marszem Śródmieścia" jednak nie jest to utwór Krukowskiego noszący ten sam tytuł).

Po tym niedługim wstępie następuje gwałtowna zmiana nastroju. "Baon AK 'ZOŚKA'" uświadamia nam, że mimo początkowego optymizmu i pogodnego ducha, rola powstańca to nie przelewki. Przychodzi czas gdy trzeba zmierzyć się z wrogiem oraz z własnym strachem. Słychać strzały, wybuchy. To Warszawa broni się zaciekle, choć ledwie starcza sił. Utwór składa się głównie z przygnębiających, monotonnych klawiszowych plam oraz werbli, przetykanych dźwiękami odzwierciedlającymi odgłosy walki.

Czas na zakończenie. Nie będzie happy endu, spadek napięcia jest tylko pozorny. "Raport Stroopa" jest najbardziej podniosłym utworem na płycie. Na pierwszy plan wysuwa się odgrywany w kółko na pianinie motyw, przez chwilę ustępując klawiszom oraz deklamowanym fragmentom tytułowego raportu Jürgena Stroopa (raport o likwidacji getta warszawskiego w 1943r.). Pojawia się również przez moment coś na kształt fanfar.
Jednak nie dla nas one grają.

Po przesłuchaniu płyty pozostaje pewien niedosyt. Jednak jest to w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, iż materiał ten został wydany jako "siedmiocalówka". Krążek ten można traktować dwojako: jako integralną część pewnej spójnej całości oraz niezależnie, jako indywidualne wydawnictwo. W obu przypadkach warto się z nim zapoznać.

Lista utworów:
1. Marsz Śródmieścia
2. Baon AK "ZOŚKA"
3. Raport Stroopa

www.myspace.com/krepulec1

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 20.11.09 - 16:16

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture