Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Zortan (Kaos Ex Machina) :: Paranoia Inducta Feat. Kenji Siratori - Black Paper (2007)

Paranoia Inducta Feat. Kenji Siratori "Black Paper"
Wydawca: Beast of Prey
Numer katalogowy: BOP 4.7
Rok wydania: 2007
Nośnik: CD

Kenji Siratori to postać ciesząca się obecnie pewną, niekoniecznie dobrą, sławą. Ten japoński (z całym szacunkiem i miłością dla Kraju Kwitnącej Wiśni) muzyk - pisarz - biznesmen (a w zasadzie w kolejności odwrotnej) obrał sobie chyba za punkt honoru prześcignięcie w ilości wydawanych albumów swojego krajana z Merzbow (przepraszam panie Akita za to haniebne porównanie). Idąc na skróty nawiązał współpracę z ogromną liczbą artystów ze sceny okołoindustrialnej, wysyłając hurtowo zestaw nagranych przez siebie monologów / recytacji. O ile początkowo tego rodzaju kolaboracje wydawały się czymś nowym i ciekawym, o tyle po przesłuchaniu x-dziesięciu materiałów zawierających wciąż tą samą paplaninę moje zmaltretowane uszy mają po prostu dosyć. Dlatego też, gdy dowiedziałem się, że kolejną ofiarą Kenjego został polski projekt Paranoia Inducta, który uważam za jeden z ciekawszych punktów na krajowej scenie, byłem pełen obaw. Na szczęście niepotrzebnie. Cyber-gaduła pojawia się na płycie w ilości pozwalającej przeżyć to spotkanie bez większego uszczerbku na zdrowiu, natomiast dźwięki stworzone przez Paranoia Inducta udowadniają kto tak naprawdę gra pierwsze skrzypce na tym wydawnictwie.

Nie trzeba być wybitnym znawcą azjatyckiego kina grozy aby uświadomić sobie skąd zaczerpnięto inspiracje do powstania "Black Paper". Atmosfera, umiejętność stopniowania napięcia oraz liczne nawiązania do japońskiej muzyki i instrumentarium sprawiają, że odbieram ten album jako ścieżkę dźwiękową właśnie do tego rodzaju filmu. Przy czym warto zaznaczyć, że soundtrack ten wcale nie jest monotonny, nie stanowi jedynie tła lecz potrafi mocno zaabsorbować uwagę słuchacza. Nie stara się wywołać w nim poczucia przytłoczenia atakując przesadnie niskimi, buczącymi dronami. Paranoia Inducta działa w inny sposób, niepokój kryje się pod warstwą w większości dość oszczędnych aranżacji, nie próbujących na siłę emanować sztucznie wykreowanym mrokiem. Wszystko podane jest tutaj w sposób bardzo naturalny przez co łatwiej jest odbiorcy 'dostroić' się do atmosfery nagrań. Ciężko jest jednoznacznie zaklasyfikować ten materiał. Nie jest to ani czystej krwi dark ambient, ani folk japoński, ani też nie stara się pretendować do miana muzyki ilustracyjnej do filmu. I właśnie to wymykanie się konkretnym szufladkom a jednocześnie utrzymywanie statusu albumu koncepcyjnego stanowi o sile "Black Paper".

Mam nadzieję, że album ten nie zostanie odebrany jedynie jako kolejny punkt w "dyskografii" pana Siratori gdzie skazany byłby na powolne umieranie w bajorze przeciętności. "Black Paper" zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jedno z ciekawszych wydawnictw jakie słyszałem w ostatnim czasie.

Lista utworów:
1. Reincarnation
2. Barometr
3. Audition
4. Black Paper
5. Grudge
6. Madboy
7. Infection
8. Mechanical Requiem
9. Taboo
10. Pig
11. Graveyard Of Honour
12. Uterus Machina
13. Premonition

www.paranoia-inducta.com
www.kenjisiratori.com
www.beastofprey.com


Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 22.11.09 - 21:30

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture