Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9649
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Zortan (Kaos Ex Machina) :: STN-09 - Buio (Transmission to Inferno) (2007)

STN-09 "Buio (Transmission to Inferno)"
Wydawca: Beverina Productions
Numer katalogowy: BP049
Rok wydania: 2007
Nośnik: CDr (digipack, limit 150 szt.)

Italia. Obecnie większości kraina ta kojarzy się z winem, pizzą i Stolicą Apostolską. Jednakże Włochy posiadają także swoją ponurą stronę (i nie mam tu na myśli jedynie Watykanu). Rejon ten poszczycić się może silną sceną industrialną i dark ambientową. Niejednokrotnie włoskie projekty reprezentujące te gatunki zawartością mroku w swych dźwiękach dorównują, a czasem nawet prześcigają, swoich skandynawskich kolegów. Jedną ze wschodzących ciemnych gwiazd tamtejszego dark ambientu jest STN-09. Album "Buio..." jest jego pierwszym pełnoprawnym długograjem a wydania powziął się litewski label Beverina.

Nie wiem jakie bajki opowiadała autorowi STN-09 w dzieciństwie jego matka ale z pewnością nie miało to pozytywnego wpływu na jego późniejsze postrzeganie świata. Zło zawarte na "Buio..." jest niemalże namacalne. Zaznaczyć jednak należy, że nie jest to zło tak agresywne i bezpośrednie jak np. w utworach MZ.412 lecz kryjące się w tle, po to, aby w odpowiednim momencie zamanifestować swą plugawą obecność. Tak, wiem, że na okładce nie ma żadnych krzyży, diabłów, pentagramów czy palonych świątyń, tylko jakiś kosmiczny krajobraz. Być może to okrutnie gorąca pora roku i asfalt gotujący się na ulicach tak wpływa na mój odbiór dźwięków STN-09. Być może przyczyną jest podtytuł albumu ('Transmisja do Piekła'). A być może winić za ten fakt należy pierwsze kilka minut drugiego utworu, w którym autor raczy nas niewyszukanym i zupełnie zbędnym black metalem i przypominają mi się szczeniackie lata gdy włosy miałem dłuższe niż większość koleżanek w klasie. To wszystko jest jednak nieistotne. Istotne jest zaś to, że "Buio..." to kawałek całkiem poprawnego mrocznego ambientu, nie pozbawionego kilku wpadek (vide wspomniany romans z black metalem czy fragment zawierający paplaninę pewnego germańskiego wodza co to w dzieciństwie naiwnie chciał zostać malarzem) jednak mogącego się podobać miłośnikom gatunku.

Przyznam się, że zdarzają mi się sporadyczne napady nieoczekiwanego optymizmu i zadowolenia z życia. Lubię wtedy zapuścić właśnie "Buio...", tak profilaktycznie, aby sprowadzić się na ziemię.

Lista utworów:
1. Transmission From Unknown
2. Journey Through Inferno

www.stn09.tk
www.myspace.com/stn09

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 24.11.09 - 15:15

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture