Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9649
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Zortan (Kaos Ex Machina) :: V/A - Cryosphere (2006)

V/A - Cryosphere
Wydawca: Glacial Movements
Numer katalogowy: GM001
Rok wydania: 2006
Nośnik: CDr (limit 300 szt.)

Piszę tę recenzję w środku lata, w dusznym, nagrzanym mieszkaniu i przyznaję, że opisywanie płyty, której zawartość z założenia kojarzyć ma się z zimnem jest w obecnej sytuacji zadaniem nieco trudnym. Niemniej jednak postaram się odnaleźć w sobie wystarczającą ilość chłodu aby przedstawić Wam moje odczucia związane z tym wydawnictwem ;)

"Cryosphere" (kriosfera - pokrywa śnieżno-lodowa występująca na obszarach polarnych) - taką nazwę nosi składanka wydana przez Glacial Movements, będąca debiutem wydawniczym tego stosunkowo młodego jeszcze, włoskiego labelu.

Udział w "Cryosphere" wzięło dziewięć (mniej lub bardziej znanych) projektów związanych ze sceną mroczno - ambientową. Każdy z nich stara się na swój sposób wprowadzić nas w pokryte lodem, rozległe, niezbadane przestrzenie. Mimo różnic w podejściu artystów do sposobu kreowania dźwięków, wydawnictwo jest spójne i stanowić może zamkniętą całość.

Co na nim znajdziemy? Drony, pulsacje, buczenia, bzyczenia, różnej maści "kosmiczne" odgłosy czyli to, co miłośnicy dark ambientu tak bardzo sobie cenią a co stało się już standardem w tego rodzaju muzyce. Kompilacja powinna przypaść do gustu zwłaszcza zwolennikom minimalistycznych i izolacjonistycznych odmian tego gatunku. Atmosfera utworów zawartych na tej płycie nie przygniata mrokiem, jak to często w dark ambiencie bywa, i w większości jest bardzo przestrzenna (choć zdarzają się i bardziej "zagęszczone" momenty), dość dobrze oddając narzucony jej koncept.

Minusem "Cryosphere" jest zbyt długi czas trwania (niemal 80 minut) co przy jakby nie patrzeć dość monotonnych dźwiękach może nużyć i zniechęcać do przesłuchania albumu bez przerwy od początku do końca. Pomijając ten drobny szczegół muzyka zawarta na tej składance potrafi uprzyjemnić oczekiwanie na nadejście chłodniejszych dni.

Lista utworów:
1. Closing the Eternity - Pulse of Iceilence
2. Northaunt - Crocker Land
3. Tho-So-Aa - Cryotesk
4. Lightwave - Proxima Thule
5. Tuu - Silent Writing
6. Troum - Giascei
7. Aidan Baker - Beneath the Ice
8. Netherworld - Kryos
9. Oophoi - Cold Sun

www.glacialmovements.com

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 24.11.09 - 15:33

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture