Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Beastcraft :: Herbst9 - Buried Under Time And Sand (2005)

Herbst9 "Buried Under Time And Sand"
Wydawca: Loki Foundation
Numer katalogowy: LOKI 39
Rok wydania: 2005
Nośnik: CD

"Buried under time and sand" to trzecia płyta lipskiego duetu. I, do czego można się było ostatnio przyzwyczaić, to kolejna płyta wydana przez Loki Foundation, której zawartość jaskrawo wyróżnia się spośród dokonań innych współczesnych twórców dark ambient. Niemcy postawili przed sobą trudne i ambitne zadanie - stworzyć płytę, której koncept będzie w całości poświęcony jednemu tematowi, tj. starożytnej Mezopotamii, a dokładniej religijnej sfery kultury krainy Tygrysu i Eufratu. Cel trudny do osiągnięcia (nakłada się na siebie sztywne ramy, które mogą krępować i przeszkadzać), ale w tym przypadku osiągnięty w sposób zachwycający.

Jak informują sami twórcy jest to "muzyczna podróż do kolebki ludzkości, do Sumeru, Asyrii i Babilonii". Wprowadzeniem do podróży są bogato zdobiące książeczkę zdjęcia, ryciny i rysunki: zigguratów (sumeryjskich "piramid"), reliefów przedstawiających Geniuszy i wodzów akadyjczyków i asyryjczyków, tabliczek pokrytych klinami, planów miast i kompleksów świątynnych, odciski sumeryjskich pieczęci. Każdy utwór ma własny komentarz (albo tłumaczenie śpiewanych modlitw?) w języku angielskim lub transliteracje inskrypcji z obelisków.

Utwory są obficie przesycone śpiewami i werbalnymi medytacjami kobiet i mężczyzn, które przypominają psalmy czy lamentacje. Są one delikatnie pozniekształcane, miejscami nieczytelne, niewyraźne, tak, że nie moża rozróżniać słów, ale od razu kojarzą się z religijnymi inwokacjami kapłanów. Wraz z monotonnymi uderzeniami w bębny i kotły oraz brzmieniami idiofonów (różnych kołatek, dzwonów), nadają utworom charakteru rytualnego czy procesjonalnego; wprowadzają w ekstatyczny trans. Towarzyszą tym śpiewom zbasowane dudnięcia, rezonujące huki, stonowane melodie wygrywane na instrumentach swoją barwą przypominające perskie kitary, a wszystko to zostało spowite bardzo ciemnej barwy odgłosami i szumami. Całą płytę przenika atmosfera religijnego patosu i kontemplacji.

Jedynym lapsusem jaki na tej płycie popełniono, to wykorzystanie w jednym utworze fragmentu anglojęzycznego filmu (strzelam, że pochodzą te dialogi z filmu), które na dość długą chwilę psują efekt sztucznie skonstruowanego świata, pełnego niezrozumiałych (właśnie też językowo!), ale fascynujących rytuałów i ceremonii. Bez względu na ten detal, to jedna z najciekawszych i najambitniejszych płyt jakie kiedykolwiek powstały.

Lista utworów:
1. Buried Under Time and Sand [6:51]
2. Lord of the Shining Crown [7:08]
3. Nanab Ishtar - Exalter Light of Heaven [6:15]
4. Etemenanki - Foundation of Heaven and Earth [5:07]
5. Sennacherib, Lugal [7:38]
6. Purifying Ceremony [4:51]
7. Of Gods and Demons [3:53]
8. 4000 Years of Damascus [5:12]
9. From Dilmun, the Far [5:52]
10. Admonish the Living [9:09]

www.herbst9.de

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 30.11.09 - 18:08

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture