Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9655
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

papiesz :: Kreuzweg Ost - Iron Avantgarde (2000)

Kreuzweg Ost "Iron Avantgarde"
Wydawca: Dreanor Productions (A division of Napalm Records)
Numer katalogowy: DPR 011
Rok wydania: 2000
Nośnik: CD

Kreuzweg Ost to projekt utworzony przez muzyków o metalowej proweniencji. Jego założycielami byli Michael Gregor aka Silenius (Summoning) oraz Martin Schirenc (Hollenthon, Pugnent Stench). Ich pierwszy materiał jako Kreuzweg Ost nagrany został na przełomie 1999 i 2000 roku i otrzymał tytuł „Iron Avantgarde”.

Muzyka na tym albumie to mieszanka industrialnych trzasków, marszowych rytmów, masy wsamplowanych fragmentów przemówień w języku niemieckim, angielskim i włoskim. Na to nałożono mnóstwo innych efektów. Na przykład: na tle wojennych odgłosów i wybuchów rozbrzmiewa bałałajka (w „Ein Bild freudiger Lebensbeajung”). W „Oh no lo so Magnifico” mamy wesołą melodię graną na organach, zakończoną włoską piosenką. Z kolei „Caki voli” to utwór żywcem wyjęty z repertuaru przedwojennej kapeli grającej gdzieś po podwórkach i przy ogródkach knajpianych. W „Kohlenklau” i „Du, Gefangene!” mamy niemal taneczny bot, który pod koniec tego pierwszego utworu okraszony zostaje motywem na trąbce rodem z Jamesa Browna (trąbka pojawia się zresztą także w innych utworach), zaś „Du, Gefangene!” zwieńczone jest rosyjskim wykonaniem popularniej pieśni „Oczy czarne”. Pozostała część albumu jest równie różnorodna i trudna do zaklasyfikowania.

Jak więc widać „Iron Avantgarde” to płyta bardzo różnorodna. Usłyszeć można tutaj wymieszane sample wojskowych komend, wypowiedzi propagandowych, ludowe pieśni, utwory ze starych płyty winylowych – słowem wszystko to, co może się kojarzyć z czasami epoki międzywojennej i samej II wojny światowej. Muzyka Kreuzweg Ost zdecydowanie ma na celu przywołanie klimatu tamtego okresu, z czym zresztą koresponduje okładka wypełniona kolażami starych zdjęć, plakatów, scen wojennych. Płyta ta jednak ma zasadniczą wadę – jest za długa. Poprzez swą różnorodność jest dość niespójna, a słuchanie takiej kakofonii dźwięków przez ponad godzinę może męczyć. Mnie szczerze mówiąc zmęczyła. Pomimo ciekawego pomysłu na muzykę panowie z Kreuzweg Ost nieco przedobrzyli rozwlekając niektóre utwory do prawie 10 minut. Dlatego też ja osobiście oceniam to wydawnictwo jako dobre, ale nie bardzo dobre. A szkoda, bo takie mogłoby być.

Lista utworów:
1. Re-Kapitulation [04:18]
2. Ein Bild freudiger Lebensbejaung [07:31]
3. Eduard Rüttelmeier [04:04]
4. Oh no lo so, Magnifico [03:47]
5. Stählerne Schwingen [03:47]
6. Caki Voli [04:37]
7. Kohlenklau [09:39]
8. Der Feuersturm von Dresden [08:25]
9. Du, Gefangene! [05:49]
10. Donautaufe [09:11]
11. Na Wostoke Nechewo Nowogo [04:10]

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 03.12.09 - 17:45

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture