Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

papiesz :: Primus Inter Pares - Gerda (2006)

Primus Inter Pares "Gerda"
Wydawca: Eis & Licht
Numer katalogowy: Eis047
Rok wydania: 2006
Nośnik: CD (Digipack)

Frank Machau to współtwórca (wraz z Uwe Nolte) zespołu Orplid założonego w 1996 roku. Od tamtego czasu wydali oni pod tym szyldem 7 albumów eksplorujących okolice neofolku, muzyki martial i domieszki elektroniki. W 2006 roku Machau wydał pod szyldem Primus Inter Pares swój pierwszy solowy album – „Gerda”.

Na tej płycie znajdziemy sześć utworów. Co prawda słychać w nich pewne echa tego, co nagrywał Orplid jednak nie oznacza to wtórności dokonań Franka Machau wobec swego macierzystego zespołu. Primus Inter Pares proponuje nam subtelne, popowe brzmienia, momentami kojarzące mi się z Cocteau Twins czy ... The Cure z płyty „Disintegration” (dotyczy to zwłaszcza utworu tytułowego, i „Süßer Schlaf”). Gdzie indziej słychać delikatną, tworzącą bajkowy klimat elektronikę przywodzące na myśl choćby islandzki Mum. Niestety elektronika użyta na tej płycie przypomina często jakieś nieudane eksperymenty na casio a całość, zamiast sielankowej atmosfery, przywodzi na myśl melodię stworzoną do programu edukacyjnego z lat 80-tych (takie skojarzenie miałem po przesłuchaniu utworu nr 4). Bywa, że podkłady brzmią strasznie sztucznie, wręcz prostacko. Wygląda to trochę jak powrót do lat 70-tych i kraut rocka, ale zupełnie bez pomysłu. Stąd najbardziej przypadły mi do gustu utwory „Ans licht” i „Traum” gdzie Machau próbuje kreować muzyczne pejzaże, tworzy klimat dodając dźwięk płynącego strumyka (gdyby jeszcze nie to plumkanie...), wprowadza nawet ciekawy nastrój. Jednak to niestety chyba za mało.

Album „Gerda” jego twórca zadedykował swojej córce. Być może miała to być muzyczna podróż do arkadii dzieciństwa, pełna radości i wspomnień, ale też nostalgii i zadumy. Niestety wyszła z tego dość przeciętna płyta. Dlatego wracam do słuchania Orplid.

Lista utworów:
1. Gerda
2. Ans Licht
3. Tagesanbruch
4. ...
5. Süßer Schlaf
6. Traum

www.eislicht.de
www.myspace.com/eislicht

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 09.12.09 - 18:08

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture