Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9782
Rozpoczętych wątków : 6154
Odpowiedzi : 24034
Wspieramy

Beastcraft :: Robert Rich - Sunyata (2000)

Robert Rich "Sunyata"
Wydawca: Hypnos Records (pierwotnie Soundscape Productions)
Numer katalogowy: hyp2026
Rok wydania: 2000 (pierwotnie 1981)
Nośnik: CD (pierwotnie MC)

To pierwsza recenzja solowej płyty Roberta Richa na „łamach” Kaos ex Machina i, zarazem, recenzja pierwszego jego wydawnictwa, pierwotnie wydanego w 1981 roku własnym sumptem na kasecie.

„Sunyata” (tytuł to buddyjski termin, którego najodpowiedniejszym synonimem będzie chyba słowo: „pustka”) to fragmenty słynnych, kilkugodzinnych koncertów Richa, w czasie których słuchacze spali. Dźwięki jakie Rich generował ówcześnie, mocno różnią się od zawartości jego następnych, elektro-akustycznych albumów. Z racji specyfiki koncertów, dźwięki nie mogły być zbyt intensywne, nazbyt dynamiczne. Musiały być, i są takie w istocie, jak najbardziej spokojne i monotonne, tak, by nie absorbowały percepcji zasypiających. Miały sprzyjać kojeniu i ułatwiać wprowadzenie w senny trans, a nie zaciekawiać i dawać możliwość śledzenia kolejnych fragmentów rozwijającej się i zmieniającej muzyki. Nie jest to więc ambient zgodny z definicją Eno, choć, a contrario, do kategorii tzw. „muzak” pierwszych albumów Richa, w tym i „Sunyaty”, „wrzucić” nie można. Richa, studenta psychologii , jakkolwiek interesowała muzyka wpływająca na podświadomość, ale nie interesowały go dźwięki pobudzające (czy zmuszające) do zamierzonych przez muzyka zachowań. Zatem, parafrazując hasło o „muzyce” Muzak.inc.: nie jest to nauka, a sztuka.

Obydwa utwory są wypełnione gęstymi dronami, które zlewają się z: monosylabicznymi nuceniami i odgłosami natury (płynącego potoku, szelestu liści, ptasiego świergotu etc.). Sporadycznie, kolejne pętle wzbogacają się o jakiś subtelny detal dźwiękowy, płynnie wlewając się w nurt syntezatorowych dronów, tak by zbytnią gwałtownością pojawienia się, nie rozproszyć uwagi. Pomimo ubogiego wachlarza dźwięków, „Sunyata” nie męczy zimnym, mdłym i statycznym brzmieniem, jak, pewnie bardziej znane czytelnikom „KeM”, np. niektóre płyty Troum. Muzyka jest bardziej żywa i organiczna; utrzymana w jasnych i ciepłych barwach. Przypomina tkaninę w którą wplecione są drobne, różnokolorowe, ledwie słyszalne dźwięki. Jest zatem „Sunyata” niezwykle interesująca do słuchania (choć niezwykle łatwo stracić z uwagi te dźwięki) i do... zasypiania, oczywiście.

Osobiście uważam, że nie jest to dzieło tak dojrzałe jak późniejsze: „Trances” lub „Drones” (Rich w czasie nagrywania „Sunyaty” miał 19 lat), ani nie jest reprezentatywne dla jego późniejszych dźwiękowych eksploracji, najczęściej wydawanych pod szyldem Hearts of Space. Dla chcących poznać talent Richa w pełnej krasie, polecałbym sięgnąć po: „Rainforest”, „Gaudi” lub „Seven Veils”, a ten album można potraktować jako ciekawostkę historyczną (osobiście uważam, że wartą poznania), dokumentującą pierwsze kroki jednego z wybitniejszych współczesnych ambientowców.

Dodam, że brakujący utwór - „Sunyata (Emptiness)” - można usłyszeć na dwupłytowej reedycji albumów: „Trances” i „Drones”.

Lista utworów:
Wersja pierwotna, wydana na kasecie:
Strona A:
1. Dervish Dreamtime [19:00]
2. Sunyata (Emptiness) [24:00]
Strona B:
3. Oak Spirits [43:00]

Drugie wydanie:
1. Dervish Dreamtime [19:37]
2. Oak Spirits [43:25]

www.robertrich.com
www.myspace.com/rrich

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 10.12.09 - 14:15

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture