Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9782
Rozpoczętych wątków : 6154
Odpowiedzi : 24034
Wspieramy

KaRRoLLuSS :: Rapoon - Time Frost (2007)

Rapoon "Time Frost"
Wydawca: Glacial Movements
Numer katalogowy: GM003
Rok wydania: 2007
Nośnik: CD (digi, limit 750 szt.)

Kolejna pozycja rodem z młodej, aczkolwiek bardzo obiecującej wytwórni Glacial Movements. W dodatku stworzona przez znany i lubiany projekt Rapoon, za którym kryje się Robin Storey (współzałożyciel Zoviet France). Już samo nazwisko powinno podpowiadać nam, że materiał będzie na poziomie. Ale czy na pewno tak jest? Czy na tle innych wykonawców tego gatunku sławetny już Rapoon na tym albumie wyróżnia się w jakikolwiek sposób? Moim zdaniem niekoniecznie
Ponieważ wytwórnia Glacial Movements jest stricte ukierunkowana na muzykę z rodzaju „arktycznego” ambientu, (co w mojej opinii jest bardzo dobre) nie mogło być inaczej w przypadku tego materiału. Album jest statyczny i spokojny. Nietypowo dla Rapoon - nie zawiera rytmów. Dźwięki tworzące materiał są brudne i stłumione. Całość dociera do słuchacza jakby zza mgły, z oddali. Z pewnością jest to celowy zabieg, gdyż o niedopatrzeniach technicznych przy nagraniach Rapoon w ogóle nie może być mowy.
Ciekawym faktem jest również to, że do powstania nagrań, posłużyły fragmenty z utworu Johanna Straussa II – Nad pięknym modrym Dunajem, aczkolwiek na tyle spreparowane, iż nie jesteśmy w stanie wyróżnić jakiegokolwiek motywu z tego utworu.
Co jest jednak przyczyną, że płyta ta do mnie nie dociera w takim stopniu jak powinna?
Problem zdaje się tkwić w tym, że na tym albumie naprawdę mało się dzieje. Zwłaszcza, jeśli skupimy się na pierwszych czterech kompozycjach. Stanowią one niemalże połowę czasu materiału, a tak naprawdę piąty, finalny, prawie 35-minutowy utwór „Ice Whispers” jest kwintesencją wszystkich fragmentów z poprzednich nagrań. Wydaje mi się, że album spokojnie mógłby zaczynać się i kończyć na tej właśnie kompozycji. Bez zbędnego przedłużania, sztucznego zapychania czasu albumu. Jednakże jest to wciąż tylko utwór dobry, niekoniecznie wybitny. Porównując cały album np. do poprzednio wydanego w GM albumu Netherworld – The Morketid, czy chociażby płyty Project Arctic – Third Pole, Rapoon wypada raczej słabo. Materiał warto przesłuchać, ale z pewnością nie mogę go z czystym sumieniem polecić. Tylko dla zagorzałych amatorów gatunku.

Lista utworów:
1. Glacial Danube (6:08)
2. Thin Light (6:13)
3. A Darkness Of Snow (6:51)
4. Horizon Discrete (5:36)
5. Ice Whispers (34:18)

www.rapoon.net
www.myspace.com/rapoonband
www.glacialmovements.com

Pierwotnie recenzja ukazała się w internetowym magazynie Kaos Ex Machina.

Komentarzy: 0 24.12.09 - 15:33

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture