Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Gothycka Mucha :: Hurts - Happiness (2010)

Hurts pojawiło się znikąd. Dwóch wystylizowanych do granic możliwości młodych ludzi wyskoczyło pewnego dnia z telewizora, a potem już poszło. Spuchł od nich internet, spuchło radio, spuchły ściany znajomych na Facebooku i statusy tych nielicznych, którzy jeszcze używają gadu gadu. Miarą ich sukcesu było to, że jako zupełnie nieznany zespół trafił pod strzechy i wśród swojej widowni ma prawdziwy przekrój, włączając w to tych, którzy nigdy o słowie "synthpop" nie słyszeli. Nie musieli - wystarczyło, że dorastali albo wychowali się na muzycznym dziedzictwie lat 80tych.

Płyta Happiness była skazana na sukces w momencie ukazania się singla Wonderful Life. Ta melodia, jak w tyglu łącząca w sobie wszystko co najlepsze w elektronicznym popie lat 80tych z saksofonową solówką włącznie nie mogła nie zdobyć szczytów list przebojów. Stojąca za tą piosenką płyta jest równie w tej formule konsekwentna. Każdy kolejny utwór otwiera kolejną szufladkę - Duran Duran, Spandau Ballet, China Crisis, Pet Shop Boys, Ultravox i oczywiście Black, od którego odpisali tytuł swojego największego hitu. Sami najlepsi chciałoby się rzec.

Całość jest wymyślona i wyprodukowana na najwyższym poziomie, każda kolejna piosenka jest równa i doskonale zaaranżowana. Mimo to płyta pozostawia na mnie wrażenie chłodnej i wystudiowanej, dokładnie identycznie jak zdjęcie na jej okładce. Obaj panowie w swej muzycznej pozie przypominają trochę niemieckich epigonów z De/Vision, tak samo sztucznych i nieprawdziwych, choć obdarzonych znacznie mniejszym talentem do pisania chwytliwych melodii.

Mimo tego chłodu Hurts potrafi złapać za serce - jakąś drobną zagrywką, prostym, nieco łopatologicznym tekstem, chóralnym zaśpiewem a'la A-ha (Stay) - w sam raz, żeby wywołać zachwyt u skrzywdzonej przez świat szensastolatki, jak i jej matki pamiętającej, jak płakała słuchając Crying in the rain A-ha czy Dancing with tears in my eyes Ultravox. Pozornie oddaleni idole okazują się być na wyciągnięcie ręki, niemal wychodząc do widowni z plakatu czy teledysku - zgodnie z najlepszymi ejtisowymi wzorami.

Happiness słucha mi się doskonale - w tle. Kiedy lecą akurat kawałki, które znam z radia, podryguje mi noga i jestem w stanie z pamięci odtworzyć refreny. Ale jako główne danie rozczarowuje. Kilka pierwszych razów jest fajnych, kiedy odnajduje się kolejne inspiracje ("o, ten kawałek brzmi jak A flock of seaguls!" "tą zagrywkę słyszałem gdzieś w okolicach 4AD, może Xymox?" "o, to brzmi jak Alison Moyet"), ale potem to zwyczajnie nuży. Płyta nie jest zła - ale szczególnie dobra też nie. Owszem, mamy na niej kilka fajnych kawałków i ze dwie perełki, ale w sumie Hurts ponosi na Happiness klęskę. Klęskę - bo gdy płyta się kończy, to nie mam ochoty włączyć jej ponownie - wolę wybrać spośród zespołów, które mi mimowolnie przypomniała.

OCENA - 6/10

Utwory:
Silver Lining
Wonderful life
Blood, tears & gold
Sunday
Stay
Illuminated
Evelyn
Better than love
Devotion
Unspoken
Water
Verona (hidden track)

Skład: Theo Hutchcraft, Adam Anderson

Komentarzy: 1 23.01.11 - 07:53

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture