Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

remik :: Isolrubin BK - Crash Injury Trauma (1993)

Isolrubin BK - Crash Injury Trauma
Wytwórnia: Soleilmoon Recordings
Format: CD, Album
Kraj: USA
Rok: 1993 (wznowienie w 2009)

GAZ DO DECHY

Na początku był ambient. Potem poszło już szybko kiedy gatunek zaczął ewoluować i pączkować w dziesiątki odnóg, odgałęzień i konarów. Dark ambient, ilbient, minimal, death ambient itd. Nie znam się na tym bo głównym moim zajęciem jest słuchanie power electronics lecz po prostu musiałem podczas swojej muzycznej edukacji natknąć się na mistrza i pioniera dark ambientu słynnego Briana Williamsa zwanego Lustmordem. Choćby dlatego, że gość mieści się swobodnie w szufladce, którą można by ochrzcić post-industrial ambient. Dość już jednak tych taksonomicznych popisów pod publikę!

Oprócz płyt słabych i tragicznych są dobre, bardzo dobre i genialne. "Crush Injury Trauma" bez cienia wątpliwości zaliczam do tych najbardziej genialnych, takich, które się nie starzeją. Miałem poważne wątpliwości czy jestem godny pisać o tym albumie bo kiedy go słucham bierze mnie niemal nabożna cześć. Genialny jest już sam pomysł. Płyta poświęcona wypadkom samochodowym zbudowana na dźwiękach z tychże wypadków. Swoją drogą ciekawe ilu fanów Lustmorda rozpoznało by na pierwszy rzut ucha, że Isolrubin BK to projekt mistrza Briana? Jest karygodnym skandalem ( o ile istnieje jakiś skandal, który nie jest karygodny...), że to cenne wydawnictwo jest tak mało znane i recenzowane!

Pod ksywą Isolrubin BK kryje się podobno kumpel Lustmorda, który pomagał mu przy nagrywaniu "Paradise Disowned" oraz aktywnie współuczestniczył (zbierał materiały terenowe) w konstruowaniu niezapomnianej "Heresy". Wkrótce potem gość ten trafił do ciupy bo za mocno nalał komuś po ryju w jednej z londyńskich spelun (nie popieram i ostrzegam! Alkohol szkodzi!). Jako, że w miejscu odosobnienia miał dużo czasu na przemyślenia często odwiedzał więzienną bibliotekę a jego hobby stały się najbardziej makabryczne i najtragiczniejsze w skutkach wypadki samochodowe, którymi zainteresował się w sposób obsesyjny. I tak narodził się pomysł na "Crash Injury Trauma". Czego to ludzie nie wymyślają w tych więzieniach...

Ten album to hybryda. Jak mówi mój przyjaciel i znawca podziemnej muzy Palatrius "jednorazowy paroksyzm szaleństwa i geniuszu". Lustmord nigdy później nie nagrał już niczego równie ekscytującego i odbijającego od prostej etykietki z napisem dark ambient. Feeria niesamowitych sampli i efektów na "Crash..." budzi najwyższy szacunek ("ten album skonstruowany jest niemal wyłącznie z sampli i taśm z nagraniami ludzkich głosów, nie ma na nim prawie wcale dźwięków "normalnych" instrumentów, włącznie z syntezatorami"*). Sygnały karetek pogotowia, brzęk szkła i pisk opon, huk roztrzaskiwanej karoserii samochodów ulegających wypadkom z których nikt nie wyjdzie żywy (ogólnie rzecz biorąc wypadków motoryzacyjnych bo w jednym z kawałków "bohaterem" tragedii jest motocykl). Przeraźliwe wycie pił strażackich rozcinających wraki, relacje świadków wypadków, bicie serca rejestrowane przez aparaturę medyczną! Nie słuchajcie tej płyty przez słuchawki przechodząc przez ulicę! Macie jak w banku, że zaraz was coś przejedzie bo nie skontrolujecie "co muza a co jawa"! Materiał godny polecenia szczególnie tym wszystkim, którzy mają ciężką nogę. Może jak usłyszą przerażający dźwięk kolizji zwolnią nieco pedał gazu. Przy miksowaniu albumu pomagał niejaki Andrew Lagowski, specjalista od techno, ambient techno (jako S.E.T.I.) i dark ambient (jako Legion).

W 2006 Francuz z projektu Propergol próbował wykorzystać koncepcję Isolrubina tyle, że przeniósł akcję w powietrze. Album pt."Ground Proximity Warning System" miał straszyć grozą wypadków samolotowych. Słyszałem tę płytę i uważam ją za słabą i nudną. To, przyznam, dość profesjonalnie zrobiona ale jednak tylko podróba niedoścignionej "Crash..."

Zakończę fragmentem angielskiej recenzji albumu, który w wolnym tłumaczeniu brzmi "W świecie hiperboli i frazesów "Crash Injury Trauma" stoi wysoka i dumna bezczelnie wymachując krwawą pięścią w stronę techno i industrial". Idealnie powiedziane.


I jeszcze jedno. Słyszeliście o modlitwie kierowcy? "Boże, daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości". Amen.

Serdeczne podziękowania dla Palatriusa za merytoryczną konsultację i kilka trafnych, fachowych uwag, które wykorzystałem w tekście!

*dopisek Palatriusa

Tracklist:
Resistance Of The Human Head To Crash Impact 15:04
Motor Vehicle Collision Victim Removal Procedure 6:46
Three Possible Points Of Impact That A Driver May Incur When Colliding With An Object At Speed 5:12
The Dynamics Involved In An Injury By Mechanical Force 5:29
Extensive Fissured Skull Fractures Produced By The Head Striking The Border Of The Windshield 6:05
Cranio-Facial Absorption: Multiple Lacerations 8:20
Return To The Scene Of A Severe Road Traffic Accident For Detailed Investigation Of Conditions Pending Reconstruction 8:33

Komentarzy: 0 29.05.11 - 19:32

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture