Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9652
Rozpoczętych wątków : 6138
Odpowiedzi : 24018
Wspieramy

Tomasz :: Ouroboros - Opus Tartari (2011)

Ouroboros - Opus Tartari
Wydawca: Zoharum [ZOHAR 018-2]
Rok wydania: 2011
Nośnik: CD (digipack)

Coraz bardziej zaskakująca Zoharum Records tym razem postawiła na włoski projekt Ouroboros. Ponoć Marco Grosso tworzy muzykę pod tą nazwą od 2004 roku, ale jego twórczość dotychczas było mi nieznana. „Opus Tartari” zawiera blisko 55 minut muzyki którą nie jest łatwo sklasyfikować. Ja styl Grosso nazwałbym antycznym dark ambientem. Zaczyna się klasycznie dark ambientowo – fajne buczenia, głosy dzwonów i powoli przedzierające się tajemnicze szepty. Od razu słychać fajny klimat tajemniczości i swoistego szaleńczego opętania. To jakby zapowiedź jakiegoś nieznanego rytuału…

W drugim kawałku („Pavor Nocturnus”) mocniej jest już zaznaczony antyczny nastrój całości – już wyraźnie słychać kobiecy głos która wymawia jakieś tekst po łacinie. W tym momencie album zaczyna mnie już mocno przekonywać. Dalej jest już tylko ciekawiej głownie za sprawą wyjątkowych kobiecych głosów: sopranu Nony Luny i trzech wokalistek: Sorath Isis, Aleph Zero i Malice. Bardzo tajemnicze jest dla mnie co te panie próbują nam przekazać ale robią to w takim stylu że bez nich „Opus Tartari” stracił by wiele na swym klimacie. Nie samą operą człowiek żyje dlatego sympatyczny makaroniarz (patrz zdjęcia na myspace) dorzucił do tego kilka fajnych i nietypowych przerywników (np. zapętlony nietypowy motyw w „Artifex III”), także warto dobrze się wsłuchać by czegoś fajnego nie ominąć.

Ogólnie płyta broni się nietypowym klimatem: mistycznym, tak odległym a jednocześnie za sprawa muzyki Włocha mocno namacalnym. Przy odpowiednim nastroju „Opus Tartari” może nieźle namieszać w wyobraźni, jestem tego pewien. Nie jest to łatwa w odbiorze muzyka, ja potrzebowałem kilku odsłuchów by się przekonać. Nie rzuca na kolana ale na pewno jest to kolejny trafny wybór gdańskiej wytwórni i jedno z oryginalniejszych dotychczas jej wydawnictw. Możecie dać Ouroboros szanse!

Ocena:
7/10

Lisa utworów:
1. Sigillum Solis
2. Pavor Nocturnus
3. Acqua Regia
4. Arifex III
5. Opus Tartari
6. Pulvis Solaris
7. Corpus Mundum

www.myspace.com/marcogross
www.zoharum.com
www.alchembria.pl

Komentarzy: 0 31.10.11 - 16:59

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture