Wydarzenia patronowane
Strony które hostujemy
Atum
Bunkier Prod
Castle Party
Detox
Discordless
Disorder Party
DJ Hypnos
Fabryka
Hoarfrost
Insomnia Festiwal
Lame Immortelle
Lilith
Night Watch
Outofsight
Scheuermann
Silesian Electro
Synergia
Strzyga
Waroffice Prod. sklep
Ostatnio na forum
Forum zdechło?
Cytat, który najbardziej do Was trafił...
Ambient Collage #8
Ambient Collage #7
Mgla (The Mist)
Achaja
Grey Frequency - Ambient Collage #6
Kochanka Szamoty
Elizabeth Fawn - Ethereal
Abandoned Toys - Neoclassical Darkwave
The Synthetic Dream Foundation
Rasplyn
IPLEX
malutki problem
question about parties, clubs and gigs
Statystyki
Zarejestrowanych osob : 9814
Rozpoczętych wątków : 6159
Odpowiedzi : 24039
Wspieramy

Gothycka Mucha :: 1984 - 4981 (2007)

Są płyty, które zmieniają świat. Są płyty, które potrafią wywrócić muzyczny świat o 180 stopni. Są wreszcie płyty, które może nie robią powyższego, ale i tak stanowią klasę samą w sobie i pamiętać się będzie o nich latami. I do tej właśnie kategorii należy płyta 4891 legendy polskiej zimnej fali - 1984.

Tym razem zespół prowadzony przez niezmordowanego w swej konsekwencji Piotra "Mizernego" Liszcza objawia się słuchaczowi jako duet - tym drugim jest znany m.in. z Agressivy 69 i NOT Robert Tuta - i obu panów bardzo wyraźnie słychać.

To wciąż jest 1984 jakie znamy z wcześniejszych dokonań - wątpliwości nie pozostawiają utwory takie jak Zimna Kraina czy zamykający płytę Człowiek. Echa dawnego brzmienia zespołu pojawiają się też w utworach Mija moda na psychozę czy Terror stygmatyzer - ale bardziej jest to kontynuacja niż powtórzenie. Tym, co odróżnia nowy materiał zespołu od poprzednich dokonań jest przede wszystkim elektronika - mocne, czytelne bity (motoryczne Dla kogo pracujesz?, singlowe Całe miasto śpi), czasem transowe i hipnotyczne pasaże (Zahipnotyzuj mnie, Ćma) - słychać momentami macierzystą formację Roberta Tuty - ale nie jest to zarzut, ponieważ śpiew i gitara Mizernego zawsze przypominają, jaki zespół właśnie gra i z kim mamy tak naprawdę do czynienia. Szczęśliwie dla zespołu (i dla nas, słuchaczy) stare i nowe elementy w muzyce 1984 doskonale się uzupełniły i stworzyły zajmującą całość.

Bardzo dużą rolę na płycie odgrywają teksty - niepokojące, sięgające do dna duszy i wydobywające schowane tam strachy i wizje - tak jak w Całe miasto śpi czy Głębi (swoją drogą jedna z najlepszych piosenek 1984 w ogóle). Pojawia się też tak charakterystyczna dla Liszcza koncepcja odhumanizowanego, zimnego maszynowego świata (Zimna kraina, Plastikowy ocean, Dla kogo pracujesz?). Czuć podskórnie pulsujący gniew, frustrację i im pokrewne uczucia...

Swoistym podsumowaniem płyty jest zamykający ją Człowiek - szczera spowiedź człowieka, który czuje zbliżającą się przegraną, nie ma już sił ani nadziei - czasem po plecach przechodzą ciarki, gdy zaczynasz się zastanawiać, jak przedstawiana wizja jest bliska prawdy... Prawdy o Tobie samym...

1984 wróciło. Co więcej, wróciło w doskonałej formie i oby częściej raczyło nas swoimi dokonaniami, bo 4891 to jak dla mnie polska płyta roku 2007 - trzeba, po prostu trzeba znać.

OCENA - 9/10

Utwory:

Całe miasto śpi
Głębia
Wieże Babilonu
Ćma
2007
Mija moda na psychozę
Plastikowy ocean
Zahipnotyzuj mnie
Dla kogo pracujesz?
Zimna Kraina
Terror stygmatyzer
Człowiek

Skład: Piotr "Mizerny" Liszcz, Robert Tuta

Komentarzy: 0 19.10.07 - 20:40

Nie wolno wykorzystywac jakichkolwiek materiałów tej strony bez zgody autora (i/lub) administratora. Okładki płyt oraz teksty utworów zamieszczone są wylącznie w celach edukacyjnych.
Coldwave | Darkwave | Subkultura Gotycka | Gotyk | Goth | Gothic | Neofolk | Electro | EBM | Postindustrial | Industrial | Gothic Rock | Gothic Subculture